Zadania
5.3 Dylatacja czasu
Jaka jest wartość , jeżeli
- ;
- ?
Cząstki nazywane mezonami są produkowane w akceleratorach cząstek. Jeśli poruszają się one z prędkością i żyją obserwowane w układzie spoczynkowym, to jak długi będzie ich czas życia mierzony w laboratorium?
Załóżmy, że kaon jest cząstką powstałą w wyniku zderzenia promieniowania kosmicznego z atmosferą. Niech cząstka ta porusza się z prędkością , a czas jej życia wynosi , mierzony w układzie spoczynkowym cząstki. Jak długi jest czas życia cząstki mierzony przez naukowca?
Mezon (pion) obserwowany w laboratorium ma czas życia równy , który mierzony w układzie spoczynkowym cząstki wynosi . Jaka jest prędkość pionu względem laboratorium?
Neutron mierzony w spoczynku względem obserwatora istnieje . Jak szybko porusza się neutron względem obserwatora, jeśli jego czas życia mierzony przez tego obserwatora wynosi ?
Jeżeli efekt relatywistyczny jest rzędu , to musi wynosić . Dla jakiej prędkości względnej ?
5.4 Skrócenie długości w szczególnej teorii względności
Statek kosmiczny o długości (mierzonej z pokładu statku) porusza się w stronę Ziemi z prędkością . Jaka jest jego długość mierzona przez naukowca na Ziemi?
Jak szybko musiałby się poruszać sportowy samochód o długości względem ciebie, abyś zaobserwował jego długość jako ?
- Jaką drogę przebędzie mion z Przykładu 5.1 względem obserwatora na Ziemi?
- Jakie przemieszczenie zmierzy obserwator poruszający się razem z mionem? Oprzyj swoje obliczenia na prędkości względem Ziemi i czasie życia cząstki (czas własny);
- Sprawdź, czy wyliczone długości są ze sobą powiązane czynnikiem .
Odpowiedz na poniższe pytania.
- Jaki jest czas życia mionu z Przykładu 5.1, przy założeniu, że jego prędkość wynosi ?
- Jaką drogę przebędzie cząstka obserwowana z powierzchni Ziemi?
- Ile wynosi długość tej drogi mierzona z układu odniesienia mionu?
Nieracjonalne wyniki. Statek kosmiczny zmierza w stronę Ziemi z prędkością . Astronauta twierdzi, że wyrzucił kanister w stronę Ziemi z prędkością względem Ziemi.
- Oblicz prędkość kanistra względem statku;
- Co się nie zgadza w otrzymanym wyniku?
- Które założenia są błędne?
5.5 Transformacja Lorentza
Opisz następujące zdarzenia w formie .
- Listonosz dzwoni do drzwi dokładnie w południe;
- W tym samym czasie kawałek chleba wyskakuje z tostera, który znajduje się na wschód od drzwi;
- Dziesięć sekund później samolot ląduje na lotnisku, które jest oddalone od drzwi na wschód i na południe.
Opisz, jak zmienia się kąt oraz kąt między osiami na Ilustracji 5.17, gdy prędkość względna między układami i dąży do .
Opisz kształt ścieżki w czasoprzestrzeni
- ciała, które pozostaje w spoczynku z ustaloną współrzędną ;
- ciała poruszającego się ze stałą prędkością wzdłuż osi ;
- ciała, które porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym o zerowej prędkości początkowej w kierunku dodatnim osi .
Człowiek stojący na peronie obserwuje dwóch chłopców w wagonie pociągu rzucających do siebie piłkę. Załóż, że pociąg porusza się na wschód ze stałą prędkością , a jeden z chłopców rzuca piłkę z prędkością w kierunku zachodnim do drugiego chłopca oddalonego od niego o . Jaka jest prędkość piłki obserwowana przez człowieka na peronie?
Obserwowane ze Słońca Ziemia i Mars w pewnym momencie poruszają się w przeciwnym kierunku z prędkościami odpowiednio i . Jaką prędkość ma w takim przypadku Mars widziany z powierzchni Ziemi?
