Sprawdź, czy rozumiesz
- Przemieszczenie kolarza to (przemieszczenie jest ujemne, bo jako kierunek dodatni przyjęliśmy wschód).
- Droga pokonana przez kolarza wynosi .
- Długość przemieszczenia wynosi 1 km.
- Różniczkując po czasie, otrzymujemy .
- Nie, bo czas jest zawsze nieujemny.
- Prędkość wynosi , natomiast szybkość to .
Jeśli przyjmiemy kierunek wschodni jako dodatni, przyspieszenie samolotu jest ujemne, bo jego wektor skierowany jest w kierunku zachodnim (samolot hamuje). Ruch samolotu jest opóźniony. Kierunek przyspieszenia jest przeciwny do wektora prędkości i kierunku ruchu.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz wybrać odpowiednie równanie ruchu, które pozwoli ci wyznaczyć na podstawie danych , oraz :
.
Następnie przekształć je do postaci umożliwiającej obliczenie czasu :
.
Bryła wpadnie do wody po czasie 2,47 s. Droga pokonana przez bryłę jest opisana zależnością kwadratową, a szybkość zależnością liniową.
- Prędkość jest całką nieoznaczoną przyspieszenia po czasie. Na podstawie Równania 3.18
Ponieważ , mamy ; zatem
- Na podstawie Równania 3.19
.
Ponieważ , otrzymujemy i
- Funkcję prędkości możemy zapisać w postaci , dla której łatwo zidentyfikujemy miejsca zerowe: i .
Pytania
Jedziesz samochodem na zakupy do miasta, a po zakupach odwiedzasz kolegę, który mieszka o dwa numery dalej od twojego domu.
Skoro bakteria porusza się nieustannie tam i z powrotem, jej poszczególne przemieszczenia się znoszą. W efekcie całkowite przemieszczenie jest małe.
Szybkość średnia jest równa całkowitej drodze podzielonej przez całkowity czas. Jeśli idziesz na spacer – wychodzisz z domu i do niego wracasz – twoja szybkość średnia jest pewną dodatnią liczbą. Ponieważ zaś: Prędkość średnia = Przemieszczenie/Całkowity czas, twoja prędkość średnia jest równa zero.
Piłka rzucona pionowo do góry ma zerową prędkość na wysokości maksymalnej, mimo że przyspieszenie jest niezerowe.
1. Dane są: przyspieszenie, czas ruchu i całkowite przemieszczenie, a do obliczenia mamy: początkową i końcową prędkość.
2. Znamy: prędkość końcową, czas i przemieszczenie, a do obliczenia są: prędkość początkowa i przyspieszenie.
Zadania
- Przyspieszenie ma największą wartość dodatnią w ;
- Przyspieszenie wynosi zero w oraz ;
- Przyspieszenie jest ujemne w , , , .
- ;
- ;
- , ponieważ założenie stałego przyspieszenia jest błędne. Dragster zmienia biegi podczas rozpędzania się, a na każdym wyższym biegu przyspieszenie jest mniejsze. Największe przyspieszenie jest więc na początku wyścigu, a na ostatnich metrach będzie już na pewno mniejsze niż . W rezultacie prędkość końcowa będzie na pewno mniejsza niż obliczone .
- Dane: , , , ;
- , , przy czym początek układu współrzędnych przyjmujemy w położeniu śmigłowca; znajduje się on więc na wysokości 18,4 m nad wodą.
- ;
- czas do wysokości maksymalnej pomnożony przez 2 z powrotem do wysokości rampy , a dalej od rampy do lustra wody: , , ,, zatem , rozwiązanie równania kwadratowego daje 1,13 s;
- .
Czas do wysokości maksymalnej: , razy 2 daje 2,24 s do momentu osiągnięcia z powrotem wysokości 2,20 m. Dodatkowe przemieszczenie do wysokości 1,80 m wynosi 0,40 m.
, po podstawieniu danych otrzymujemy
Wybieramy dodatni pierwiastek równania kwadratowego, który ma wartość 0,04 s – jest to czas potrzebny do pokonania dodatkowych 0,40 m. Zatem całkowity czas wynosi .
- ;
- Czas lotu kamienia od chwili oderwania do momentu usłyszenia tego zdarzenia przez turystów: 0,75 s; czas do momentu osiągnięcia tratwy: 6,09 s.
Zadania dodatkowe
; - rozwiązujemy układ równań, aby jednocześnie otrzymać i , czyli . Prędkość na końcu 2-kilometrowego odcinka wynosi .
Równanie ruchu dla pirata drogowego: Pirat ma stałą prędkość, równą prędkości średniej, i nie ma przyspieszenia, więc użyjemy równania na położenie z prędkością średnią, kładąc : ; Równanie ruchu dla radiowozu: Radiowóz porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym bez prędkości początkowej, więc użyjemy równania na położenie z i : ; Otrzymujemy układ dwóch równań, które rozwiążemy ze względu na niewiadomą .
Krok 1: porównujemy położenia radiowozu i pirata: ;
Krok 2: obliczamy czas do spotkania : . Uciekający pirat ma stałą prędkość 40 m/s. Radiowóz ma przyspieszenie 4 m/s2. Obliczamy czas do spotkania, czyli czas, po jakim radiowóz dogoni pirata: .
Z podanym opóźnieniem biegaczka zatrzyma się po czasie , ale droga pokonana w tym czasie to tylko , czyli mniej niż wynosi dystans do mety. Z takimi parametrami biegaczka nigdy nie ukończy biegu.
Zakładamy, że siatkarze osiągają wysokość 1,0 i 0,3 m, odpowiednio, skacząc obaj z tego samego położenia początkowego.
0,9 s
0,5 s
,
– całkowita droga pokonana przez ciało (wysokość budynku);
w czasie ciało pokonuje drogę ;
, czyli
i . Drugi pierwiastek daje wynik mniejszy niż 1 s. Sprawdzamy poprawność wyniku :
Zadania trudniejsze
- , ;
- , ;
- Warunek: nachylenie funkcji położenia od czasu jest zero lub prędkość jest zero. Mamy dwa rozwiązania: , dla którego , lub , dla którego . Drugie rozwiązanie jest poprawne;
- 0,83 s;
- 1,16 m.
, , ;
to czas potrzebny na osiągnięcie maksymalnej prędkości;
to droga pokonana w trakcie przyspieszania;
to długość pozostałego odcinka w ruchu ze stałą prędkością;
, więc całkowity czas ruchu .