Cel dydaktyczny
- dlaczego mierzony upływ czasu może być inny w różnych układach odniesienia;
- w jaki sposób odróżnić czas własny od czasu innego obserwatora;
- opisywać znaczenie eksperymentu Rossiego-Halla;
- dlaczego paradoks bliźniąt nie jest sprzecznością;
- obliczać dylatację czasu, znając prędkość ciała w danym układzie.
Przeprowadzona w poprzednim podrozdziale analiza jednoczesności zdarzeń zwraca uwagę na pewien wniosek płynący z postulatów Einsteina: odcinki czasu mają różne wartości w różnych układach odniesienia. Dla przykładu załóżmy, że astronauta mierzy czas, jakiego potrzebuje impuls światła do pokonania odległości między zwierciadłem a źródłem, biegnąc tam i z powrotem (Ilustracja 5.4), poruszając się prostopadle do ruchu promu (względem obserwatora na Ziemi). Jak ma się wartość zmierzona przez astronautę do czasu trwania zdarzenia dla obserwatora znajdującego się na powierzchni Ziemi?
Wyniki tego eksperymentu dostarczają ciekawych wniosków. Czas zajścia danego zdarzenia zależy od obserwatora. W przypadku pomiaru dokonanego przez astronautę (który znajduje się w środku promu kosmicznego, względem którego jest w spoczynku) wartość jest mniejsza niż ta zmierzona przez obserwatora znajdującego się na Ziemi, w stronę którego porusza się astronauta. Różnica ta wynika z różnicy dróg światła dla obu układów odniesienia. Jak widać na Ilustracji 5.4, światło musi przebyć krótszą drogę w układzie astronauty niż w układzie obserwatora na Ziemi. Jako że światło ma stałą prędkość we wszystkich układach odniesienia, potrzebuje więcej czasu na pokonanie większej odległości względem obserwatora na Ziemi.
Dylatacja czasu
Dylatacja czasu (ang. time dilation) to wydłużenie badanego odcinka czasu związane z różnicą w pomiarze dokonywanym jednocześnie w dwóch różnych układach odniesienia, z których jeden porusza się względem drugiego.
Aby porównać wartości obydwu pomiarów czasu, możemy porównać drogi, które musi pokonać światło pokazane na Ilustracji 5.4, a następnie przedstawić je w odniesieniu do czasu podróży (odpowiednio lub ) impulsu światła w odpowiadającym im układzie odniesienia. Otrzymane równanie może być rozwiązane dla w funkcji .
Długości i na Ilustracji 5.4 są bokami trójkąta prostokątnego o przeciwprostokątnej . Z twierdzenia Pitagorasa wynika, że
Długości i są odpowiednio odległościami, które pokonują światło i prom kosmiczny w czasie w układzie odniesienia ziemskiego obserwatora. Długość to odległość, jaką przebywa światło w czasie w układzie astronauty. To daje nam trzy równania
Zauważmy, że opisując prędkość światła jako w obu układach odniesienia, wykorzystaliśmy drugi postulat Einsteina. Podstawiając te wartości do poprzedniego równania, wykorzystującego twierdzenie Pitagorasa, otrzymujemy
Następnie porządkujemy równanie
Ostatecznie, rozwiązując to równanie dla w funkcji , otrzymujemy
co można również zapisać jako
gdzie to czynnik relatywistyczny (nazywany też czynnikiem Lorentza (ang. Lorentz factor)) wyrażany wzorem
przy czym i to odpowiednio prędkości poruszającego się obserwatora i światła.
Warto zauważyć asymetrię tych pomiarów. Tylko jeden z nich jest pomiarem czasu między dwoma zdarzeniami – emisją a powrotem impulsu światła – zachodzącymi w tym samym miejscu. Mowa oczywiście o pomiarze w układzie odniesienia astronauty. Pomiar w układzie odniesienia obserwatora na Ziemi obejmuje porównanie upływu czasu między dwoma zdarzeniami, które zachodzą w dwóch różnych położeniach. Czas między zdarzeniami następującymi w tym samym miejscu ma własną nazwę, pozwalającą na odróżnienie go od czasu mierzonego przez obserwatora na Ziemi, i w tym rozdziale oznaczany jest jako .
