Zadania
13.1 Prawo Faradaya
Średnica cewki składającej się z 50 zwojów wynosi . Cewkę umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji w taki sposób, że jej płaszczyzna jest prostopadła do linii tego pola. Oblicz SEM indukowaną w cewce, jeżeli pole magnetyczne zanika równomiernie w czasie
- ;
- ;
- .
Powtórz obliczenia z powyższego zadania, przyjąwszy, że czas zaniku pola magnetycznego wynosi , a płaszczyzna cewki zorientowana jest względem linii tego pola pod kątem
- ;
- ;
- .
Kwadratowa ramka o boku wykonana jest z przewodu miedzianego o średnicy . Oblicz natężenie prądu w ramce, jeżeli wartość indukcji pola magnetycznego, prostopadłego do jej powierzchni zmienia się z szybkością .
Pole magnetyczne przecinające kołową pętlę o promieniu zmienia się w czasie w sposób przedstawiony na poniższym rysunku. Pole jest prostopadłe do płaszczyzny pętli. Narysuj wykres wartości SEM indukowanej w tej pętli w funkcji czasu.
Na poniższym rysunku przedstawiono jednozwojową prostokątną cewkę. Wartość indukcji magnetycznej w dowolnym punkcie wewnątrz tej cewki zmienia się w czasie zgodnie z równaniem , gdzie oraz . Przyjąwszy, że rezystancja cewki wynosi , oblicz wartość natężenia prądu płynącego w cewce w czasie
- ;
- ;
- .
Jaka byłaby odpowiedź do poprzedniego zadania, gdyby cewka składała się z 20 nawiniętych ściśle zwojów?
Pole przekroju poprzecznego długiego solenoidu o zwojach na centymetr długości wynosi . Solenoid ten otoczony jest cewką składającą się z pięciu zwojów. Po odłączeniu zasilania solenoidu natężenie prądu w jego uzwojeniu maleje do zera w czasie . Oblicz średnią wartość SEM zaindukowanej w cewce, jeżeli przed wyłączeniem zasilania natężenie prądu w solenoidzie wynosiło .
Prostokątna ramka z drutu o bokach i położona jest w płaszczyźnie , jak przedstawiono na poniższym rysunku. Wnętrze ramki przenika zależne od czasu pole magnetyczne, którego indukcję opisuje wzór
przy czym wyrażone jest w teslach. Określ wartość siły elektromotorycznej indukowanej w pętli w funkcji czasu.
Indukcja pola magnetycznego prostopadłego do jednozwojowej pętli o średnicy maleje od wartości do zera. Pętla ta wykonana jest z drutu miedzianego, którego średnica wynosi . Oblicz ładunek przepływający przez przewodnik w czasie zmiany indukcji pola magnetycznego.
13.2 Reguła Lenza
Wykonany z drutu pojedynczy zwój o promieniu spoczywa na płaszczyźnie prostopadłej do jednorodnego przestrzennie pola magnetycznego. W odstępie czasu równym indukcja pola wzrosła liniowo od wartości do .
- Wyznacz SEM zaindukowaną w pętli;
- Określ kierunek prądu indukowanego w pętli, jeżeli pole magnetyczne zwrócone jest od płaszczyzny, na której ona spoczywa.
Po włączeniu pola magnetycznego strumień przenikający dwudziestozwojową cewkę zmienia się w czasie zgodnie z funkcją
przy czym wyrażone jest w sekundach. Cewka znajduje się na poziomej płaszczyźnie, a wektor jednostkowy jej powierzchni zwrócony jest ku górze. Wyznacz zależność od czasu SEM indukowanej w cewce. Określ kierunek indukowanego prądu, gdy
- ;
- ;
- ;
- .
Strumień magnetyczny przecinający pętlę przedstawioną na poniższym rysunku zmienia się w czasie zgodnie z funkcją
przy czym wyrażone jest w sekundach. Określ wartość i kierunek natężenia prądu płynącego przez rezystor o wartości w chwili
- ;
- ;
- .
