Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 wymienić różne rodzaje struktury organizacyjnej zespołu sprzedażowego,
- 2 opisać zadania związane z rekrutacją i selekcją sprzedawców,
- 3 omówić kluczowe wskaźniki, które mogą być wykorzystane do oceny efektywności zespołu sprzedażowego,
- 4 opisać zadania związane z nadzorowaniem i oceną zespołu sprzedażowego.
Definicja zarządzania zespołem sprzedażowym
Zarządzanie zespołem sprzedażowym, zwanym też zespołem sprzedaży lub rzadziej siłami sprzedażowymi bądź też siłami sprzedaży (ang. sales force), obejmuje szeroki zakres obowiązków i zadań. Znajdują się wśród nich rekrutacja, ustalanie celów sprzedaży, szkolenia oraz motywowanie członków zespołu. Oprócz tego zadaniem menedżera jest koordynowanie działań zespołu oraz wdrażanie efektywnej strategii sprzedażowej, która ma na celu zwiększenie przychodów.
Ustalanie celów sprzedaży
Aby działania zespołu sprzedażowego były efektywne, jego członkowie powinni dokładnie rozumieć stawiane przed nimi zadania i cele. Cele mogą obejmować zarówno obecnych, jak i nowych klientów, wiązać się z określoną wielkością sprzedaży lub zyskownością, dotyczyć poziomu satysfakcji klientów itd. Ustalenie klarownego zestawu mierzalnych celów (przypomnij sobie zasadę SMART, o której pisaliśmy w Podrozdziale 2.1 Tworzenie planu strategii) pozwala sprzedawcom zrozumieć oczekiwania i kryteria, według których będą oceniani. Cele sprzedażowe mogą być wyznaczane zarówno dla całego zespołu, jak i indywidualnie dla każdego przedstawiciela handlowego.
Obsługa klientów
Znaczna część pracy przedstawiciela handlowego skupia się na obsłudze istniejących klientów. Jest to kluczowe dla utrzymania ich satysfakcji. Większość organizacji mocno koncentruje się na obecnych klientach w celu uzyskania od nich pozytywnych opinii i rekomendacji, powtarzania przez nich zakupów oraz nabywania dodatkowych produktów. Oczekuje się, że przedstawiciele handlowi będą kontynuować rozwijanie i umacnianie relacji z obecnymi klientami. Działania z tym związane mogą obejmować monitorowanie stanów magazynowych, zarządzanie dostawami oraz doradztwo w zakresie zastosowania produktu. Sprzedawcy mogą być zobowiązani do regularnych wizyt lub rozmów z obecnymi klientami, podczas których poznają ich potrzeby i rozwiewają ewentualne wątpliwości.
Pozyskiwanie nowych klientów
Wzrost jest kluczowym motorem napędzającym większość organizacji, a osiąga się go zarówno poprzez nowe transakcje z obecnymi klientami, jak i sprzedaż nowym. Typowym celem stawianym przed zespołem sprzedażowym jest pozyskanie ustalonej liczby nowych klientów. Zespół sprzedażowy powinien mieć bazę potencjalnych klientów, nad którymi aktywnie pracuje, aby przekształcić ich w rzeczywistych nabywców.
Wzrost udziału w rynku i zysków
Cele zespołu sprzedażowego mogą dotyczyć zdobycia określonego udziału w rynku oraz generowania zyskownych sprzedaży. Zauważ, że duży udział w rynku relatywnie łatwo jest osiągnąć, obniżając cenę, natomiast wyższa cena gwarantuje wyższe zyski, o ile tylko klienci ją zaakceptują. Sprzedaż po wyższej cenie wymaga od sprzedawców większych umiejętności i zaangażowania.
Zwiększanie satysfakcji klientów
Kluczowym elementem zarówno w pozyskiwaniu nowych klientów, jak i generowaniu dodatkowej sprzedaży od już istniejących, jest utrzymanie ich wysokiej satysfakcji. Satysfakcja klientów może przekładać się na pozytywne opinie, rozwój biznesu poprzez polecenia i tworzenie grupy lojalnych klientów na dłuższy czas. Cele związane z satysfakcją klientów często wiążą się z zaangażowaniem sprzedawców w interakcje z nimi oraz zdobywaniem ich opinii i rekomendacji, co stanowi istotny aspekt strategii marketingowej.
Projektowanie strategii i struktury organizacyjnej zespołu sprzedażowego
Dokładna analiza potrzeb klienta jest często najlepszym punktem wyjścia do ustalenia struktury organizacyjnej zespołu oraz jego strategii sprzedaży. Inne istotne czynniki, które należy uwzględnić, to charakterystyka samej firmy oraz jej produktów. Niektóre organizacje stosują kombinację różnych sposobów organizacji swoich sił sprzedaży i ich działań.