Czas własny
Czas własny (ang. proper time) to czas mierzony w układzie, w którym zdarzenia zachodzą w tym samym miejscu.
Zależność wiążąca czasy i jest niezwykle istotna dla zrozumienia fizyki relatywistycznej. Przede wszystkim pokazuje ona fakt, że czas może biec inaczej w dwóch układach odniesienia w zależności od ich ruchu względem siebie. Chcąc zmierzyć najkrótszy możliwy czas między dwoma zdarzeniami (np. emisją i powrotem impulsu światła), musimy dokonać pomiaru w układzie inercjalnym, w którym oba te zdarzenia mają takie samo położenie, czyli w układzie spoczynkowym. Dla przykładu z astronautą oznacza to, że z punktu widzenia obserwatora na Ziemi czas na promie kosmicznym biegnie wolniej niż na Ziemi. Oglądając tę samą sytuację z perspektywy astronauty, zaobserwujemy przyspieszenie upływu czasu na Ziemi względem poruszającego się promu.
Ten efekt, choć brzmi jak wyjęty z opowiadania science-fiction, jest jak najbardziej rzeczywisty. Nie powodują go też błędy pomiarowe związane z niedokładnymi zegarami czy niepoprawnymi założeniami. Potwierdza to fakt, że każdy zegar poruszający się względem obserwatora (nawet biologiczny, jak tętno czy proces starzenia się) zwalnia w porównaniu z zegarem będącym w spoczynku względem tego obserwatora.
Warto jednak zauważyć, że jeśli prędkość względna jest dużo mniejsza od prędkości światła (), to iloraz jest bardzo mały, a czasy i mają prawie tę samą wartość. Przy niskich prędkościach prawa fizyki oparte na teorii względności zbliżają się do teorii klasycznej. Dlatego też w życiu codziennym zazwyczaj nie zauważamy efektów relatywistycznych. Jednak dla prędkości bliskich prędkości światła wartość zbliżona jest do , a więc przyjmuje bardzo małe wartości i może być dużo większe niż .
Okres połowicznego rozpadu mionu
Równanie zostało wielokrotnie potwierdzone doświadczalnie. Eksperyment Rossiego-Halla związany jest z cząsteczkami promieniowania kosmicznego, które cały czas padają na Ziemię. Produktem zderzeń tych cząsteczek z jądrami atomów w górnych partiach atmosfery są nietrwałe cząstki nazywane mionami (ang. muons) o tym samym ładunku co elektron, ale większej masie. Okres połowicznego rozpadu (czas, w którym połowa danego materiału uległa rozpadowi) mionu wynosi , gdy jest mierzony przez obserwatora znajdującego się w spoczynku względem cząstki. Ten czas nazwiemy czasem własnym . Jeżeli założenia Newtona na temat czasu byłyby prawdziwe, w tak krótkim okresie jedynie niewielka ilość mionów zdążyłaby dotrzeć na powierzchnię Ziemi i zostać zarejestrowana. Jednak miony mogą mieć różne prędkości, nie wykluczając też tych bliskich prędkości światła. Okres rozpadu mionu obserwowany z powierzchni Ziemi () zmienia się w zależności od jego prędkości zgodnie z równaniem , gdzie . Im szybciej porusza się mion, tym dłużej istnieje. Obserwując mion z powierzchni Ziemi, zmierzymy dłuższy czas życia tej cząstki, niż przewiduje jego czas połowicznego rozpadu, w rezultacie czego detektory rejestrują dużo większą część populacji mionów.
Zanim podejmiemy się rozwiązania pierwszego zagadnienia związanego z fizyką relatywistyczną, przedstawimy algorytm, który będziesz mógł wykorzystać w swoich obliczeniach.
Strategia rozwiązywania zadań
Strategia rozwiązywania zadań: teoria względności
- Sporządź listę informacji podanych w treści zagadnienia (określ dane). W szczególności szukaj informacji o prędkości relatywistycznej (prędkości bliskiej prędkości światła).
