Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

8.3 Marketing skierowany do grup narodowościowych i etnicznych

Marketing - Podstawy8.3 Marketing skierowany do grup narodowościowych i etnicznych

Cel dydaktyczny

Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:

  • 1 omówić wzrost różnorodności narodowościowej w Polsce,
  • 2 opisać tożsamości latynoską, czarnoskórą i azjatycką,
  • 3 zdefiniować akulturację,
  • 4 wyjaśnić, w jaki sposób cechy i czynniki związane z tożsamością łączą konsumentów latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich,
  • 5 opisać, w jaki sposób należy prowadzić działania marketingowe skierowane do konsumentów latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich.

Kierowanie marketingu do grup narodowościowych i etnicznych w Polsce

Zanim przeczytasz o marketingu skierowanym do wybranych grup etnicznych w Stanach Zjednoczonych, zastanów się, jak wygląda on w Polsce. W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost liczby osób przybywających z różnych części świata, co stanowi wyjątkowe wyzwanie i jednocześnie szansę dla polskiego rynku i polskich przedsiębiorstw. Liczba imigrantów w Polsce szacowana jest na 3,5–4 mln, z czego 60–75% stanowią Ukraińcy.42 Wzrastająca różnorodność narodowościowa i etniczna społeczeństwa wymaga nowatorskiego jak na polski rynek podejścia do strategii marketingowej, aby skutecznie dotrzeć do różnych grup kulturowych. W związku z tym polskie przedsiębiorstwa w swoich kampaniach marketingowych powinny uwzględniać specyficzne potrzeby, preferencje i wartości różnych społeczności. Współczesny rynek wymaga od firm elastyczności i otwartości na różnorodność, zarówno kulturową, jak i społeczną. Kierowanie marketingu do różnych grup narodowościowych i etnicznych staje się nie tylko kwestią zrównoważonego podejścia, ale również efektywnego sposobu zdobywania nowych klientów. Dlatego kluczowym elementem strategii marketingowej staje się zrozumienie specyfiki poszczególnych grup społecznych, ich zwyczajów, języka i oczekiwań. Przedsiębiorstwa coraz częściej starają się odzwierciedlać różnorodność społeczeństwa w swoich kampaniach reklamowych. Dzięki zaawansowanym technologiom analizy danych firmy są w stanie dostosować treści marketingowe do indywidualnych preferencji konsumentów, uwzględniając przy tym ich pochodzenie narodowościowe i etniczne. Korzystanie z influencerów wywodzących się z tych grup pozwala przedsiębiorstwom dotrzeć do bardziej zróżnicowanych segmentów rynku.

Po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. wyraźnie nasiliło się zjawisko migracji obywateli ukraińskich do Polski, co stwarza nowe wyzwania dla polskich firm. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największą grupą obcokrajowców zatrudnionych w naszym kraju są właśnie obywatele Ukrainy, których liczba na koniec kwietnia 2023 r. wyniosła 687 tysięcy.43 Odpowiednie dostosowywanie kampanii reklamowych do oczekiwań i wartości ukraińskiej społeczności staje się kluczowe dla skutecznej komunikacji i budowy relacji z nowymi klientami. Firmy takie jak Żabka, Biedronka, Lidl, Poczta Polska oraz większość banków działających na terenie naszego kraju bardzo szybko uwzględniły język ukraiński w swoich materiałach marketingowych, stronach internetowych czy reklamach. Niektóre z przedsiębiorstw korzystają także z popularnych ukraińskich postaci lub influencerów, instagramerów, blogerów, youtuberów i tiktokerów. To nie tylko ułatwia porozumienie się z klientami, ale także pokazuje szacunek do migrantów i otwartość na różnorodność językową. Wsparcie organizacji ukraińskich działających w Polsce czy udział w wydarzeniach kulturalnych to kolejne sposoby budowania zaufania i pozytywnego wizerunku wśród Ukraińców. W obliczu wzrostu liczby Ukraińców w Polsce kierowanie marketingu do tej społeczności staje się istotnym elementem strategii biznesowej.

Wraz z rosnącą różnorodnością społeczeństwa w Polsce konieczne staje się zrewidowanie strategii marketingowej. Warto się przyjrzeć, jak kierowanie marketingu do różnych grup narodowościowych i etnicznych jest realizowane w Stanach Zjednoczonych. Amerykański rynek, będący jednym z najbardziej zróżnicowanych na świecie, oferuje ciekawe przykłady strategii marketingowych skutecznie angażujących różne społeczności. Poniżej pokazano kilka dobrych praktyk z USA, które mogą stanowić inspirujące przykłady dla polskich przedsiębiorstw.

