Treść rozdziału
Postęp jest świetnym motywatorem. Im bliżej celu są ludzie, z tym większym zaangażowaniem starają się go osiągnąć. Wykorzystuje to firma Nike, która dzięki swoim aplikacjom mobilnym, pomaga użytkownikom osiągnąć cele treningowe. Aplikacje Nike Run Club i Nike Training Club nagradzają użytkowników odznakami i innymi nagrodami za każdym razem, gdy ćwiczący osiągną nowy kamień milowy, taki jak np. przebiegnięcie pierwszych pięciu kilometrów.
Im większy sukces na treningu odniosą klienci Nike, tym bardziej lojalni będą wobec marki. Dlaczego? Jeśli firma pozycjonuje swój produkt jako kluczowy do realizacji zamierzeń grupy docelowej, to ludzie łączą swój sukces z osobą lub marką, która ich zmotywowała. Na przykład jeśli chcesz nauczyć się nowego języka i używasz do tego oprogramowania takiego jak Duolingo, przypisujesz sukces tej platformie. Podobnie Nike pomaga klientom uzyskać lepsze wyniki treningu, a klienci przypisują te wyniki marce i chętnie powtarzają zakupy jej produktów.1
Programy lojalnościowe stosuje wiele firm. Mogą one być mniej lub bardziej rozbudowane. Na przykład Sephora w wybranych krajach, w tym w Polsce, oferuje swoim klientom możliwość przystąpienia do programu Unlimited, który wykorzystuje zarówno system punktowy, jak i warstwowy (czyli polegający na osiąganiu kolejnych etapów i przekraczaniu progów).2 Program lojalnościowy Sephory zapewnia członkom m.in. możliwość otrzymania prezentów i rabatów, udziału w różnych wydarzeniach, bezpłatną dostawę itp.3 Tworząc program lojalnościowy, firma ma dostęp do wielu informacji o konsumentach, które może wykorzystać do dopracowania produktu, a także do optymalizacji konwersji, czyli skłaniania większej liczby osób odwiedzających sklepy do zakupów. To kolejna z korzyści, które przynosi firmie program lojalnościowy.