Zastosuj regułę Lenza do określenia kierunku prądu indukowanego w każdym z poniższych przykładów.
13.3 Siła elektromotoryczna wywołana ruchem
Samochód wyposażony w antenę o długości jedzie z prędkością równą w rejonie, w którym pozioma składowa indukcji ziemskiego pola magnetycznego ma wartość . Jaka jest maksymalna możliwa wartość SEM indukowanej w antenie wskutek ruchu samochodu?
Przedstawiona na poniższym rysunku prostokątna pętla składająca się z zwojów porusza się w prawo ze stałą szybkością , opuszczając bieguny wielkiego elektromagnesu.
- Założywszy, że pole magnetyczne między nabiegunnikami tego elektromagnesu jest jednorodne i pomijalne poza nimi, wyznacz SEM zaindukowaną w pętli;
- Co wykonuje pracę, której skutkiem jest ta SEM?
Załóżmy, że pole magnetyczne z poprzedniego zadania oscyluje w czasie zgodnie z zależnością . Jaka będzie SEM indukowana w pętli, jeżeli jej przedni bok znajduje się w odległości od prawej granicy obszaru pola magnetycznego?
Powierzchnia cewki o 1000 zwojów wynosi . Cewka ta w czasie równym zostaje obrócona z położenia, w którym jej płaszczyzna była prostopadła do ziemskiego pola magnetycznego, do położenia, w którym płaszczyzna ta jest równoległa do pola Ziemi. Przyjmując, że wartość ziemskiej indukcji magnetycznej wynosi , oblicz średnią wartość SEM zaindukowanej w tej cewce.
W obwodzie elektrycznym przedstawionym na poniższym rysunku pręt ślizga się ze stałą prędkością wzdłuż przewodzących szyn. Wektor prędkości znajduje się w płaszczyźnie szyn, a jego kierunek tworzy z szynami kąt . Jednorodne pole magnetyczne o indukcji zwrócone jest od płaszczyzny rysunku. Określ SEM zaindukowaną w tym pręcie.
Pokazany na poniższym rysunku pręt porusza się w jednorodnym polu magnetycznym o wartości indukcji ze stałą prędkością o wartości . Oblicz różnicę potencjałów między końcami tego pręta. Który z końców pręta ma wyższy potencjał?
Pręt o długości porusza się z prędkością w płaszczyźnie prostopadłej do pola magnetycznego o indukcji . Pręt, wektor prędkości oraz wektor indukcji magnetycznej są do siebie wzajemnie prostopadłe, co przedstawiono na poniższym rysunku. Oblicz
- wartość siły magnetycznej oddziałującej na elektron w pręcie;
- natężenie pola elektrycznego w pręcie;
- różnicę potencjałów między końcami pręta;
- wartość prędkości pręta, jeżeli wymieniona różnica potencjałów wynosi .
Rezystancja przypadająca na jednostkę długości przedstawionych na załączonym rysunku: szyn, zwory łączącej ich końce oraz ruchomego pręta wynosi . Pręt porusza się w lewo z szybkością . Przyjmując, że obwód ten znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji , oblicz natężenie prądu w obwodzie, gdy
- ;
- .
- Określ także kierunek przepływu tego prądu.
Przedstawiony poniżej pręt porusza się w prawo z szybkością po szynach o zerowym oporze elektrycznym. Zakładając, że obwód ten znajduje się w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji , oblicz natężenie prądu płynącego przez pięcioomowy rezystor. Rozstrzygnij, czy prąd ten płynie w kierunku zgodnym z kierunkiem, czy przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.
Poniższy rysunek przedstawia przewodzący pręt ślizgający się po metalowych szynach. Urządzenie umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji zwróconym do płaszczyzny tego rysunku. Przyłożona do pręta siła powoduje, że porusza się on w prawo ze stałą prędkością równą . Założywszy, że jedyną rezystancję w tym obwodzie stanowi dwuomowy rezystor widoczny na rysunku, oblicz
- SEM zaindukowaną w obwodzie;
- natężenie indukowanego prądu, określając, czy płynie on zgodnie z kierunkiem ruchu, czy przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara;
- wartość siły ;
- moc siły oraz moc rozproszoną w rezystorze.
