Zadania
14.1 Indukcyjność wzajemna
Kiedy prąd w jednej cewce zmienia się w tempie , w drugiej cewce indukowana jest SEM o wartości . Jaka jest indukcyjność wzajemna tych cewek?
Podczas, gdy w jednej cewce indukowana jest SEM o wartości , natężenie prądu płynącego przez drugą zmienia się w tempie . Ile wynosi indukcyjność wzajemna tych cewek?
Indukcyjność wzajemna dwóch położonych w pobliżu siebie cewek wynosi . Jeśli natężenie prądu płynącego w jednej zanika zgodnie z równaniem , gdzie a , to jaka SEM indukowana jest na drugiej natychmiast po rozpoczęciu zanikania prądu, a jaka po czasie ?
Cewka zawierająca 40 zwojów otacza długi solenoid o polu przekroju poprzecznego . Solenoid ma długości i ma 500 zwojów.
- Ile wynosi indukcyjność wzajemna tego układu?
- Zewnętrzna cewka zastąpiona jest cewką o 40 zwojach i promieniu trzy razy większym niż promień wewnętrznego solenoidu. Ile wynosi indukcyjność wzajemna w tym przypadku?
Solenoid o 600 zwojach ma długości i średnicy. Wewnątrz umieszczono na stałe niewielką prostokątną pętlę o wymiarach , tak że długa oś solenoidu jest prostopadła do powierzchni pętli. Jaka jest indukcyjność wzajemna tego układu?
Jednorodnie nawinięta cewka o 1000 zwojach w kształcie torusa ma średni promień wynoszący i pole przekroju poprzecznego . Druga cewka jest nawinięta jednorodnie na pierwszej i ma 750 zwojów. Pomijając niejednorodność pola magnetycznego wewnątrz torusa, wyznacz indukcyjność wzajemną tych dwóch cewek.
Solenoid o zwojach ma długość i promień . Drugi mniejszy solenoid o zwojach, dłguości i promieniu umieszczony jest współosiowo w pierwszym. Jaka jest indukcyjność wzajemna tych solenoidów?
14.2 Samoindukcja i cewki indukcyjne
Kiedy natężenie prądu płynącego przez cewkę zmienia się jednostajnie od do , indukowana jest SEM o wartości . Jaka jest indukcyjność własna cewki?
W ilustracji poniżej natężenie płynącego prądu
- zwiększa się;
- zmniejsza się.
Który z końców cewki ma w każdym przypadku wyższy potencjał elektryczny?
Jaka jest szybkość zmian natężenia prądu w cewce o indukcyjności , jeśli indukowana SEM ma wartość ?
Po wykonaniu zdjęcia z fleszem kondensator w lampie błyskowej rozładowuje się przez cewkę indukcyjną. W jakim czasie prąd o natężeniu musi zostać włączony lub wyłączony, aby wyindukować SEM o wartości w cewce o indukcyjności własnej ?
Natężenie prądu płynącego w cewce o indukcyjności własnej zmienia się zgodnie z równaniem . Znajdź wyrażenie na SEM indukowaną w cewce.
Solenoid o długości zwinięty jest z 500 zwojów drutu. Przekrój poprzeczny cewki wynosi . Jaka jest indukcyjność własna solenoidu?
Natężenie prądu płynącego przez cewkę o indukcyjności własnej zmienia się jednostajnie z szybkością . Ile wynosi wyindukowana SEM? Opisz kierunek tej siły.
Natężenie prądu płynącego przez cewkę o indukcyjności własnej zmienia się w czasie tak, jak narysowano poniżej. Oporność cewki wynosi . Oblicz napięcie w cewce w czasie , , oraz .
Na centymetr długości cylindrycznego solenoidu o promieniu przypada zwojów.
- Zakładając, że solenoid jest nieskończenie długi, jaka jest jego indukcyjność własna na jednostkę długości?
- Jaka SEM indukowana jest na jednostkę długości, jeśli natężenie prądu płynącego przez solenoid zmienia się z szybkością ?
Przyjmijmy, że toroidalna cewka o przekroju prostokątnym ma 2000 zwojów i indukcyjność własną . Ile wynosi stosunek wewnętrznego do zewnętrznego promienia cewki, jeśli ?
Ile wynosi indukcyjność wzajemna na metr koncentrycznego kabla, którego wewnętrzny promień wynosi , a zewnętrzny – ?
14.3 Energia magazynowana w polu magnetycznym
W chwili, gdy prąd o natężeniu przepływa przez drucianą pętlę, energia zmagazynowana w jej polu magnetycznym wynosi . Jaka jest indukcyjność własna pętli?
Toroidalna cewka o przekroju prostokątnym o 2000 zwojach i indukcyjności własnej ma wysokość . Ile wynosi prąd płynący przez nią, jeśli energia pola magnetycznego jest równa ?
Solenoid A jest nawinięty ciasno, podczas gdy między zwojami solenoidu B są przerwy równe średnicy drutu. Jeśli poza tym faktem solenoidy są identyczne, wyznacz stosunek zmagazynowanych w nich energii przy jednakowym natężeniu prądu przepływającym przez każdy z nich.
Przez cewkę indukcyjną o indukcyjności własnej płynie prąd o natężeniu . Jaką ilość lodu w temperaturze mogłaby roztopić z wykorzystaniem energii zmagazynowanej w cewce (przyjmij dla lodu)?
