Sprawdź, czy rozumiesz
(a) Różniczkując położenie po czasie, otrzymujemy i (b) Ze względu na to, że zależność prędkości od czasu nie jest dana funkcją liniową, spodziewamy się, że prędkość średnia nie jest równa prędkości chwilowej. Aby to sprawdzić, obliczamy
co jest różne od .
Wektor przyspieszenia jest stały i nie zmienia się w czasie. Jeśli , i są różne od zera, to wektor prędkości musi być funkcją liniową czasu. Znajdziemy go, całkując przyspieszenie , ponieważ różniczkując prędkość, z powrotem otrzymamy Powinniśmy jeszcze uwzględnić stałą całkowania, która jednak nie wpływa na zależność od czasu. Gdyby któraś ze składowych wektora przyspieszenia była równa zero, odpowiednia składowa prędkości musiałaby być stała w czasie.
- Jako początek układu współrzędnych wybierz szczyt klifu. Jest to najwygodniejszy wybór, mimo że zupełnie arbitralny. Zwyczajowo wybieramy położenie w = 0 jako początek układu.
- Poprawnym równaniem jest Przyjmując równanie sprowadza się do .
- Zestaw równań od Równania 4.16 do Równania 4.18 oraz Równanie 4.19 poprawnie opisuje ruch w pionie, ale przy oraz równania te znacznie się upraszczają i przyjmują postać:
- Znajdziemy składowe wektora prędkości w momencie upadku, korzystając z poznanych równań kinematycznych. Podstawiając do równania wartość -100,0 m w miejsce , znajdziemy składową wektora prędkości końcowej Składowa jest niezmiennie równa zatem całkowita prędkość w chwili upadku ma wartość: = 46,8 m/s i kierunek = 71,3° w dół względem poziomu.
Ustalmy na początku oznaczenia indeksów: Ł = łódka, R = rzeka, B = brzeg rzeki. Wektorowe równanie prędkości: Wektory tworzą trójkąt prostokątny, jak na rysunku poniżej. Wyznaczamy : ,
Pytania
- Nie;
- najmniejsza w wierzchołku, a największa na początku oraz w momencie upadku;
- nie, prędkość jest wektorem, który w trakcie ruchu zmienia kierunek i zwrot;
- tak, w chwili upadku.
Jeżeli chce dokładnie podać piłkę do kolegi z drużyny, musi skupić wzrok na ruchu układu odniesienia, w którym porusza się kolega.
Zadania
- , wynika z tego, że kąt równy jest lub .
- Czas lotu piłki zależy od kąta początkowego . Dla kąta czas lotu piłki wynosi , a dla kąta wynosi on . Bramkarz musi kopnąć piłkę pod kątem . Pomocnik pokonuje 30 m w czasie 4,29 s i dobiegnie 0,3 s przed wylądowaniem piłki na ziemię.
Średnia odległość Wenus od Słońca to 108,2 miliona km, a rok na Wenus trwa 0,6152 roku ziemskiego.
- W = wiatr, M = mewa, Z = ziemia
Szybkość mewy względem wiatru:
Zatem prędkość wiatru względem ziemi: . -
Czas lotu z powrotem: .
Za dodatni kierunek prędkości przyjmijmy kierunek prądu rzeki. B = brzeg, W = woda, Ł = łódka.
-
; -
; -
- ;
-
ale czas przepłynięcia na drugi brzeg zależy tylko od jednej składowej prędkości.
Dystans pokonany w dół rzeki = 0,3 km.
Zadania dodatkowe
Odległość od osi obrotu do punktu na szerokości geograficznej wynosi Szybkość tego punktu to . Przyspieszenie dośrodkowe dla wynosi .