13.4 Indukowane pola elektryczne
Cewkę składającą się z 50 zwojów o średnicy umieszczono w przestrzennie jednorodnym polu magnetycznym o wartości indukcji w taki sposób, że jej płaszczyzna jest prostopadła do linii tego pola. Oblicz wartość natężenia pola elektrycznego indukowanego w cewce, przyjmując, że indukcja pola magnetycznego maleje do zera w czasie równym . Założ, że pole magnetyczne ma symetrię cylindryczną względem podłużnej osi cewki.
Pole magnetyczne przenikające prostopadle kołową pętlę o promieniu zmienia się w czasie w sposób przedstawiony na załączonym rysunku. Zakładając walcową symetrię indukowanego pola elektrycznego względem centralnej osi cewki, narysuj wykres jego natężenia w funkcji czasu.
Natężenie prądu w długim solenoidzie o promieniu , którego liczba zwojów na metr długości wynosi , zmienia się w czasie zgodnie z pochodną . Wyznacz wartość natężenia indukowanego pola elektrycznego w funkcji odległości od podłużnej osi tego solenoidu.
Oblicz wartość natężenia indukowanego pola elektrycznego wewnątrz i na zewnątrz solenoidu z poprzedniego zadania, jeżeli .
W przedstawionym na poniższym rysunku kołowym obszarze o promieniu panuje przestrzennie jednorodne pole magnetyczne o indukcji . W chwili wartość indukcji tego pola , przy czym w czasie maleje ona do zera ze stałą szybkością.
- Oblicz wartość natężenia pola elektrycznego w obszarach, w których oraz w odnośnym 30-sekundowym przedziale czasu;
- Zakładając, że , oblicz pracę wykonaną przez pole elektryczne do jednokrotnego przemieszczenia protonu po obwodzie okręgu o promieniu , zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara;
- Jaką pracę musi wykonać pole elektryczne, aby jednokrotnie przemieścić proton po obwodzie okręgu o dowolnym promieniu w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara?
- Przyjmijmy, że w chwili, w której , proton poruszający się z prędkością wpada w punkcie w obszar pola magnetycznego przedstawionego na poniższym rysunku. Oblicz wartości sił: elektrycznej i magnetycznej, działających na proton w tej chwili.
Wartość indukcji pola magnetycznego w dowolnym punkcie wewnątrz cylindrycznego obszaru przedstawionego na poniższym rysunku maleje od do zera w czasie . Wyznacz kierunek i wartość wektora natężenia pola elektrycznego w funkcji , tj. odległości od geometrycznego środka tego obszaru.
Natężenie prądu w długim solenoidzie o promieniu zmienia się w czasie z szybkością . Solenoid ten otoczony jest kołową pętlą przewodu o promieniu i rezystancji . Oblicz natężenie prądu indukowanego w tej pętli.
Natężenie prądu w długim solenoidzie o średnicy nawiniętym z gęstością 20 zwojów na centymetr długości zmienia się w czasie z szybkością . Oblicz natężenie pola elektrycznego w odległości od środka tego solenoidu.
13.6 Generatory elektryczne i siła przeciwelektromotoryczna
Równanie opisuje siłę elektromotoryczną indukowaną w cewce obracającej się w jednorodnym polu magnetycznym. Z ilu zwojów musi składać się cewka, aby indukowana SEM osiągnęła amplitudę , jeżeli ? Przyjmij, że powierzchnia jednego zwoju cewki wynosi , a wartość indukcji pola magnetycznego równa się .
Składająca się z 20 zwojów cewka w kształcie kwadratu o boku obraca się w polu magnetycznym o wartości indukcji . Oblicz prędkość kątową tej cewki, jeżeli amplituda indukowanej w niej SEM wynosi .
