Zadania
12.1 Prawo Biota-Savarta
Prąd o natężeniu płynie przez przewód pokazany na rysunku. Jaka jest wartość indukcji pola magnetycznego wytwarzanego przez zaznaczony na rysunku fragment przewodu o długości mierzona
- w punkcie ;
- w punkcie ?
Prąd o natężeniu płynie przez przewód w kształcie kwadratowej ramki o boku równym . Każdy z wierzchołków ramki zwarty jest dodatkowym odcinkiem przewodu o długości , jak pokazano na rysunku. Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego w środku pętli.
Wyznacz indukcję pola magnetycznego wytwarzanego w punkcie , jak na rysunku. Przez przewód płynie prąd o natężeniu .
Załączony rysunek ukazuje przewód w kształcie pętli składającej się z dwóch koncentrycznych łuków okręgów oraz dwóch prostopadłych, ułożonych radialnie odcinków prostoliniowych. Wyznacz indukcję pola magnetycznego w punkcie .
Znajdź indukcję pola magnetycznego w środku prostokątnej pętli przewodu przedstawionego na załączonym rysunku.
Dwa długie przewody, z których jeden zaopatrzono w półkoliste wygięcie o promieniu , położone są jak na załączonym rysunku. Zakładając, że przez oba przewody płynie prąd o natężeniu , oblicz odległość ich prostoliniowych fragmentów, przy której indukcja pola magnetycznego w punkcie będzie zerowa. Rozstrzygnij, czy prąd w przewodzie prostoliniowym musi wówczas płynąć w górę, czy w dół rysunku.
12.2 Pole magnetyczne cienkiego, prostoliniowego przewodu z prądem
Typowa wartość natężenia prądu błyskawicy wynosi . Oszacuj wartość indukcji pola magnetycznego w odległości od tej błyskawicy.
Wartość indukcji pola magnetycznego w odległości od długiego, cienkiego, prostoliniowego przewodu wynosi . Jakie jest natężenie prądu płynącego przez przewód?
Linia energetyczna rozpięta na wysokości nad ziemią przewodzi prąd o natężeniu . Jaka jest wartość indukcji pola magnetycznego linii mierzona na powierzchni gruntu dokładnie pod przewodami? Wynik porównaj z wartością indukcji pola magnetycznego Ziemi.
Przez długi, prostoliniowy, poziomy przewód płynie ze strony lewej na prawą prąd o natężeniu . Zakładając, że przewód umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji równej , skierowanym pionowo w dół, wyznacz wypadkową indukcję pola w odległości nad i pod przewodem.
Przez dwa długie, równoległe przewody pokazane na załączonym rysunku płynie w tym samym kierunku prąd o różnych natężeniach. Jaka jest wartość indukcji pola magnetycznego w punkcie , jeżeli , a ?
Poniższy rysunek ukazuje dwa długie, prostoliniowe, wzajemnie równoległe, poziome przewody, odległe od siebie o . Przez oba przewody w tym samym kierunku płynie prąd o natężeniu . Jaka jest wartość i kierunek wektora indukcji pola magnetycznego
- w punkcie ;
- w punkcie ?
Powtórz obliczenia z poprzedniego zadania, zakładając przeciwny kierunek przepływu prądu w niższym przewodzie.
Rozpatrz przestrzeń pomiędzy przewodami z poprzedniego zadania. W jakiej odległości od górnego przewodu wypadkowa wartość indukcji pola magnetycznego osiąga maksimum? Załóż, że prądy przepływają w przeciwnych kierunkach, a ich natężenia są jednakowe.
12.3 Oddziaływanie magnetyczne dwóch równoległych przewodów z prądem
Dane są dwa długie, prostoliniowe, równoległe przewody, odległe od siebie o .
- Wyznacz wartość siły magnetycznej, przypadającej na metr ich długości, zakładając, że przez oba przewody w tym samym kierunku płynie prąd o natężeniu ;
- Czy przewody przyciągają się, czy odpychają?
- Co się stanie, gdy prąd w tych przewodach popłynie w przeciwnych kierunkach?
Dane są dwa długie, prostoliniowe, równoległe przewody – odległe od siebie o . Przez pierwszy z nich płynie prąd o natężeniu , przez drugi – prąd o natężeniu .
- Wyznacz wartość oraz kierunek siły przypadającej na jednostkę długości, jaką pierwszy przewód oddziałuje na drugi przewód;
- Wyznacz wartość i kierunek siły, gdy prąd popłynie w tę samą stronę.
