Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Ręka dotyka patchworkową kołdrę. Poza tradycyjnymi kwadratami kołdra ma elementy w kształcie dłoni.
Ilustracja 8.1 Marketing różnorodności wykorzystuje strategię adaptacji, w której firmy dostosowują swój miks marketingowy (cenę, produkt, miejsce i promocję) do potrzeb i preferencji zróżnicowanych docelowych grup konsumentów. (Źródło: modyfikacja pracy „Diversity Quilt” OregonDOT/flickr, CC BY 2.0).

Procter & Gamble (P&G), globalna grupa kapitałowa i międzynarodowy producent dóbr konsumpcyjnych, głównie kosmetyków i środków higieny osobistej, jest przykładem firmy wdrażającej marketing różnorodności (ang. diversity marketing). P&G może szczycić się wieloletnią tradycją obsługi konsumentów z różnych środowisk społeczno-kulturowych. Już w 1961 r. firma stała się pionierem w Stanach Zjednoczonych, wprowadzając reklamę telewizyjną w języku hiszpańskim skierowaną do latynoskich konsumentów na hiszpańskojęzycznym kanale (później znanym jako Univisión).1

Po uchwaleniu w 1964 r. ustawy o prawach obywatelskich (ang. Civil Rights Act) i powstaniu Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia, EEOC (ang. Equal Employment Opportunity Commission, EEOC) w roku 1965 Procter & Gamble w ramach akcji afirmatywnej aktywnie wdrożyła własne plany działań we wszystkich oddziałach firmy na całym świecie. Przeprowadziła m.in. badania dotyczące produktów skierowanych do latynoskich konsumentów w Miami, koncentrując się na zapachu używanym w linii dezodorantów Secret. Przedsiębiorstwo do dziś angażuje się w działania związane z różnorodnością. W 2021 r. firma zainicjowała kampanię „Widen the Screen” podczas National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) Image Awards. Reklama składa się z kilku krótkich odcinków stworzonych przez czarnoskórych autorów. Są one apelem o przeciwstawianie się stereotypom i negatywnym postawom wobec społeczności czarnoskórej. Przedstawiając różne codzienne sytuacje, kampania zachęca konsumentów do wyjścia poza ciasne schematy myślowe i lepszego poznania osób czarnoskórych.

W specjalnym wywiadzie telewizyjnym znana amerykańska influencerka i gwiazda telewizji Oprah Winfrey wyraziła uznanie dla tej kampanii, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, że zaledwie 6% wszystkich wyprodukowanych filmów jest zrealizowanych przez czarnoskórych twórców.2

Różnorodność w marketingu często sprowadzana jest jedynie do przedstawiania w kampaniach promocyjnych ludzi, przedmiotów lub sytuacji związanych z różnymi grupami kulturowymi lub socjodemograficznymi. Są to wprawdzie elementy istotne, jednak marketing różnorodności sięga znacznie dalej. W wystąpieniu z 2021 r. na temat zwiększania różnorodności w reklamie i biznesie zwrócił na to uwagę Marc Pritchard, dyrektor ds. marki P&G, który podkreślił, że zaangażowanie jego firmy w marketing różnorodności oznacza odpowiednią reprezentację rasową, etniczną i płciową, zgodnie z występującymi w społeczeństwie amerykańskim proporcjami.3 Według niego sprawiedliwa reprezentacja we wszystkich obszarach firmy, łącznie z całym łańcuchem dostaw jest kluczowym elementem inkluzywności. Wszyscy podwykonawcy, zespoły produkcyjne i firmy medialne współpracujące z P&G powinny odzwierciedlać różnorodność demograficzną rynku.

Strategie tworzenia wartości i celowe działania P&G realizują idee, które będą przedstawione w tym rozdziale. Skuteczny marketing różnorodności wymaga zrozumienia, dlaczego i w jaki sposób zaspokajać różnorodne potrzeby konsumentów, jednocześnie osiągając cele przedsiębiorstwa i wspierając zrównoważony rozwój biznesu.

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.