- Zdecyduj, co musi zostać wyliczone według treści zadania (określ wielkości szukane).
- Przed wykonaniem obliczeń upewnij się, że dobrze zrozumiałeś założenia zadania (wyraź rozwiązanie w formie równania). Na przykład określ, który z obserwatorów zauważy efekty relatywistyczne (dylatację czasu lub skrócenie długości), zanim zaczniesz przekształcać równania czy podstawiać dane pod zmienne. Jeżeli przeanalizujesz wszystkie aspekty zagadnienia, kto i gdzie znajduje się w układzie spoczynkowym obserwowanego zdarzenia oraz kto mierzy czas własny, lepiej zrozumiesz zagadnienie, które próbujesz rozwiązać.
- Zdecyduj, jakie obliczenia należy wykonać, aby określić wartości wszystkich szukanych (wykonaj obliczenia). W razie problemów zapoznaj się z podsumowaniem rozdziału, gdzie pokrótce opisane są najważniejsze pojęcia.
Wstrzymaj się z zaokrąglaniem wyników. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, do otrzymania pożądanego wyniku często niezbędne będą bardzo dokładne obliczenia (do wielu cyfr znaczących). Możesz zaokrąglić ostateczny wynik, ale nie podstawiaj zaokrąglonych wyników wcześniejszych działań do kolejnych równań. Upewnij się też, że twoja odpowiedź ma sens. W przypadku fizyki relatywistycznej niewiele jest przykładów z codziennego życia, z którymi mógłbyś porównać swój rezultat. Powinieneś uważać na oczywiste błędy, jeśli uzyskasz np. prędkość większą od , czy efekty relatywistyczne zachodzące w złym kierunku – choćby skrócenie czasu tam, gdzie powinniśmy obserwować jego dylatację.
Przykład 5.1
Dylatacja czasu w pojeździe o dużej prędkości
Amerykański bezzałogowy statek powietrzny HTV-2 (ang. Hypersonic Technology Vehicle 2) może się poruszać lotem szybującym z prędkością (). Jeżeli zegar elektroniczny znajdujący się na pokładzie HTV-2 zmierzy upływ dokładnie , to jaki czas przelotu zmierzą naukowcy w laboratorium na Ziemi?Strategia rozwiązania
Zastosujemy wzór na dylatację czasu, aby porównać czas własny zdarzenia na pokładzie HTV-2 z odpowiadającym mu czasem zmierzonym w laboratorium.Rozwiązanie
- Określamy dane: , .
- Określamy szukane: .
- Wyrażamy rozwiązanie w formie równania
- Wykonujemy obliczenia. Wykorzystamy wzór na do obliczenia , znając
Znaczenie
Nawet hipersoniczna prędkość HTV-2 jest tylko częścią prędkości światła. W przypadku HTV-2 efekty relatywistyczne będzie można pominąć, choć nie są one równe zero.Przykład 5.2
Jakie prędkości są relatywistyczne?
Z jaką prędkością musi się przemieszczać pojazd, aby w czasie jednej sekundy mierzonej na zegarku jego pasażera pomiar ten różnił się od pomiaru obserwatora znajdującego się poza pojazdem o ?Strategia rozwiązania
Wykorzystamy wzór na dylatację czasu, aby obliczyć stosunek dla danej różnicy czasu.Rozwiązanie
- Określamy dane: .
- Określamy szukane: .
- Wyrażamy rozwiązanie w formie równania
- Wykonujemy obliczenia
Znaczenie
Wynik tego zadania pokazuje, że aby otrzymać znaczące efekty relatywistyczne, ciało musi poruszać się z prędkością równą około prędkości światła.Przykład 5.3
Obliczanie zdarzenia relatywistycznego
Załóżmy, że wiązka promieniowania kosmicznego zderza się z jądrem atomowym w górnej partii atmosfery ziemskiej i produkuje mion o prędkości . Mion porusza się ze stałą prędkością i rozpada się po , mierzonych w układzie odniesienia mionu. Możemy to sobie wyobrazić jako zegar wewnętrzny mionu. Jak długi jest czas życia mionu mierzony przez obserwatora na Ziemi (Ilustracja 5.5)?Strategia rozwiązania
Zegar poruszający się razem z mionem mierzy czas własny procesu rozpadu mionu, tak więc czas dany w treści zadania to . Obserwator na Ziemi mierzy czas dany równaniem . Ponieważ prędkość mionu jest dana, możemy obliczyć czas zmierzony w układzie odniesienia obserwatora na Ziemi.Rozwiązanie
- Określamy dane: , .