Tożsamość latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich konsumentów

Tożsamość latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich konsumentów w Stanach Zjednoczonych jest silnie zakorzeniona w różnorodności rasowej, kulturowej i społecznej. Kraj ten stanowi mozaikę ludzi pochodzących z różnych części świata, a ich tożsamość kształtowała się w trakcie wielowiekowej historii imigracji i interakcji z różnymi środowiskami.

Populacja w Stanach Zjednoczonych jest bardzo zróżnicowana. Obecnie jej większość stanowią osoby rasy białej niebędące Latynosami, na resztę zaś składają się zróżnicowane grupy etniczne, w tym Latynosi, czarnoskórzy, Azjaci oraz inne społeczności.

Dotychczas przedsiębiorstwa działające na tym rynku z największym namaszczeniem podchodziły do segmentu większościowego jako najważniejszego, podczas gdy segment mniejszościowy był często uznawany za mniej istotny.

Demografia Stanów Zjednoczonych ulega jednak ciągłym zmianom. Prognozuje się, że do 2060 r. żadna z grup w Stanach Zjednoczonych nie będzie stanowiła znaczącej większości, a różnorodność etniczna będzie widoczna jeszcze bardziej, niż ma to miejsce obecnie. Chociaż nielatynoska biała populacja pozostanie największą grupą etniczną w USA, to procentowo ulegnie zmniejszeniu.44

Tożsamość Latynosów

Latynosi nie tworzą jednolitej grupy ani nie stanowią jednej grupy etnicznej. Wręcz przeciwnie, ich populacja w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle zróżnicowana. Pochodzą bowiem z ponad 20 różnych krajów i mogą należeć do dowolnej rasy. Blisko 80% populacji latynoskiej należy do zaledwie pięciu głównych podgrup etnicznych. Są nimi Meksykanie (58,9%), Portorykańczycy (9,3%), Salwadorczycy (3,9%), Kubańczycy (3,8%) i Dominikańczycy (3,8%).45

Terminy „Latynos”, „Latino/Latina” i „Latinx” są używane do opisu osób lub grup o pochodzeniu lub związku z kulturą Ameryki Łacińskiej, czyli krajów, w których dominuje język hiszpański. „Latino" jest używane w odniesieniu do mężczyzn, a „Latina" do kobiet. Co ciekawe, osoba z Hiszpanii jest uważana za Latynosa/Latynoskę ze względu na język, którym się posługuje, ale nie ze względu na miejsce zamieszkania. Osoba z Brazylii jest uznawana za Latynosa/Latynoskę ze względu na miejsce pochodzenia, ale nie ze względu na język (Brazylijczycy mówią po portugalsku). Termin „Latinx" jest przejawem nowoczesnego podejścia do neutralizacji płci w języku angielskim. Zastępuje tradycyjne oznaczenia płciowe (męskie i żeńskie) w terminach „Latino" i „Latina", aby uwzględnić osoby nieidentyfikujące się jednoznacznie z jedną płcią. W odróżnieniu od języka hiszpańskiego, w którym każdy rzeczownik ma przypisany rodzaj, język angielski nie ma tej cechy. Termin „Latinx" jest stosowany w celu zademonstrowania inkluzywności i szacunku dla różnorodności i tożsamości płciowej. Mimo że w niektórych grupach zdobył popularność, wielu Latynosów nie akceptuje tego terminu lub uważa go za obraźliwy.

Tożsamość kulturowa (ang. cultural identity) określa, w jaki sposób dana osoba identyfikuje się z daną kulturą, pochodzeniem etnicznym lub grupą społeczną. Jest to istotny czynnik wpływający na jej osobiste przekonania i działania.