Dwa długie, równoległe przewody zawieszono na linkach o długości , jak pokazano na załączonym rysunku. Masa przypadająca na jednostkę ich długości wynosi , a przez oba przewody – w przeciwnych kierunkach – płynie prąd o jednakowym natężeniu. Oblicz natężenia prądu, jeżeli kąty utworzone przez linki w punktach zawieszenia, mierzone względem pionu, wynoszą .
Obwód elektryczny z prądem o natężeniu zawiera dwa długie, równoległe odcinki przewodów, w których prąd płynie w przeciwnych kierunkach. Znajdź pole magnetyczne w punkcie , odległym o od pierwszego przewodu i o od drugiego z nich – jak to wynika z rysunku.
Przez nieskończony prostoliniowy przewód, przedstawiony na poniższym rysunku, przepływa prąd o natężeniu . W prostokątnej ramce, której dłuższe boki są równoległe do tego przewodu, płynie prąd o natężeniu . Określ wartość i kierunek siły działającej na ramkę – wywołanej polem magnetycznym przewodu.
12.4 Pole magnetyczne pętli z prądem
Indukcja pola magnetycznego w środku kołowej pętli, w której płynie prąd o natężeniu , wynosi . Oblicz promień pętli.
Z ilu zwojów musi składać się płaska, kołowa cewka o promieniu , aby przy zasilaniu jej prądem o natężeniu wartość indukcji pola magnetycznego w jej środku wynosiła ?
Płaska, kołowa cewka składa się z 20 zwojów. Promień cewki wynosi , a natężenie płynącego przez nią prądu jest równe . Wyznacz wartość indukcji pola magnetycznego w środku cewki.
Przez kołową pętlę o promieniu płynie prąd o natężeniu . W którym punkcie osi pętli natężenie pola magnetycznego jest równe połowie wartości natężenia pola zmierzonej w środku osi?
Dwie płaskie kołowe cewki – składające się z zwojów o promieniu – zostały zamontowane wzdłuż wspólnej osi w taki sposób, że są do siebie równoległe, a odległość między nimi wynosi . Wyznacz wartość indukcji pola magnetycznego w punkcie pośrodku tej osi, jeżeli przez każdą cewkę – w tym samym kierunku – płynie prąd o natężeniu .
Wyznacz wartość indukcji pola magnetycznego w środku którejkolwiek cewki z poprzedniego zadania.
12.5 Prawo Ampère’a
Prąd o natężeniu płynie wokół prostokątnej ramki przedstawionej na załączonym rysunku. Oblicz wartość całki wzdłuż konturów , , oraz .
Określ wartość całki w każdym z przypadków przedstawionych na załączonym rysunku.
W cewce, której przekrój podłużny przedstawia załączony rysunek, płynie prąd o natężeniu . Cewka składa się z zwojów rozmieszczonych równomiernie na jej długości . Określ wartość całki w przypadkach konturów całkowania widocznych na rysunku.
W nadprzewodzącym drucie o średnicy płynie prąd o natężeniu . Wyznacz indukcję pola magnetycznego w pobliżu tego drutu.
W długim, prostoliniowym przewodzie o promieniu płynie prąd o natężeniu . Prąd jest równomiernie rozłożony w przekroju poprzecznym przewodu. W jakiej odległości od osi przewodu wartość indukcji pola magnetycznego będzie maksymalna?
Załączony rysunek przedstawia przekrój poprzeczny długiego, wydrążonego, cylindrycznego przewodnika o promieniu wewnętrznym i promieniu zewnętrznym . Prąd o natężeniu , rozłożony równomiernie w przekroju poprzecznym przewodnika, płynie w stronę płaszczyzny rysunku. Oblicz indukcję pola magnetycznego w odległościach , oraz od osi przewodu.
W długim, jednolitym, cylindrycznym przewodniku o promieniu płynie prąd o natężeniu . Prąd rozłożony jest równomiernie w przekroju poprzecznym przewodnika. Narysuj wykres wartości indukcji pola magnetycznego w funkcji odległości radialnej od środka przewodnika.
Poniższy rysunek przedstawia fragment długiego, cylindrycznego kabla koncentrycznego (ang. coaxial cable). Prąd o natężeniu wpływa do wewnętrznego przewodu kabla i wypływa jego zewnętrznym przewodem. Wyznacz indukcję pola magnetycznego w obszarach, w których
- ;
- ;
- ;
- .
12.6 Solenoidy i toroidy
Liczba zwojów na metr długości solenoidu wynosi . Zakładając, że w uzwojeniu solenoidu płynie prąd o natężeniu , oblicz wartość indukcji pola magnetycznego w jego wnętrzu.