- Określamy szukane: .
- Wyrażamy rozwiązanie za pomocą równania. Wykorzystamy , gdzie .
- Wykonujemy obliczenia. Wykorzystamy wzór na , aby wyznaczyć , znając
Znaczenie
Ponieważ dla prędkości światła (), efekty relatywistyczne będą znaczące. Z punktu widzenia teorii klasycznej, oba czasy powinny być takie same, ale w przypadku tak relatywistycznych prędkości czas jest ponad razy dłuższy od czasu własnego mionu.Przykład 5.4
„Relatywistyczna” telewizja
Telewizory starego typu – kineskopowe (Ilustracja 5.6) – działają na zasadzie przyspieszania elektronów do prędkości relatywistycznych na krótkich odległościach i kontrolowania miejsca ich uderzenia we fluorescencyjny ekran za pomocą pola elektromagnetycznego. Załóżmy, że elektron porusza się z prędkością na drodze (od początku wiązki elektronów do ekranu).- Jaki jest czas przelotu elektronu w układzie spoczynkowym telewizora?
- Jaki jest czas przelotu w jego własnym układzie spoczynkowym?
Strategia rozwiązania dla części (a)
Obliczamy czas przelotu, wykorzystując wzór . Chociaż prędkość jest relatywistyczna, obliczenia będziemy wykonywać tylko dla jednego układu odniesienia, a więc nie zauważymy efektów relatywistycznych.Rozwiązanie
- Określamy dane: , .
- Określamy szukane: czas przelotu .
- Wyrażamy rozwiązanie w formie równania
- Wykonujemy obliczenia
Znaczenie
Tak jak się spodziewaliśmy, czas przelotu jest niezwykle krótki. Ponieważ ruch obserwowany jest w jednym układzie odniesienia, nie bierzemy pod uwagę efektów relatywistycznych, nawet w przypadku prędkości bliskich .Strategia rozwiązania dla części (b)
W układzie odniesienia elektronu komora próżniowa telewizora się porusza, a elektron pozostaje w spoczynku. Katoda emitująca elektrony oddala się od elektronu, ekran porusza się w jego kierunku, gdy sam elektron pozostaje w spoczynku. W takim przypadku wykorzystujemy wzór na dylatację czasu, aby powiązać ze sobą czas własny elektronu w jego spoczynkowym układzie odniesienia i czas w układzie odniesienia telewizora.Rozwiązanie
- Określamy dane, korzystając z podpunktu (a): , , .
- Określamy szukane: .
- Wyrażamy rozwiązanie w formie równania
- Wykonujemy obliczenia
Znaczenie
Czas przelotu jest krótszy w układzie odniesienia elektronu. Ponieważ rozwiązanie tego zagadnienia wymaga obliczenia czasu zajścia tego samego zdarzenia w dwóch różnych układach odniesienia, musimy wziąć pod uwagę efekty relatywistyczne. Jeżeli chcielibyśmy obliczyć czas przelotu elektronu w jego układzie spoczynkowym, dzieląc odległość przez prędkość , nasz wynik odbiegałby od poprawnego z powodu pominięcia efektów relatywistycznych.Sprawdź, czy rozumiesz 5.2
Ile wynosi , gdy ?