Składająca się z 60 zwojów cewka w kształcie prostokąta o wymiarach obraca się z prędkością w jednorodnym polu magnetycznym o wartości indukcji równej .
- Wyznacz w funkcji czasu wartość siły elektromotorycznej indukowanej w tej cewce;
- Wyznacz w funkcji czasu wartość mocy mechanicznej niezbędnej do utrzymania prędkości obrotowej cewki na poziomie , jeżeli cewkę obciążono rezystorem o wartości ;
- Powtórz obliczenia z punktu (b), zakładając, że opór rezystora wynosi .
Składająca się z 200 zwojów cewka twornika prądnicy prądu zmiennego ma kształt kwadratu o boku . Przy prędkości obrotowej równej amplituda (wartość szczytowa) indukowanej w tej cewce siły elektromotorycznej wynosi .
- Oblicz częstotliwość SEM;
- Oblicz wartość indukcji pola magnetycznego, w którym obraca się ta cewka.
Induktor Webera jest stosunkowo prostym przyrządem służącym do pomiaru indukcji pola magnetycznego. Ma on postać okrągłej cewki z dobrze przewodzącego prąd drutu wprawianej ręcznie (np. za pomocą napędu korbowego) w ruch obrotowy wokół osi przechodzącej przez jedną z jej średnic. Konstrukcja induktora umożliwia dowolne ustawienie płaszczyzny cewki względem zewnętrznego pola magnetycznego. Induktor Webera wykorzystywany do wykrywania i demonstracji ziemskiego pola magnetycznego nazywany jest induktorem ziemskim. Załóżmy, że do składającej się z zwojów cewki opisanego induktora podłączono galwanometr balistyczny, czyli przyrząd, który mierzy wartość przepływającego przezeń ładunku elektrycznego. Cewkę induktora umieszczono w jednorodnym polu magnetycznym o indukcji w taki sposób, że linie pola są prostopadłe do jego płaszczyzny. Następnie cewkę obrócono o kąt równy , mierząc jednocześnie galwanometrem wartość całkowitego ładunku .
- Przyjąwszy, że sumaryczna rezystancja cewki induktora oraz galwanometru wynosi , określ związek pomiędzy i ;
- W jaki sposób przekonać się, czy pole magnetyczne jest prostopadłe do płaszczyzny tej cewki?
Cewka induktora opisanego w poprzednim zadaniu składa się z 40 zwojów wykonanych z przewodu miedzianego. Średnica cewki wynosi , a jej rezystancja wraz z rezystancją przyłączonego galwanometru równa się . Obracając cewkę umieszczoną w polu magnetycznym o indukcji o kąt , stwierdzono, że przez galwanometr balistyczny przepłynął ładunek o wartości .
- Określ wartość indukcji pola magnetycznego przyjmując, że w chwili początkowej linie pola były prostopadłe do płaszczyzny cewki;
- Jakie będą wskazania galwanometru podczas obrotu cewki o kąt ?
Silnik o konstrukcji szeregowej zasilany jest ze źródła prądu o napięciu . Rezystancja uzwojenia wzbudzającego pole magnetyczne tego silnika wynosi , a rezystancja uzwojenia twornika równa się . W czasie pracy silnika z nominalną prędkością obrotową wartość wytwarzanej siły przeciwelektromotorycznej osiąga . Oblicz natężenie prądu pobieranego przez ten silnik w chwili rozruchu. Przyjąwszy, że silnik pracuje z nominalną prędkością obrotową, wyznacz
- natężenie pobieranego prądu;
- moc źródła zasilania;
- moc mechaniczną dostarczaną przez silnik;
- moc rozpraszaną na obu rezystancjach.
Mały szeregowy silnik prądu stałego zasilany jest z akumulatora samochodowego o napięciu . W czasie pracy z nominalnym obciążeniem silnik pobiera prąd o natężeniu . Gdy twornik silnika ulegnie zacięciu i nie może się obracać, natężenie pobieranego prądu wzrasta do . Oblicz siłę przeciwelektromotoryczną wytwarzaną podczas normalnej pracy tego silnika.