Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Instruktorka podczas ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.
Ilustracja 9.1 Peloton integruje produkty fitness z zajęciami online. (Źródło: „Woman Riding Exercise Bike” onthegosports.com.au/SportsFanaticAustralia/flickr, CC BY 2.0).

Peloton to producent sprzętu fitness i dostawca platformy do streamingu zajęć sportowych, który wykorzystał szybki rozwój technologii, łącząc swoje produkty materialne i niematerialne (usługi) i tworząc z tego stałe źródło przychodów.1

Działania marketingowe Pelotonu są skoncentrowane na integowaniu produktów materialnych, takich jak skierowane do segmentu premium rowery stacjonarne i bieżnie, oraz niematerialnych, czyli interaktywnych zajęć online, oferując klientom kompleksowe doświadczenie treningowe. Interaktywne sesje są prowadzone przez charyzmatycznych instruktorów, którzy jednocześnie pełnią funkcję influencerów w mediach społecznościowych, przyczyniając się do budowy silnej społeczności online. Firma stosuje model subskrypcyjny, proponując klientom dostęp do treningów online za miesięczną opłatą, co generuje stałe przychody i utrzymuje ciągłe zaangażowanie użytkowników. To podejście nie tylko pomaga w promowaniu produktów, ale także buduje lojalność klientów, angażując ich w interaktywny świat fitness online. Strategie promocyjne Pelotonu koncentrują się na budowaniu świadomości marki poprzez kampanie reklamowe, partnerstwa z influencerami fitness oraz działania w mediach społecznościowych.

Klienci Pelotonu nabywają nie tylko trwały produkt, ale także korzyści z efektu sieciowego, który łączy ich z instruktorami i innymi użytkownikami. Ten nowatorski model przewagi konkurencyjnej tworzy silne powiązania między marką a klientami oraz między samymi użytkownikami.

Koncepcja sprzedaży całych zestawów produktów i usług nie jest nowa. Można znaleźć wiele przykładów jej zastosowania, choćby zestaw lunchowy składający się z zupy, drugiego dania i napoju serwowany w restauracji. Przykład Pelotonu pokazuje, że model produktowo-usługowy jest wykorzystywany także przez firmy technologiczne. Przynosi on stałe przychody, jednocześnie tworząc dla klienta bardziej angażujące doświadczenie i budując lojalność wobec marki. W praktyce stałe opłaty często zapewniają większy łączny dochód od klienta niż jednorazowe zakupy.

Można oczekiwać, że rozwiązanie to będzie ewoluowało w kierunku coraz bardziej spersonalizowanych i zintegrowanych pakietów produktowo-usługowych, zaspokajających różnorodne potrzeby. Firmy mogą także dążyć do tworzenia bardziej zrównoważonych ekosystemów, dostosowujących się do rosnącej wrażliwości konsumentów na kwestie społeczne i środowiskowe. W rezultacie rozwój produktów w przyszłości może być ukierunkowany na tworzenie kompleksowych doświadczeń, które łączą innowacyjny sprzęt z usługami o wysokim stopniu personalizacji.

Jakie przykłady przychodzą ci do głowy, gdy myślisz o pakietach produkt-usługa? W jaki sposób twoim zdaniem ten trend może kształtować rozwój produktów w przyszłości?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.