Latynosi, łącząc tradycje i wartości z różnorodnych obszarów Ameryki Łacińskiej, tworzą unikalne, bogate dziedzictwo, które wprowadza różnorodność do amerykańskiego krajobrazu kulturowego. Dla większości Latynosów tożsamość jest silnie zakorzeniona w dziedzictwie i kraju pochodzenia ich rodziny.46 Zwyczaje i praktyki społeczne stanowią nieodłączne elementy tej tożsamości. W celu zacieśnienia więzi z tymi konsumentami firma Target (zobacz Ilustrację 8.10) postanowiła sięgnąć do latynoskiej tożsamości poprzez kampanię reklamową dotyczącą tradycji sobremesa. „Sobremesa” to hiszpańskie słowo, które odnosi się do czasu spędzanego przy stole po posiłku na rozmowach, relaksie czy jedzeniu deseru. Jest to ważny element latynoskiego stylu życia, w którym wspólnie spędzany po jedzeniu czas jest postrzegany jako istotny element życia społecznego i rodzinnego. Ta latynoska tradycja nie ma bezpośredniego odpowiednika w kulturze amerykańskiej.

W swojej kampanii firma Target wprowadziła hasztag #SinTraducción, co dosłownie oznacza „bez tłumaczenia”. Ten zabieg podkreśla unikalność i nieprzetłumaczalność latynoskiej tradycji sobremesa, w której rodzinne wspólne chwile po posiłku nabierają szczególnego znaczenia. Dodatkowo firma wykorzystała hasło „Zawsze będzie część ciebie, która po prostu się nie tłumaczy” jako slogan dla mediów społecznościowych. Reklama ta stanowi istotny element pierwszej kampanii, która jest bezpośrednio skierowana do latynoskich milenialsów. Podkreśla to zaangażowanie Targetu w budowanie silnych więzi i pełnego zrozumienia dla tej istotnej grupy konsumentów w Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie witryny sklepu Target. Na budynku widoczne jest duże, czerwone logo w kształcie tarczy strzeleckiej.
Ilustracja 8.10 Firma Target stworzyła kampanię reklamową zatytułowaną „Sobremesa”, która odwołuje się do latynoskiej tożsamości. (Źródło: „Target” by Mike Mozart, JeepersMedia/flickr, CC BY 2.0).

Tożsamość czarnoskórych

Osoby czarnoskóre stanowią 14,2% populacji USA, ale ich udział w wydatkach zakupowych wynosi mniej niż 10%. Wynika to z niższej mediany dochodów czarnoskórych pracowników w porównaniu z innymi grupami demograficznymi. Ta nierówność w wydatkach i dochodach powoli się zmniejsza. Według firmy konsultingowej McKinsey wartość rynku wciąż rosnącej populacji czarnoskórych szacowana jest na ponad 300 mld dol. rocznie.47

Badanie przeprowadzone przez Pew Research Center w 2019 r. pokazuje, że 74% osób czarnoskórych uważa, że rasa odgrywa najważniejszą rolę w ich tożsamości.48 Przynależność do rasy wpływa na to, w jaki sposób ludzie postrzegają samych siebie. Jednak definiowanie tożsamości czarnych stawia społeczność przed unikalnymi wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście rosnącego sporu dotyczącego różnic między czarnymi, którzy przybyli z na kontynent amerykański z Afryki, a innymi. W Stanach Zjednoczonych toczy się debata dotycząca powiązań przodków z niewolnictwem, szczególnie w społeczności czarnych urodzonych w Ameryce. Istnieje powszechne przekonanie, że to iż wielu z nich ma korzenie sięgające czasów niewolnictwa, wpływa na ich dziedzictwo kulturowe, społeczne i ekonomiczne, tworząc trudne wyzwania. Ta przeszłość wywiera również znaczący wpływ na systemy społeczne i instytucjonalne, które niejednokrotnie mogą być obciążone nierównościami spowodowanymi przez długotrwałe skutki niewolnictwa.

Nie wszyscy czarnoskórzy w Ameryce mają niewolnicze korzenie. Imigranci, szczególnie ci, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych w czasach nieodległych, mają już zupełnie inną historię. Często ich przodkowie nie doświadczyli niewolnictwa, a zatem ich dziedzictwo kulturowe różni się od tego, które reprezentują potomkowie niewolników.

Debata koncentruje się więc na tym, jak te różnice wpływają na obecną sytuację społeczną i ekonomiczną osób czarnoskórych w Ameryce. Czy dziedzictwo niewolnictwa powinno być uwzględniane w analizie współczesnych nierówności? Czy należy dokonywać rozróżnienia między czarnymi urodzonymi w Ameryce a czarnymi imigrantami, których przodkowie nie byli zniewoleni? To pytania, które pokazują złożoność dyskusji dotyczącej związków przeszłości z teraźniejszością.

