Zadania
7.1 Funkcje falowe
Oblicz dla funkcji zespolonej .
Które z następujących funkcji falowych mogą być funkcją cząstki zdolnej do poruszania się wzdłuż całej osi liczb rzeczywistych? Dlaczego?
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Dana jest cząstka o masie poruszająca się wzdłuż osi , o stanie kwantowym reprezentowanym przez następującą funkcję falową
gdzie .
- Znajdź stałą normalizacji;
- Wskaż prawdopodobieństwo tego, że cząstka znajduje się w przedziale ;
- Oblicz wartość oczekiwaną położenia;
- Oblicz wartość oczekiwaną energii kinetycznej.
Funkcja falowa cząstki o masie jest równa
gdzie .
- Znajdź stałą normalizacji;
- Wskaż prawdopodobieństwo znalezienia cząstki w przedziale ;
- Oblicz średnie położenie czastki;
- Oblicz średni pęd cząstki;
- Oblicz średnią energię kinetyczną cząstki w przedziale .
7.2 Zasada nieoznaczoności Heisenberga
Pomiar prędkości cząstki został dokonany z dokładnością do . Jaka jest minimalna niepewność jej położenia?
Gaz atomów helu o temperaturze znajduje się w sześciennym pojemniku o boku długości .
- Jaka jest minimalna niepewność składowych pędu atomów helu?
- Jaka jest minimalna niepewność składowych prędkości?
- Określ stosunek niepewności z (b) do średniej prędkości atomu w każdym z kierunków.
Przy założeniu, że niepewność składowej położenia protonu wynosi , oblicz minimalną niepewność jednoczesnego pomiaru składowej prędkości tego protonu. Ile wynosi ona dla składowej ?
Pewna niestabilna cząstka elementarna ma energię resztkową równą i niepewność pomiaru tej energii równą . Oszacuj czas życia tej cząsteczki.
Atom w stanie metastabilnym ma czas życia . Oblicz minimalną niepewność pomiaru energii w stanie wzbudzonym.
Pomiary wskazują, że atom pozostaje w stanie wzbudzonym przez , a potem przechodzi do stanu podstawowego, jednocześnie emitując foton o energii .
- Oszacuj niepewność wyznaczenia częstotliwości tego fotonu;
- Jaką część średniej częstotliwości tego fotonu ona stanowi?
Elektron jest uwięziony w obszarze o długości (rzędu wielkości atomu wodoru), a jego energia kinetyczna równa jest energii stanu podstawowego atomu wodoru w modelu Bohra ().
- Ile wynosi minimalna niepewność pomiaru pędu? Jaką część pędu ona stanowi?
- Ile wynosiłaby niepewność energii kinetycznej elektronu, jeśli pęd byłby równy odpowiedzi z podpunktu (a)? Jaką część energii by stanowiła?
7.3 Równanie Schrӧdingera
Pokaż, że jest rozwiązaniem spełniającym zależne od czasu równanie Schrӧdingera.
Udowodnij, że kiedy i są rozwiązaniami zależnego od czasu równania Schrӧdingera, a i są liczbami, to funkcja , będąca superpozycją tych funkcji, również jest rozwiązaniem.
Cząstka o masie opisana jest następującą funkcją falową: , gdzie , i są stałymi. Zakładając, że cząstka jest swobodna, udowodnij, że funkcja ta jest rozwiązaniem stacjonarnego równania Schrӧdingera dla niej. Oblicz też energię, jaką posiada cząstka w tym stanie.
Oblicz wartość oczekiwaną energii kinetycznej dla cząstki w stanie . Jaki wniosek możesz wyciągnąć z tego rozwiązania?
Oblicz kwadrat wartości oczekiwanej kwadratu pędu dla cząstki znajdującej się w stanie . Jakie wnioski możesz wyciągnąć z tego rozwiązania?
Swobodny proton ma funkcję falową daną przez . Współczynnik przy wyrażony jest w , a współczynnik przy w . Oblicz pęd i energię cząstki.
