Zadania dodatkowe
Pole wektorowe (niekoniecznie pole elektryczne; sprawdź jednostki) jest dane wyrażeniem . Oblicz , gdzie jest powierzchnią pokazaną poniżej. Przyjmij, że .
Kołowa powierzchnia umieszczona koncentrycznie z początkiem układu ma promień i leży w płaszczyźnie . Oblicz dla ..
- Oblicz strumień pola elektrycznego o natężeniu przez otwartą, półkolistą powierzchnię (zob. rysunek poniżej);
- Ile będzie wynosił strumień przez półkulę, gdy obrócimy tę powierzchnię o wokół osi ?
Przypuśćmy, że natężenie pola elektrycznego odizolowanego ładunku punktowego jest proporcjonalne do , a nie do . Wyznacz strumień przechodzący przez powierzchnię sfery o promieniu , której środek pokrywa się z ładunkiem. Czy prawo Gaussa nadal obowiązuje?
Natężenie pola elektrycznego jest dane jako , gdzie ,
i . Jaki jest wypadkowy ładunek zamknięty w zaznaczonej na rysunku poniżej objętości?
Dwa równe i przeciwne ładunki są umieszczone na osi w punktach i , jak pokazano poniżej. Jaki jest wypadkowy strumień pola elektrycznego tych ładunków przez kwadratową powierzchnię o boku , która leży w płaszczyźnie i której środek pokrywa się z początkiem układu współrzędnych? Wskazówka: Wyznacz oddzielnie strumień od każdego z ładunków, a następnie skorzystaj z zasady superpozycji. Będziesz mógł podać uzasadnienie wynikające z symetrii.
Kolega student obliczył strumień przez powierzchnię kwadratu dla układu z poprzedniego zadania i otrzymał zero. Jaki błąd popełnił?
Kawałek aluminiowej folii o wymiarach i grubości posiada ładunek równomiernie rozłożony na obu dużych powierzchniach. Ładunki na cienkich bokach folii możesz pominąć.
- Znajdź gęstość ładunku;
- Znajdź natężenie pola elektrycznego 1 cm od środka, zakładając symetrię płaszczyznową.
Dwa kawałki folii aluminiowej, każdy o wymiarach i grubości są ustawione naprzeciw siebie w odległości . Jedna z folii posiada ładunek , a druga .
- Znajdź gęstość ładunku na wszystkich powierzchniach, to znaczy na tych zwróconych do siebie i na oddalonych od siebie;
- Znajdź natężenie pola elektrycznego pomiędzy płaszczyznami w środku, przyjmując symetrię płaszczyznową.
Dwie duże, umieszczone naprzeciw siebie miedziane płyty posiadają gęstości ładunku na powierzchni zwróconej w stronę drugiej płyty i zero pomiędzy płytami. Znajdź strumień natężenia pola elektrycznego przez prostokątną powierzchnię o wymiarach umieszczoną pomiędzy płytami, jak pokazano na rysunku poniżej, dla następujących ustawień powierzchni:
- gdy powierzchnia jest równoległa do płyt;
- gdy powierzchnia jest odchylona o kąt od ustawienia równoległego. Zauważ, że ten kąt można podać jako .
Nieskończona płyta ograniczona płaszczyznami i posiada jednorodną objętościową gęstość ładunku (zob. rysunek poniżej). Jakie jest natężenie pola elektrycznego wytworzonego przez ten rozkład ładunku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz rozkładu?
Ładunek jest rozłożony równomiernie w sferycznej objętości, której środek znajduje się w i która ma promień . Z kulistej objętości usuwamy część ładunku, przy czym ta usunięta część ładunku ma objętość kuli o środku w (zob. rysunek poniżej). Wykaż, że natężenie pola elektrycznego wszędzie w pustym obszarze jest dane przez , gdzie jest wektorem skierowanym od do .
Nieprzewodząca, sferyczna powłoka o wewnętrznym promieniu i promieniu zewnętrznym , naładowana jednorodnie z gęstością ładunku znajduje się wewnątrz innej nieprzewodzącej, sferycznej powłoki o wewnętrznym promieniu i promieniu zewnętrznym , także jednorodnie naładowanej z gęstością ładunku , jak pokazano na poniższym rysunku. Znajdź natężenie pola elektrycznego w punkcie odległym o od wspólnego środka, gdy:
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Dwie nieprzewodzące kule o promieniach i są jednorodnie naładowane z gęstościami ładunku odpowiednio i . Ich środki są oddalone o (zob. rysunek poniżej). Znajdź natężenie pola elektrycznego w punkcie znajdującym się w odległości od środka kuli pod kątem od linii łączącej kule, zakładając, że ich rozkłady ładunku nie są zaburzane przez obecność drugiej kuli. Wskazówka: Wykonaj obliczenia pojedynczo dla każdej kuli i skorzystaj z zasady superpozycji.
Krążek o promieniu został wycięty z nieprzewodzącej dużej płyty, która jest naładowana jednorodnie z gęstością ładunku (), jak pokazano na poniższym rysunku. Znajdź natężenie pola elektrycznego na wysokości powyżej środka krążka. (, lub ). Wskazówka: Wypełnij otwór z .
Koncentrycznie umieszczone sferyczne powłoki są obdarzone łądunkiem odpowiednio i (zob. rysunek poniżej). Wewnętrzna powłoka ma pomijalną grubość. Wyznacz natężenie pola elektrycznego dla
- ;
- ;
- ;
- .
Na rysunku poniżej pokazane są dwie współśrodkowe przewodzące powłoki o promieniach i , każda o grubości dużo mniejszej od ich promieni. Wewnętrzna i zewnętrzna powłoka mają wypadkowe ładunki odpowiednio i , gdzie oba ładunki i są dodatnie. Jakie jest natężenie pola elektrycznego dla
- ;
- ;
- ?
- Jaki jest wypadkowy ładunek na wewnętrznej powierzchni wewnętrznej powłoki, na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej powłoki, na wewnętrznej powierzchni zewnętrznej powłoki i na zewnętrznej powierzchni zewnętrznej powłoki?
Ładunek punktowy jest umieszczony w środku nienaładowanej, sferycznej, przewodzącej powłoki o wewnętrznym promieniu i o promieniu zewnętrznym . Znajdź natężenie pola elektrycznego dla
- ;
- ;
- .
- Jakie ładunki zostały wyindukowane na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni powłoki?