Podsumowanie
12.1 Prawo Biota-Savarta
- Wektor indukcji pola magnetycznego wytwarzanego przez przewód z prądem można wyznaczyć, stosując prawo Biota-Savarta.
- Element prądu w odległości od siebie wytwarza pole magnetyczne.
12.2 Pole magnetyczne cienkiego, prostoliniowego przewodu z prądem
- Wartość indukcji pola magnetycznego wytwarzanego przez prąd płynący w długim, prostoliniowym przewodzie dana jest wzorem , w którym jest natężeniem prądu, – najmniejszą odległością od przewodu, – przenikalnością magnetyczną próżni.
- Kierunek pola magnetycznego długiego, prostoliniowego przewodu określa drugi wariant reguły prawej dłoni: jeżeli kciuk prawej dłoni wskazuje kierunek przepływu prądu, palce będą obejmować przewód zgodnie z kierunkiem linii wytwarzanego pola.
12.3 Oddziaływanie magnetyczne dwóch równoległych przewodów z prądem
- Wartość siły oddziaływania między dwoma równoległymi, odległymi o przewodami, w których płynie prąd o natężeniach oraz – odniesiona do ich jednostkowej długości – dana jest wzorem: .
- Przewody przyciągają się, gdy prąd płynie w tym samym kierunku, a odpychają, gdy kierunki przepływu prądu są przeciwne.
12.4 Pole magnetyczne pętli z prądem
- Wartość indukcji pola magnetycznego w środku kołowej pętli o promieniu , przewodzącej prąd o natężeniu dana jest równaniem . Zwrot wektora indukcji określa drugi wariant reguły prawej dłoni.
12.5 Prawo Ampère’a
- Pole magnetyczne wytwarzane przez prąd elektryczny płynący wzdłuż dowolnej drogi jest sumą (bądź całką) pól – przyczynków do indukcji pola magnetycznego wytwarzanych przez elementy prądu rozmieszczone wzdłuż tej drogi. Wartość i kierunek wektora indukcji poszczególnych przyczynków pola oblicza się tak, jak w przypadku prostoliniowego przewodu. Przedstawiony sposób myślenia prowadzi do uogólnionego związku pomiędzy natężeniem prądu a indukcją pola magnetycznego – znanego jako prawo Ampère’a.
- Prawo Ampère’a można wykorzystać do określenia pola magnetycznego cienkiego lub grubego przewodu z prądem, stosując wygodny do obliczeń kontur całkowania. Otrzymane rezultaty obliczeń zgodne są z wynikami uzyskanymi z zastosowaniem prawa Biota-Savarta.
12.6 Solenoidy i toroidy
- Wartość indukcji pola magnetycznego wewnątrz solenoidu wynosi 12.40
- Wartość indukcji pola magnetycznego wewnątrz toroidu wynosi 12.41
12.7 Magnetyzm materii
- W zależności od ich zachowania się w zewnętrznym polu magnetycznym materiały dzielimy na paramagnetyczne, diamagnetyczne i ferromagnetyczne.
- Uporządkowanie dipoli magnetycznych paramagnetyków w kierunku zgodnym z zewnętrznym polem magnetycznym jest jedynie częściowe. Oznacza to dodatnią podatność magnetyczną. W próbce pozostają jedynie niezerowe prądy powierzchniowe, wytwarzające pole magnetyczne analogiczne do pola solenoidu.
- W materiałach diamagnetycznych indukowane zewnętrznym polem magnetycznym dipole skierowane są przeciwnie do tego pola. Oznacza to ujemną podatność magnetyczną.
- W materiałach ferromagnetycznych występują grupy dipoli, zwane domenami, które ustawiają się zgodnie z zewnętrznym polem magnetycznym. Jednakże w przeciwieństwie do paramagnetyków po usunięciu zewnętrznego pola materiały ferromagnetyczne pozostają namagnesowane. Efekt takiego namagnesowania w stosunku do wartości indukcji zewnętrznego pola magnetycznego zwany jest histerezą.