Wielokulturowi konsumenci silnie identyfikują się ze społecznością czarnych i priorytetowo traktują działania społeczne oferujące wsparcie dla całej grupy. Aby wyrazić solidarność z ruchem BLM, popularna marka lodów (zobacz Ilustrację 8.11) Ben & Jerry's w 2019 r. nazwała jeden ze swoich smaków Justice ReMix'd, podnosząc w ten sposób świadomość obywateli Stanów Zjednoczonych na temat rasizmu i zwracając uwagę na konieczność reformy prawa karnego w USA. Firma nawiązała współpracę z Advancement Project w celu promowania zmian społecznych i praw obywatelskich. Ben & Jerry's wdrożyła także wielopunktowy plan korporacyjny, zachęcając inne przedsiębiorstwa do poparcia jej wysiłków i dołączenia do dyskusji na temat wciąż się utrzymujących nierówności rasowych.

Witryna sklepu Ben & Jerry's jest otoczona innymi sklepami. Markizę lokalu zdobi ą malowane chmurami na tle błękitnego nieba. Widnieje na niej napis „Peace, Love & Ice Cream”.
Ilustracja 8.11 Firma Ben & Jerry's wprowadziła nowy smak lodów, inspirując się ruchem Black Lives Matter, aby wyrazić solidarność, podnieść świadomość rasizmu oraz wskazać na potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości w USA. (Źródło: „Peace, Love & Ice Cream”, Rob Olivera/flickr, CC BY 2.0).

Tożsamość azjatycka

Podobnie jak w przypadku populacji latynoskiej, populacja azjatycka jest bardzo zróżnicowana. Tę wielokulturową społeczność tworzą aż 22 grupy etniczne. Sześć z nich stanowi aż 85% całej społeczności azjatycko-amerykańskiej. Grupy te pochodzą z różnych obszarów Azji. Należą do nich Chińczycy (24%), Hindusi (21%), Filipińczycy (19%), Wietnamczycy (10%), Koreańczycy (9%) oraz Japończycy (7%).49 Pozostałe grupy etniczne Azjatów mają swoje korzenie wśród rdzennych mieszkańców Hawajów i wysp Pacyfiku.

Geograficzne rozmieszczenie populacji azjatyckiej w Stanach Zjednoczonych jest dość interesującym zjawiskiem. W zachodniej części kraju żyje ponad 9,8 mln Azjatów, co stanowi niemal połowę tej społeczności w USA. Prawie jedna trzecia azjatyckich mieszkańców mieszka w samym stanie Kalifornia, co powoduje, że Azjaci są w nim jednym z największych segmentów klientów. W południowych stanach mieszka druga co do wielkości część populacji azjatyckiej, tj. 5,3 mln osób.50

Imigranci z Azji najszybciej uczą się języka angielskiego. 72% Azjatów w Stanach Zjednoczonych posługuje się angielskim, a prawie dwie trzecie Azjatów urodzonych w Ameryce mówi wyłącznie w tym języku.51 Co istotne, Azjaci często żyją w wielopokoleniowych rodzinach. Wynika to z ich silnego zakorzenienia w tradycji rodzinnej.

Ze względu na jej różnorodność i unikalne cechy trudno jest zdefiniować azjatycką tożsamość. Stawia to przed marketerami określone wyzwania, bo tworzenie ogólnikowych komunikatów dla Azjatów lub stosowanie podejścia „jeden rozmiar dla wszystkich” jest nieskuteczne.

Badanie z 2019 r. dotyczące pojęcia rasy ujawniło, że dla 56% Azjatów rasa jest kluczowym elementem ich tożsamości.52 Mając to na uwadze, Nike stworzyła dwie różne reklamy, dostosowane do różnych podsegmentów azjatyckich konsumentów. Jedna z nich, „Wielki pościg”, czerpie inspirację z chińskiej tradycji wręczania pieniędzy w małych czerwonych kopertach.

Poziom akulturacji

Akulturacja (ang. acculturation) to proces, w którym rodzime wzorce kulturowe danej osoby ulegają zmianie w wyniku bezpośredniego, stałego kontaktu z inną kulturą.53 Ten proces może przebiegać na różnych etapach życia i wahać się od całkowitego przyjęcia do całkowitego odrzucenia nowej kultury. Osoby, które sprawnie łączą obie kultury w swoim codziennym życiu, są nazywane dwukulturowymi.