Paradoks bliźniąt
Ciekawą konsekwencją dylatacji czasu jest przypadek bliźniąt, z których jedno żyje na Ziemi, a drugie zostaje wysłane w przestrzeń kosmiczną na statku osiągającym bardzo duże prędkości. Bliźniak astronauta powinien w takim przypadku starzeć się wolniej od swojego brata czy siostry na Ziemi. Zagadnienie to jest nazywane paradoksem bliźniąt (ang. twin paradox). Wyobraźmy sobie sytuację przedstawioną na Ilustracji 5.7: astronautka porusza się z prędkością odpowiadającą . Okres dwóch lat w układzie odniesienia związanym z astronautką odpowiada okresowi 60 lat na Ziemi. Załóżmy, że podróżując z taką prędkością, astronautka przez rok odkrywa sąsiednie układy planetarne, a następnie wraca opowiedzieć, co widziała. Astronautka, która wyruszyła w kosmos w wieku 40 lat, po powrocie będzie miała 42 lata. Jej siostra, podobnie jak wszystko na Ziemi, zestarzała się o 60 lat i jeśli nadal żyje, będzie miała 100 lat w momencie powrotu astronautki.
Sytuacja wygląda odmiennie z perspektywy astronautki. Ponieważ ruch jest względny, statek kosmiczny pozostaje w spoczynku względem układu odniesienia związanego z astronautką, a Ziemia się przemieszcza. Analogiczną sytuację zaobserwuje pasażer podczas lotu samolotem. Spoglądając przez okno na statku, astronautka zauważyłaby spowolnienie czasu na Ziemi o czynnik . Względem statku siostra, która została na Ziemi, zestarzałaby się jedynie o , czyli roku w trakcie dwuletniej podróży astronautki.
W tej historii wnioski obu bliźniąt są sprzeczne – jeden wyklucza drugi. Ta sprzeczność jest istotą paradoksu bliźniąt. Jednak jak w przypadku paradoksów, sprzeczność ta jest wynikiem fałszywych założeń. Ruch astronautki nie jest tak prosty, jak przedstawiliśmy go na początku podrozdziału, i znacznie różni się od ruchu jej siostry na Ziemi. Astronautka przyspiesza, wyruszając w podróż, i zwalnia, zbliżając się do celu. Analogicznie – wracając na Ziemię, najpierw przyspiesza, a potem zwalnia, przygotowując się do lądowania. W takim przypadku statek kosmiczny nie jest układem inercjalnym, do którego moglibyśmy bezpośrednio zastosować wzór na dylatację czasu. Bliźniak znajdujący się na Ziemi nie doświadcza opisanych przyspieszeń i pozostaje w tym samym układzie inercjalnym. Jak widać, sytuacja nie jest symetryczna i nie można powiedzieć, że astronauta obserwuje te same efekty, co jego bliźniak. Ten brak symetrii będzie dobrze widoczny w dalszej części rozdziału, gdzie będziemy analizować drogę, którą poruszał się astronauta w czterowymiarowej czasoprzestrzeni.
W 1971 roku amerykańscy fizycy Joseph Hafele i Richard Keating potwierdzili istnienie efektu dylatacji czasu za pomocą niezwykle dokładnych zegarów atomowych, które mierzyły czas z dokładnością do nanosekund. Część z tych zegarów została umieszczona na pokładach samolotów okrążających Ziemię i ich pomiary porównano z wynikami grupy testowej pozostawionej na powierzchni Ziemi. Wyniki Hafelego i Keatinga zgadzały się z przewidywaniami teoretycznymi w granicach błędu statystycznego. Do obliczeń teoretycznych wykorzystano założenia szczególnej i ogólnej teorii względności z uwagi na udział grawitacji, przyspieszeń i ruchu względnego.
Sprawdź, czy rozumiesz 5.3
- Cząstka porusza się z prędkością przez , a następnie rozpada się (czas mierzony w układzie spoczynkowym cząstki). Jaki jest czas życia cząstki obserwowany z poziomu laboratorium?
- Dwa statki kosmiczne A i B mijają się z prędkością względną . Wewnętrzny zegar w statku A wyzwala emisję sygnału radiowego przez . Komputer pokładowy statku B bierze poprawkę na przemieszczający się sygnał, aby zmierzyć czas jego emisji. Jaki czas trwania emisji obliczy komputer pokładowy?