Przez pętlę o indukcyjności własnej i oporze płynie stały prąd o natężeniu .
- Ile wynosi energia magnetyczna zmagazynowana w polu pętli?
- Ile wynosi energia rozpraszana na oporze pętli w ciągu jednej sekundy?
Przez koncentryczny kabel o zewnętrznym przekroju pięciokrotnie większym od wewnętrznego płynie prąd o natężeniu . Ile wynosi wartość pola magnetycznego, która zostanie zmagazynowana na długości kabla ?
14.4 Obwody RL
Dla obwodu z Ilustracji 14.12 , i . Wyznacz
- stałą czasową obwodu;
- początkowe natężenie prądu płynącego przez opornik;
- końcowe natężenie prądu płynącego przez opornik;
- natężenie prądu płynącego przez opornik w chwili ;
- napięcie na cewce i oporniku w chwili .
Dla poniższego obwodu , i . Po osiągnieciu stanu ustalonego przy zamkniętym i otwartym pozycja obu przełączników zostaje zmieniona w chwili . Wyznacz natężenie prądu płynącego przez cewkę w
- ;
- .
- Napięcie na oporniku i cewce w chwili .
Dla poniższego obwodu płynący prąd po osiąga swojej maksymalnej wartości. Jaka jest stała czasowa obwodu?
Po jakim czasie od zamknięcia przełącznika w poniższym obwodzie natężenie prądu osiąga połowę wartości maksymalnej? Odpowiedź wyraź w zależności od stałej czasowej obwodu.
Zapisz w momencie zamknięcia poniższego obwodu. Wykaż, że gdyby prąd rósł jednostajnie w tym tempie, osiągnąłby wartość w .
Natężenie prądu płynącego w poniższym obwodzie osiąga połowę maksymalnej wartości w po zamknięciu obwodu. Przy wyznacz
- stałą czasową obwodu ;
- opór .
Wyznacz , i w chwili, gdy
- przełącznik jest zamknięty;
- natężenia osiągnęły swoje maksymalne wartości;
- przełącznik jest otwarty po tym, jak obwód osiągnął stan ustalony.
Dla poniższego obwodu , , i , wyznacz wartości i
- w chwili zamknięcia obwodu;
- po długim czasie od zamknięcia obwodu;
- w chwili otwarcia obwodu,
- po długim czasie od otwarcia obwodu.
Dla poniższego obwodu znajdź natężenie prądu płynącego przez cewkę po otwarciu przełącznika.
Wykaż, że całkowita energia zmagazynowana w polu magnetycznym cewki indukcyjnej wpiętej do poniższego obwodu równa jest całkowitej energii, która zostanie rozproszona na oporniku.
14.5 Oscylacje obwodów LC
Kondensator o pojemności naładowano do napięcia , a następnie podłączono do cewki o indukcyjności własnej . Wyznacz
- maksymalną energię zmagazynowaną w polu magnetycznym cewki;
- maksymalne natężenie prądu;
- częstotliwość drgań obwodu.
Indukcyjność własna i pojemność elementów obwodu LC wynoszą i . Ile wynosi częstość kątowa drgań obwodu?
Obwód LC z kondensatorem o pojemności wykazuje oscylacje o częstotliwości . Ile wynosi indukcyjność własna cewki?
Maksymalny ładunek kondensatora w obwodzie LC wynosi , a maksymalne natężenie prądu jest równe .
- Ile wynosi okres oscylacji?
- Ile czasu upływa od momentu całkowitego rozładowania kondensatora do kolejnego pełnego naładowania?
W obwodzie LC , a .
- Ile wynosi częstotliwość drgań?
- Ile wynosi maksymalne natężenie prądu płynącego w obwodzie, jeśli maksymalne napięcie między okładkami kondensatora wynosi ?
W obwodzie LC maksymalny ładunek zmagazynowany na kondensatorze wynosi . Rozważ sytuację, gdy energia jest rozdzielona równomiernie między pole elektryczne kondensatora i pole magnetyczne cewki. Wyznacz ładunek na kondensatorze i natężenie prądu płynącego przez cewkę w zależności od , i .
W pewnej chwili otwarto przełącznik i zamknięto przełącznik w obwodzie, którego schemat przedstawiono poniżej. Wyznacz
- częstotliwość powstałych oscylacji;
- maksymalny ładunek na kondensatorze;
- maksymalne natężenie prądu płynącego przez cewkę;
- energię elektromagnetyczną oscylacji.
Obwód LC zainstalowany w odbiorniku radiowym zawiera cewkę o indukcyjności własnej i kondensator o zmiennej pojemności. Jeśli odbiornik ma działać w całym paśmie AM od do , jaki powinien być zakres możliwych pojemności kondensatora?
14.6 Obwody RLC
W oscylującym obwodzie RLC , oraz . Ile wynosi częstość kątowa oscylacji?
W oscylującym obwodzie RLC , i . Ile czasu upłynie, zanim amplituda oscylacji spadnie do połowy swojej początkowej wartości?
Opornik o jakim oporze musi zostać połączony z cewką o indukcyjności , by oscylacje zanikły do swojej początkowej wartości po cyklach? A o jakim, by zanikły do początkowej wartości po cyklach?