Ludzie, którzy emigrują do Stanów Zjednoczonych z innego kraju, prawdopodobnie doświadczą pewnego poziomu akulturacji. Nawet mieszkańcy wielokulturowi urodzeni w Ameryce, których rodziny posługują się w domu językiem innym niż angielski, mogą odczuwać akulturacyjną presję. Latynoscy i azjatyccy konsumenci są poddawani akulturacji w różnym stopniu, który zależy od miejsca urodzenia, statusu imigracyjnego czy powiązań społecznych. Na przykład osoby urodzone w USA przez rodziców będących imigrantami są bardziej podatne na proces akulturacji w porównaniu z jednostkami bez takiego doświadczenia. Dla marketerów zrozumienie poziomu akulturacji jest kluczowe, ponieważ wpływa na sposób, w jaki konsumenci reagują na komunikaty marketingowe.

Przykładowo, Latynosi zazwyczaj postrzegają język jako narzędzie zachowania kultury. Dlatego konsumenci latynoscy, którzy nie odrzucili swojej kultury, są bardziej skłonni wspierać marki komunikujące się z nimi w języku hiszpańskim. Taki wysiłek ze strony firm jest rozumiany jako oznaka szacunku i uznania dla nich.54

Konsumenci latynoscy

Latynoscy konsumenci wyróżniają się optymizmem, silnym przywiązaniem do rodziny, serdecznością i gościnnością.55 Energia i żywotność tej kultury przejawiają się w muzyce, kuchni, estetyce oraz języku. Warto zauważyć, że Latynosi bardzo cenią relacje społeczne, co przejawia się w bliskości i interakcjach międzyludzkich. Reklamy skierowane do tej grupy konsumentów przedstawiają ludzi będących w bliskim kontakcie ze sobą, dotykających się lub przytulających. Dla latynoskich konsumentów kontakt fizyczny jest kluczowy, postrzegany jako sposób na budowanie zaufania i harmonii w grupie.

Latynoscy konsumenci wykazują tendencję do wspierania marek, które cechują się kulturową autentycznością, transparentnością i uczciwością. Jakość produktów jest dla nich bardzo istotna. Czynnikami wpływającymi na decyzje zakupowe tej grupy są zaangażowanie przedsiębiorstw w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna.

Wpisując się w oczekiwania tej grupy konsumentów, latynoska aktorka Jessica Alba w 2012 r. założyła The Honest Company (zobacz Ilustrację 8.12), firmę produkującą bezpieczne, wysokiej jakości kosmetyki do pielęgnacji ciała i urody dla całej rodziny.

Produkty firmy Honest Jessiki Alby: chusteczki dla niemowląt, balsam leczniczy, balsam do twarzy i ciała oraz środek do czyszczenia wielu powierzchni, są ułożone na białej tkaninie.
Ilustracja 8.12 Konsumenci latynoscy kupują produkty, które wyrażają ważne dla nich wartości, takie jak optymizm, silne więzi rodzinne, serdeczność i gościnność. Dlatego przekaz Honest Company dotyczący bezpiecznych produktów dla całej rodziny znajduje wśród tej społeczności szerokie uznanie. (Źródło: „A Few of My Favorite Fhings: Honest Company”, Abi Porter/flickr, CC BY 2.0).

Konsumenci czarnoskórzy

Jak już wspomniano wcześniej w tym rozdziale, rasa odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości osób czarnoskórych. W obliczu społecznych, edukacyjnych i ekonomicznych trudności wynikających z dyskryminacji rasowej i niesprawiedliwości konsumenci ci wykazują wyjątkową determinację w dążeniu do realizacji swoich marzeń, bez względu na napotykane przeszkody. Równocześnie wyrażanie siebie jest istotnym elementem ich kultury, będącym rodzajem manifestacji własnej tożsamości. W przypadku czarnoskórych konsumentów wyrażanie siebie często następuje poprzez modę, muzykę, sport oraz sztukę.

Tak jak w przypadku Latynosów, czarni konsumenci charakteryzują się optymizmem i dużą odpornością na niepowodzenia życiowe. Silne więzi społeczne, duża religijność oraz aktywizm społeczny są integralnymi elementami ich tożsamości. Znaczący udział we wspólnym wyrażaniu opinii w ważnych kwestiach także przyczynia się do ich siły. W 2020 r. firma Beats by Dre wprowadziła kampanię „You Love Me” (zobacz Ilustrację 8.13), która bardzo dobrze odzwierciedlała wartości czarnoskórych konsumentów.