Człowiek biegnie po prostej drodze, prostopadłej do torów kolejowych, oddalając się od nich z prędkością . Pociąg porusza się z prędkością względem torów. Jaka jest prędkość człowieka względem pasażera siedzącego w pociągu?
Jak zmieniłaby się prędkość z poprzedniego zadania, gdyby droga, po której biegnie człowiek, leżała pod kątem do torów?
W układzie spoczynkowym stołu bilardowego bila o masie , poruszająca się z prędkością uderza w inną bilę o masie , będącą w spoczynku. Pierwsza bila zatrzymuje się po zderzeniu, a druga zaczyna ruch z prędkością w kierunku, w którym poruszała się pierwsza bila. Pokazuje to, że pęd w tym układzie został zachowany.
- Opisz to samo zdarzenie widziane z układu poruszającego się z prędkością w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu pierwszej bili;
- Czy w nowym układzie pęd jest zachowany?
W układzie spoczynkowym stołu bilardowego dwie bile o tej samej masie poruszają się ku sobie z tą samą prędkością i zderzają się ze sobą. Po zderzeniu obie bile się zatrzymują.
- Wykaż, że we wspomnianym układzie pęd został zachowany;
- Opisz to samo zdarzenie widziane z układu poruszającego się z prędkością w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu pierwszej bili;
- Czy w nowym układzie pęd jest zachowany?
W układzie obserwujemy dwa zdarzenia: pierwsze to powstanie pionu w spoczynku na początku układu, a drugie to rozpad pionu po czasie . Inny obserwator w układzie porusza się w dodatnim kierunku osi ze stałą prędkością i obserwuje te same dwa zdarzenia w swoim układzie odniesienia. Początki obu układów pokrywają się w . Określ współrzędne czasowe i przestrzenne obu zdarzeń w układzie według
- transformacji Galileusza;
- transformacji Lorentza.
5.6 Względność prędkości w szczególnej teorii względności
Jeśli dwa statki kosmiczne przemieszczają się ku sobie z prędkością , to z jaką prędkością należy wystrzelić kanister z pierwszego statku, aby jego prędkość względem drugiego wynosiła ?
Dwie planety znajdują się na kursie kolizyjnym, zmierzając prosto ku sobie z prędkością . Statek kosmiczny wysłany z jednej planety porusza się z prędkością względem drugiej. Jaka jest prędkość statku względem pierwszej planety?
Gdy pocisk jest wystrzeliwany z jednego statku w kierunku drugiego, opuszcza pierwszy statek z prędkością i zbliża się do drugiego z prędkością . Jaka jest prędkość względna między tymi dwoma statkami?
Jaka jest prędkość względna dwóch statków kosmicznych, jeżeli jeden pocisk zostaje wystrzelony z jednego z nich z prędkością i porusza się w kierunku drugiego z prędkością ?
Udowodnij, że dla dowolnej prędkości względnej między dwoma obserwatorami wiązka światła wyemitowana przez jednego z nich w kierunku drugiego będzie się od niego oddalała z prędkością światła (przy założeniu, że ).
Udowodnij, że dla dowolnej prędkości względnej między dwoma obserwatorami wiązka światła wyemitowana przez jednego z nich w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu drugiego będzie się od niego oddalała z prędkością światła (przy założeniu, że ).
5.7 Relatywistyczny efekt Dopplera
Używane przez policję urządzenie do mierzenia prędkości pojazdu wykorzystuje wiązkę fal radiowych odbijaną od powierzchni poruszającego się ciała (samochodu) i mierzy przesunięcie Dopplera. Załóż, że wychodząca fala ma częstotliwość , a powrotna jest o wyższa. Jaka jest prędkość samochodu? Zauważ, że w tym przypadku nastąpią dwa przesunięcia Dopplera. Pamiętaj, żeby nie zaokrąglać wyniku aż do końca – uzyskana wartość będzie bardzo mała.
