10.1 Sprawdź wiedzę
c. W przypadku innowacji ciągłej zmieniającej się dynamicznie konieczne są pewne zmiany w nawykach konsumentów, są one tak duże jak w przypadku innowacji nieciągłych i jednocześnie tak nieistotne jak w przypadku innowacji ciągłych.
b. Pamiętaj, że produkty nowe dla firmy nie muszą być produktami nowymi dla świata. Właśnie tak będzie w przypadku lodów Coca-Coli.
b. Dzięki wprowadzaniu ciągłych innowacji istniejący produkt podlega jedynie niewielkim modyfikacjom i nie zmienia nawyków konsumentów.
10.2 Sprawdź wiedzę
c. Prototyp to uproszczony model nowego produktu opracowywany przez dział badawczo-rozwojowy w celu przetestowania projektowanego rozwiązania.
b. Testowanie koncepcji to metoda badawcza, która polega na zebraniu opinii klientów na temat nowego produktu przed jego faktycznym wprowadzeniem na rynek.
d. Komercjalizacja to etap, na którym firma wprowadza produkt na rynek na pełną skalę. Obejmuje ona produkcję, promocję i dystrybucję.
b. W badaniach fali sprzedaży konsumenci początkowo mogą wypróbować produkt bez ponoszenia kosztów. Następnie wielokrotnie oferuje się im produkt (lub produkt konkurencji) po obniżonej cenie (to są właśnie fale sprzedaży). Celem tego badania jest sprawdzenie, ilu konsumentów wybiera nowy produkt i jaki jest poziom ich zadowolenia z jego użytkowania.
10.3 Sprawdź wiedzę
b. Procent sprzedaży w bieżącym roku to sposób na oszacowanie kosztów przyszłej sprzedaży nowego produktu.
c. Zwrot z inwestycji (ROI) jest miarą wykorzystywaną do oceny rentowności rozwoju nowych produktów.
c. TTV to krytyczny wskaźnik, który mierzy, ile czasu zajmuje nowym użytkownikom rozpoznanie wartości produktu.
d. Roczny powtarzający się przychód (ang. annual recurring revenue, ARR) to roczna wartość przychodów generowanych z subskrypcji i umów.
10.4 Sprawdź wiedzę
c. Synergia technologiczna to stopień dopasowania zasobów technologicznych potrzebnych do realizacji innowacji produktowej do istniejących zasobów technologicznych firmy.
a. Badanie wykazało, że wskaźniki niepowodzeń nowych produktów różniły się w zależności od branży i wynosiły odpowiednio 35% w dziedzinie produktów leczniczych i 49% w przypadku towarów konsumpcyjnych.
b. Przedłużające się opóźnienie w komercjalizacji nowego produktu może skutkować jego porażką ze względu na: zmieniające się potrzeby klientów, spowolnienie gospodarcze, rosnącą stopę bezrobocia, a nawet ewolucję różnych segmentów rynku.
d. Starając się wprowadzić na rynek „coś nowego”, firmy często dodają funkcje, z powodu których produkt staje się droższy w produkcji.
a. Produkty zapewniające klientom rzeczywiste i unikalne korzyści zazwyczaj odnoszą większy sukces niż te, które niewiele się różnią od produktów już istniejących na rynku.
10.5 Sprawdź wiedzę
d. Komunikatywność to stopień, w jakim korzyści płynące z nowego produktu mogą zostać zauważone i omówione przez konsumentów.
c. Maruderzy to osoby bardziej przywiązane do przeszłości niż przyszłości i sceptycznie podchodzące do nowych rozwiązań.
d. Konsumenci należący do kategorii późnej większości zazwyczaj powoli przyzwyczajają się do nowych produktów.