Produkty Beats by Dr. Dre, takie jak słuchawki, głośniki i inne, są eksponowane na wystawie sklepowej.
Ilustracja 8.13 W 2020 r. firma Beats Electronics, założona przez czarnoskórego rapera Dr. Dre, rozpoczęła kampanię pod tytułem „You Love Me”. (Źródło: „Beats by Dr Dre” by Mike Mozart, JeepersMedia/flickr, CC BY 2.0).

Konsumenci azjatyccy

Azjatyccy konsumenci są dumni ze swojego dziedzictwa, ale jednocześnie utożsamiają się z kulturą amerykańską. Ta dwukulturowość (ang. cultural duality) jest cechą wspólną zarówno Azjatów, jak i Latynosów. Warto zaznaczyć, że dwukulturowość to nie to samo co akulturacja. Jest to zjawisko polegające na jednoczesnym utożsamianiu się z dwiema kulturami.

Ciekawym przykładem tej dwukulturowości jest fakt, że prawie połowa azjatyckich konsumentów w Stanach Zjednoczonych ogląda programy telewizyjne zarówno po angielsku, jak i w rodzinnym języku azjatyckim.56 Ten zwyczaj pomaga im być na bieżąco z kulturą amerykańską, a jednocześnie utrzymywać silny związek z kulturowymi korzeniami.

Wpływ wspólnych wartości społecznych, takich jak kolektywizm, również kształtuje zachowania ludzi. Jak już wcześniej pisaliśmy (Podrozdział 5.3 Segmentacja rynków międzynarodowych), kolektywizm wiąże się z większym naciskiem na działania grupowe niż indywidualne. Społeczeństwa azjatyckie wykazują tendencję do kolektywizmu, choć jego stopień może się różnić w zależności od kraju.57

Uroczystości kulturowe również odgrywają ważną rolę w kształtowaniu tożsamości. Firmy takie jak Instacart, Target, Wells Fargo i Toyota w komunikatach skierowanych do azjatyckich konsumentów w USA wykorzystują tradycyjne święta, takie jak Diwali i Księżycowy Nowy Rok, aby nawiązać do kolektywizmu. Takie strategie marketingowe nie tylko uwzględniają dziedzictwo kulturowe, ale także ułatwiają klientom utrzymanie swojej tożsamości w coraz bardziej zglobalizowanym świecie.

Marketing kierowany do konsumentów latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich

Jak łatwo zauważyć, działania marketingowe kierowane do każdego z omówionych segmentów są do nich dopasowane. Marketerzy przeprowadzają badania, aby lepiej poznać kulturę, tożsamość i poszczególne cechy swoich docelowych konsumentów.

Sukces w marketingu wielokulturowym, a ostatecznie w marketingu różnorodności, wymaga nawiązania kontaktu z każdym segmentem. Oznacza to, że marketerzy powinni znać podobieństwa i różnice między poszczególnymi tożsamościami kulturowymi.

W nadchodzących dziesięcioleciach w USA znaczenie terminów „mniejszość” i „większość” będzie traciło na znaczeniu. Grupy, które historycznie przynależały do mniejszości, będą rosły, podczas gdy grupa konsumentów stanowiąca dotychczas większość będzie się zmniejszać.

Sprawdź wiedzę

Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.

1.

Który z poniższych segmentów wielokulturowych konsumentów w Stanach Zjednoczonych jest największy?

  1. populacja azjatycka
  2. populacja czarnoskórych
  3. populacja latynoska
  4. populacja rdzennych Amerykanów i rdzennych mieszkańców Alaski
2.

Akulturacja to proces, w którym rodzinne wzorce kulturowe danej osoby zmieniają się z powodu bezpośredniego, stałego kontaktu z ________

  1. kulturą ojczystą
  2. inną kulturą
  3. wieloma kulturami jednocześnie
  4. osobami spotkanymi podczas podróży zagranicznych
3.

Skuteczny marketing kierowany do konsumentów latynoskich, czarnoskórych i azjatyckich wymaga ________ z każdą wielokulturową grupą demograficzną i zrozumienia ________

  1. kontaktu; specyfiki segmentu
  2. badań ankietowych; reklamy
  3. korzystania z influencerów; mediów społecznościowych
  4. używania idiomów istotnych kulturowo; zabawnych reklam
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.