Liczba zwojów solenoidu na centymetr jego długości wynosi 12. Jakie musi być natężenie prądu w uzwojeniu solenoidu, aby w jego wnętrzu indukcja magnetyczna miała wartość ?
Ile zwojów na centymetr długości należy nawinąć, aby tak wykonany solenoid wytwarzał w swoim wnętrzu pole magnetyczne o indukcji ? Przyjmij, że natężenie prądu w uzwojeniu wynosi .
Solenoid pokazany na rysunku składa się z 500 zwojów, ma długość i średnicę . Zakładając, że w uzwojeniu solenoidu płynie prąd o natężeniu , wyznacz wartość indukcji pola magnetycznego w punkcie na jego osi, znajdującym się
- w środku solenoidu;
- w odległości od jednego z jego końców;
- w odległości od jednego z jego końców.
- Porównaj uzyskane wyniki z obliczeniami w przypadku solenoidu nieskończenie długiego.
Wyznacz wartość indukcji magnetycznej w punkcie położonym na centralnej osi, na początku półnieskończonego solenoidu. Wskazówka: Przyjmij, że na początku solenoidu , a w jego końcu .
Długość solenoidu wynosi , a jego średnica . Zakładając, że liczba zwojów solenoidu na metr długości wynosi , a natężenie płynącego w nim prądu jest równe , oszacuj błąd przybliżenia wartości indukcji w jego środku, określonego wzorem .
W solenoidzie, którego liczba zwojów na centymetr długości wynosi 25, płynie prąd o natężeniu . We wnętrzu solenoidu, prostopadle do jego osi, po okręgu o promieniu porusza się elektron. Oblicz natężenie prądu , jeżeli prędkość elektronu wynosi .
W toroidzie o 250 zwojach płynie prąd o natężeniu . Wewnętrzny promień toroidu wynosi , a jego zewnętrzny promień wynosi . Wyznacz wartość indukcji pola magnetycznego tego toroidu przy , i .
Dany jest toroid o 500 zwojach i przekroju poprzecznym będącym kwadratem o boku . Wewnętrzny promień toroidu wynosi , a w jego uzwojeniu płynie prąd o natężeniu . Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego w środku przekroju poprzecznego tego toroidu.
12.7 Magnetyzm materii
Indukcja pola magnetycznego w rdzeniu wypełnionego powietrzem solenoidu wynosi . O ile zmaleje wartość tej indukcji po odpompowaniu powietrza z rdzenia przy niezmienionym natężeniu prądu w uzwojeniu solenoidu?
Solenoid zawierający zwojów przypadających na metr długości, zasilany prądem o natężeniu , wyposażony jest w ferromagnetyczny rdzeń. Jaka jest wartość podatności materiału rdzenia, jeżeli indukcja magnetyczna we wnętrzu solenoidu wynosi ?
Prąd o natężeniu płynie w solenoidzie zawierającym zwojów na metr długości. Oblicz wartość indukcji magnetycznej wewnątrz solenoidu, jeżeli jego rdzeń
- stanowi próżnia;
- wypełniono ciekłym tlenem o temperaturze .
Wartość dipolowego momentu magnetycznego atomu żelaza wynosi około .
- Oblicz maksymalną wartość magnetycznego momentu dipolowego domeny zawierającej atomów żelaza;
- Jakie musi być natężenie prądu płynącego w pojedynczej kołowej pętli przewodu o średnicy , aby wytworzyć moment dipolowy o takiej wartości?
Załóżmy, że w toroidzie z rdzeniem stalowym, którego , chcemy wytworzyć pole o indukcji magnetycznej równej . Średni promień toroidu wynosi , a jego uzwojenie liczy 500 zwojów. Jakie jest wymagane natężenie prądu?
Prąd o natężeniu płynie w uzwojeniu dużego, cienkiego solenoidu, nawiniętego z gęstością 200 zwojów na metr. Oblicz wartość indukcji magnetycznej wewnątrz solenoidu, jeżeli jest on wypełniony żelazem o .
Długość solenoidu z rdzeniem żelaznym wynosi , a jego uzwojenie liczy 100 zwojów przewodu. Solenoid ten, zasilany prądem o natężeniu , wytwarza w swoim wnętrzu pole magnetyczne o wartości indukcji . Ile wynosi podatność magnetyczna żelaza przy takim natężeniu prądu? Czy indukcja magnetyczna wewnątrz rdzenia powróci do wartości , jeśli prąd zostanie wyłączony, a następnie osiągnie wartość równą ?