7.4 Cząstka kwantowa w pudełku
Załóż, że elektron w atomie może być potraktowany tak, jakby był uwięziony w pudle potencjału o szerokości . Ile wynosi energia stanu podstawowego tego elektronu? Porównaj swój wynik z energią stanu podstawowego atomu wodoru w modelu Bohra.
Załóż, że proton wewnątrz jądra atomowego może być traktowany tak, jakby był uwięziony wewnątrz pudełka o boku długości .
- Ile wynoszą energie tego protonu, kiedy jego stan odpowiada , i ?
- Ile wynoszą energie fotonów emitowanych, kiedy proton przechodzi z pierwszego i drugiego stanu wzbudzonego do stanu podstawowego?
Elektron uwięziony w pudełku ma energię stanu podstawowego równą . Jaka jest szerokość tego pudełka?
Ile wynosi energia stanu podstawowego (wyrażona w ) protonu uwięzionego w jednowymiarowym pudełku o rozmiarach jądra atomu uranu, którego promień wynosi około ?
Jaka jest energia stanu podstawowego (wyrażona w ) cząstki uwięzionej w jednowymiarowym pudełku o rozmiarach jądra atomu uranu, którego promień wynosi około ?
Aby elektron uwięziony w jednowymiarowym pudełku przeskoczył z pierwszego do trzeciego stanu wzbudzonego niezbędne jest dostarczenie mu energii . Jaka jest szerokość tego pudełka?
Elektron jest uwięziony w pudełku o boku długości . Elektron ten emituje foton przy przejściu z pierwszego stanu wzbudzonego do stanu podstawowego. Oblicz długość fali wyemitowanego fotonu.
Jeśli energia pierwszego stanu wzbudzonego elektronu w pudełku jest równa , to ile wynosi szerokość tego pudełka?
Elektron uwięziony w pudełku emituje fotony, a najdłuższa fala pochodząca od niego, jaka została zarejestrowana, miała długość . Jaka jest szerokość tego pudełka?
Cząsteczkowy wodór H2 przechowywany jest w temperaturze w sześciennym pudełku o krawędzi długości . Załóż, że możesz traktować molekuły, jakby poruszały się w jednowymiarowym pudełku.
- Oblicz energię stanu podstawowego cząsteczki wodoru w tym pojemniku;
- Załóż, że cząsteczki mają energię termiczną daną równaniem , i oblicz liczbę kwantową odpowiadającą tej energii termicznej.
Elektron uwięziony jest w pudełku o boku .
- Narysuj diagram poziomów energetycznych tego elektronu dla pierwszych pięciu poziomów energetycznych;
- Oblicz długości fal fotonów emitowanych przy przejściu elektronu z czwartego stanu wzbudzonego do drugiego stanu wzbudzonego, z drugiego stanu wzbudzonego do stanu podstawowego i z trzeciego stanu wzbudzonego do pierwszego stanu wzbudzonego.
Elektron uwięziony w pudełku ma energię stanu podstawowego równą .
- Oblicz szerokość tego pudełka;
- Ile energii należy dostarczyć do tego elektronu, aby przeszedł on do pierwszego stanu wzbudzonego?
- Jeśli elektron przejdzie ze stanu wzbudzonego do stanu podstawowego przy jednoczesnej emisji fotonu o energii , to jaka jest liczba kwantowa tego stanu wzbudzonego?
7.5 Kwantowy oscylator harmoniczny
Udowodnij, że stany kwantowego oscylatora o dwóch najniższych energiach i z Równania 7.77 spełniają Równanie 7.75.
Jeśli energia stanu podstawowego prostego oscylatora harmonicznego jest równa , to jaka jest częstotliwość ruchu tego oscylatora?
Jaka jest częstotliwość drgań kwantowego oscylatora harmonicznego, który przy przejściu ze stanu do stanu emituje foton o długości fali ?