5.8 Pęd relatywistyczny
Jaki jest pęd elektronu poruszającego się z prędkością ?
- Oblicz pęd relatywistyczny asteroidy o masie poruszającej się z prędkością w kierunku Ziemi;
- Oblicz stosunek tego pędu do pędu obliczonego w sposób klasyczny.
(Wskazówka: Wykorzystaj zaokrąglenie w przypadku małych prędkości).
- Jaki jest pęd satelity orbitującego na wysokości ?
- Oblicz stosunek tego pędu do pędu obliczonego w sposób klasyczny. (Wskazówka: Wykorzystaj zaokrąglenie w przypadku małych prędkości).
Jaka jest prędkość elektronu o pędzie ? Musisz obliczyć prędkość z dokładnością do co najmniej czterech cyfr po przecinku, aby zauważyć różnicę między nią a prędkością światła.
Oblicz prędkość protonu o pędzie .
5.9 Energia relatywistyczna
Jaka jest energia elektronu, jeśli wiemy, że jego masa wynosi ? Swoją odpowiedź wyraź w megaelektronowoltach ().
Oblicz energię spoczynkową protonu o masie . Wynik podaj w dżulach i megaelektronowoltach.
Jeżeli energie spoczynkowe protonu i neutronu (dwóch budulców jądra atomowego) wynoszą odpowiednio i , to jaka jest różnica ich mas w kilogramach?
Podczas Wielkiego Wybuchu, który dał początek istnieniu Wszechświata, uwolniona została energia . Jak wiele gwiazd mogłoby powstać z połowy tej energii, zakładając, że jedna gwiazda ma masę średnio ?
Eksplozja supernowej powstała z gwiazdy o masie uwalnia energię .
- Ile kilogramów masy jest zamienione na energię podczas tego zdarzenia?
- Jaki jest stosunek masy wykorzystanej w trakcie eksplozji do początkowej masy gwiazdy?
- Korzystając z danych z Tabeli 8.1, oblicz ilość masy przekształconej w energię podczas rozszczepienia uranu;
- Jaki jest stosunek przekształconej masy do początkowej ()?
- Korzystając z danych z Tabeli 8.1, oblicz ilość masy przekształconej w energię podczas syntezy wodoru;
- Jaki jest stosunek przekształconej masy do początkowej ()?
- Porównaj otrzymany wynik ze stosunkiem mas z poprzedniego zadania.
Synteza wodoru w oceanach produkuje około energii.
- Jeżeli tej energii zostanie wykorzystane, to jaki będzie ubytek masy w oceanach?
- Jakiej objętości wody to odpowiada?
- Czy jest to duża część całkowitej masy oceanów?
Mion ma masę spoczynkową , a z jego rozpadu powstaje elektron i pewna cząstka o zerowej masie.
- Jeżeli cały ubytek masy jest przekształcony w energię kinetyczną elektronu, to jaka będzie wartość czynnika ?
- Jaka będzie prędkość elektronu?
Pion rozpada się na mion i pewną cząstkę o zerowej masie. Pion ma energię spoczynkową , a mion . Załóż, że pion znajduje się początkowo w spoczynku, a ubytek masy przekształcany jest w energię kinetyczną mionu. Z jaką prędkością będzie się przemieszczał mion?
- Oblicz relatywistyczną energię kinetyczną tonowego samochodu poruszającego się z prędkością przy prędkości światła równej ;
- Oblicz stosunek relatywistycznej energii kinetycznej do klasycznej.
Rozpad alfa to rozpad jądrowy, w którym emitowane jest jądro helu. Jaka jest prędkość tego jądra, jeżeli jego masa wynosi , a procesowi towarzyszy emisja energii?
- W wyniku rozpadu beta emitowany jest elektron. Jaka jest jego prędkość, jeżeli posiada energię kinetyczną równą ?
- Jak duża prędkość wpływa na energię kinetyczną cząstki i jak się ma ta zależność do energii masy spoczynkowej elektronu?