Sprawdź, czy rozumiesz
, ten wynik jest zgodny z obliczeniami z Podrozdziału 5.5 Wyznaczanie natężenia pola elektrycznego rozkładu ładunków, gdzie znaleźliśmy natężenie pola elektrycznego, całkując po ładunku zgromadzonym na drucie. Zauważ, o ile prostsze są obliczenia natężenia pola elektrycznego z wykorzystaniem prawa Gaussa.
Gdyby naokoło znajdowały się inne naładowane obiekty, to ładunki na powierzchni kuli niekoniecznie miałyby symetrię sferyczną; byłoby więcej ładunków w pewnych kierunkach niż w innych.
Pytania
a. Jeżeli płaska powierzchnia jest ustawiona prostopadle do wektora natężenia pola elektrycznego, to strumień jest maksymalny; b. Jeżeli płaska powierzchnia jest ustawiona równolegle do wektora natężenia pola elektrycznego, to strumień jest minimalny.
Ponieważ wektor natężenia pola elektrycznego zmienia się proporcjonalnie do , strumienie są identyczne, gdyż .
Oba pola zmieniają się tak, jak . Ponieważ stała grawitacyjna jest wielokrotnie mniejsza od , to natężenie pola grawitacyjnego jest wiele rzędów słabsze niż natężenie pola elektrostatycznego.
Nie, to pole wytworzone przez wszystkie ładunki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz powierzchni Gaussa.
Możemy użyć powierzchni Gaussa o dowolnym kształcie. Jedyne ograniczenie polega na tym, że musimy umieć policzyć całkę po powierzchni Gaussa; dlatego wybieramy pudełko lub walec jako najbardziej poręczne kształty powierzchni Gaussa.
Skoro natężenie pola elektrycznego wewnątrz przewodnika jest równe zero, to ładunek zostanie wyindukowany na wewnętrznej powierzchni wnęki. To spowoduje, że ładunek pojawi się na zewnętrznej powierzchni, dając wypadkowy ładunek na powierzchni równy .
Zadania
pole elektryczne zgodne z kierunkiem wersora normalnego, pole elektryczne przeciwne do wersora normalnego.
Zbuduj duży sześcian z ładunkiem w środku, używając do tego celu sześcianów o boku . Będziesz potrzebował ośmiu sześcianów o boku do zbudowania dużego sześcianu. Zaznaczona (pociemniona) ścianka małego sześcianu stanowiłaby całej powierzchni dużego sześcianu; dlatego strumień przez tę zaznaczoną powierzchnię wynosi .
a. Tak, długość pręta jest o wiele większa od odległości od rozpatrywanego punktu; b. Nie, długość pręta jest porównywalna z odległością od rozpatrywanego punktu; c. Tak, długość pręta jest o wiele większa od odległości od rozpatrywanego punktu; d. Nie, długość pręta jest porównywalna z odległością od rozpatrywanego punktu.
a. ; b. ; c. , gdyż albo wypada wewnątrz drugiej powłoki, albo gdy na zewnątrz, to ładunek wewnętrzny wynosi zero ().
Zadania dodatkowe
a. ; b. Zero, ponieważ strumień przez górną powierzchnię znosi się ze strumieniem przez dolną powierzchnię półkuli.
; są dwa przyczynki do całki powierzchniowej: jeden od ścianki w , a drugi od ścianki w ; , gdzie znak minus oznacza, że w , pole elektryczne jest skierowane wzdłuż dodatniego , a wersor normalny wzdłuż ujemnego . W , wersor normalny i pole elektryczne skierowane są zgodnie .
Poprowadź, wzdłuż osi cylindryczną powierzchnię Gaussa o powierzchni przekroju poprzecznego . Dla mamy , , natomiast dla otrzymujemy , .
Natężenie pola elektrycznego wytworzonego przez płytę bez otworu: ; natężenie pola elektrycznego otworu wypełnionego z : . Stąd .
Zadania trudniejsze
Z symetrii układu wynika, że jest prostopadłe do płaszczyzny i stałe na dowolnej płaszczyźnie równoległej do danej. Do obliczenia natężenia pola elektrycznego wybieramy pokazaną na rysunku cylindryczną powierzchnię Gaussa. Wysokość cylindra wynosi , a cylinder jest umieszczony tak, że płaszczyzna dzieli go na dwie połowy. Ponieważ jest prostopadłe do każdej z podstaw i równoległe do ścianki bocznej cylindra, otrzymujemy jako strumień przechodzący przez każdą z podstaw i zerowy strumień przez ściankę boczną. Ładunek zamknięty w cylindrze wynosi , zatem z prawa Gaussa i natężenie pola elektrycznego od nieskończonej płaszczyzny ładunków wynosi , w zgodzie z wynikiem otrzymanym uprzednio w rozdziale.