Wibracje wodoru cząsteczkowego H2 można modelować przez prosty oscylator harmoniczny o stałej sprężystości i masie
- Ile wynosi częstotliwość drgań cząsteczki?
- Ile wynosi energia i długość fali fotonu wyemitowanego przy przejściu cząsteczki z trzeciego stanu wzbudzonego do drugiego stanu wzbudzonego?
Cząsteczka o masie oscyluje na sprężynie z częstotliwością . W punkcie równowagowym ma prędkość . Oblicz główną liczbę kwantową stanu, w którym znajduje się ta cząsteczka, zakładając, że jej stan energetyczny jest stabilny.
Oblicz wartość oczekiwaną kwadratu położenia dla kwantowego oscylatora harmonicznego w stanie podstawowym. Wskazówka: .
Oblicz wartość oczekiwaną energii potencjalnej kwantowego oscylatora harmonicznego w stanie podstawowym. Użyj tych obliczeń do wyliczenia wartości oczekiwanej energii kinetycznej.
Udowodnij, że dana przez Równanie 7.77 spełnia równanie Schrödingera dla kwantowego oscylatora harmonicznego.
Oszacuj wartość energii stanu podstawowego oscylatora harmonicznego przy użyciu zasady nieoznaczoności Heisenberga. Zacznij od założenia, że niepewności pomiarowe i mają minimalne dopuszczalne wartości. Zapisz w funkcji i załóż, że dla stanu podstawowego i , a następnie zapisz wyrażenie na energię stanu podstawowego w funkcji . Na końcu znajdź punkt minimum globalnego energii i odpowiadający mu argument.
Masa drga na sprężynie o stałej sprężystości . Oblicz wartość energii stanu podstawowego i separację pomiędzy kolejnymi poziomami energetycznymi. Wyniki przedstaw w dżulach i elektronowoltach. Czy efekty kwantowe są tutaj ważne?
7.6 Tunelowanie cząstek przez bariery potencjału
Udowodnij, że funkcja falowa
- w Równaniu 7.88 spełnia Równanie 7.81;
- w Równaniu 7.89 spełnia Równanie 7.83.
Elektron o energii uderza w barierę potencjału o wysokości . Oblicz prawdopodobieństwo przetunelowania elektronu przez tę barierę, jeśli jej szerokość jest równa
- ;
- .
Elektron o energii natrafia na barierę potencjału o szerokości . Oblicz prawdopodobieństwo tunelowania elektronu przez tę barierę, jeśli jej wysokość wynosi
- ;
- ;
- .
Elektron o energii napotyka barierę potencjału o wysokości . Oblicz szerokość tej bariery, jeśli prawdopodobieństwo tunelowania przez nią elektronu jest równe .
Cząstka kwantowa o początkowej energii kinetycznej równej napotyka prostokątną barierę potencjału o wysokości i szerokości . Oblicz prawdopodobieństwo tunelowania cząstki przez tę barierę, jeśli tą cząstką jest
- elektron;
- proton.
Prosty model rozpadu aktywnego zakłada, że cząsteczki uwięzione są w jądrze przez jądrową studnię potencjału, której ściany są barierami potencjału o szerokości i wysokości . Oblicz prawdopodobieństwo tunelowania cząstki przez te ściany, jeśli cząstki mają energię kinetyczną równą
- ;
- .
Masa cząstki jest równa .
Mion jest kwantową cząstką o masie około 200 razy większej od elektronu. Natrafia on na barierę potencjału o wysokości . Energia kinetyczna tego mionu wynosi i tylko około kwadratu amplitudy padającej funkcji falowej przenika przez barierę. Jaka jest szerokość tej bariery?
Ziarno piasku o masie i energii kinetycznej napotyka barierę potencjału o wysokości i szerokości . Ile ziaren piasku musi średnio wpaść na tę barierę, zanim pojedyncze ziarno przetuneluje przez nią?