Na przykład firma farmaceutyczna oferująca produkty z obszaru konkretnej specjalizacji medycznej może zorganizować swój zespół sprzedażowy według kryterium specyfiki produktu, typu i wielkości klienta oraz lokalizacji geograficznej. Przykładowo, przedstawiciel handlowy odpowiedzialny za produkt może skupiać się na kontaktach ze specjalistami, odpowiadać tylko za jeden lub dwa produkty, aby zagwarantować wysoki poziom wiedzy eksperckiej w zakresie ich skuteczności i zastosowań, oraz działać na ściśle określonym obszarze geograficznym, zwykle ograniczającym się do kilku województw, w zależności od liczby placówek medycznych w danym regionie.7
Geograficzna struktura zespołu sprzedażowego
Tworzenie geograficznej (regionalnej) struktury działu sprzedaży opiera się zazwyczaj na analizie liczby potencjalnych i obecnych klientów, a także znaczenia poszczególnych klientów oraz potencjalnych przychodów z typowych transakcji sprzedażowych. Celem jest wyodrębnienie regionów geograficznych, które zapewniają podobne warunki i wyzwania dla wszystkich członków zespołu sprzedażowego. Ten rodzaj struktury sprzedażowej jest stosowany relatywnie rzadko, jeśli produkty oferowane przez firmę są bardzo złożone i różnorodne, a ich sprzedaż wymaga dużej wiedzy eksperckiej. Z kolei wskazaniem dla jej stosowania jest znaczna liczba nabywców, wysokie koszty podróży między regionami, występowanie regionalnych różnic w potrzebach nabywców (choćby jeśli chodzi o język, w którym prowadzą rozmowy ze sprzedawcami) lub uwarunkowaniach makrootoczenia (np. różne realia ekonomiczne w poszczególnych krajach). I tak np. firma, która sprzedaje części do lokomotyw, może przydzielić poszczególnym sprzedawcom określone kraje lub grupy krajów, za sprzedaż w których są odpowiedzialni.
Produktowa struktura zespołu sprzedażowego
Produktowa struktura zespołu sprzedażowego oznacza, że poszczególni sprzedawcy są odpowiedzialni za sprzedaż określonych produktów lub grup produktów na całym terytorium działalności przedsiębiorstwa. Taka organizacja jest uzasadniona, jeśli firmy oczekują, że ich przedstawiciele handlowi będą ekspertami w zakresie produktów, które oferują. Firma powinna wówczas zapewniać swojemu zespołowi sprzedażowemu szkolenia dotyczące wszystkich kategorii produktów, którymi się zajmują, oraz technik sprzedażowych. Jeśli firma oferuje bardzo szeroki asortyment produktów, może się zdarzyć, że dwóch różnych sprzedawców będzie się komunikowało z jednym klientem.
Rynkowa struktura zespołu sprzedażowego
Oprócz znajomości oferowanych produktów istotne jest, aby sprzedawcy mieli dogłębną wiedzę na temat swoich klientów i branż, w których działają. Wiele przedsiębiorstw strukturyzuje swoje zespoły sprzedażowe z uwzględnieniem specyfiki branży lub poszczególnych grup klientów. Na przykład firma oferująca produkty w sektorze gastronomicznym może być zorganizowana według różnych segmentów rynku, takich jak lokale szybkiej obsługi, food trucki oraz ekskluzywne restauracje.
Określenie wielkości zespołu sprzedażowego
Inwestycja w zespół sprzedażowy jest kluczowa dla każdej firmy. Przedstawiciele handlowi muszą być odpowiednio zmotywowani, w związku z czym pakiet wynagrodzeń i świadczeń dla doświadczonych i dobrze przeszkolonych pracowników powinien być znaczący. Firmy muszą oszacować liczbę potencjalnych klientów oraz ilość czasu potrzebnego przedstawicielom na zamknięcie transakcji, a także czas i rodzaj pomocy, której powinni udzielać pracownicy zespołu wsparcia sprzedaży. W związku z powyższym wielkość zespołu sprzedaży powinna być ustalona z uwzględnieniem złożoności produktu, marży zysku ze sprzedaży oraz wielkości i liczby klientów na rynkach docelowych.
Rekrutacja i selekcja przedstawicieli handlowych
Rekrutacja i selekcja przedstawicieli handlowych stanowią znaczące wyzwanie organizacyjne i finansowe dla firm. Menedżerowie ds. sprzedaży powinni określić zestaw wymagań dotyczących kompetencji i wiedzy o produkcie i branży, jakie kandydaci muszą spełniać, aby zająć dostępne stanowiska. Powszechnie uznaje się, że skuteczni sprzedawcy charakteryzują się samomotywacją, umiejętnością zarządzania czasem, optymizmem, empatią oraz zdolnością do budowania sieci kontaktów biznesowych. Wartość wielu przedstawicieli handlowych wynika z sieci kontaktów, którą mają lub są w stanie utrzymać.
Proces rekrutacji zazwyczaj rozpoczyna się od stworzenia szczegółowego opisu stanowiska pracy, określającego wymagania i niezbędne umiejętności potrzebne do efektywnego wykonywania zadań sprzedażowych. Kolejnym etapem jest zazwyczaj publikowanie ofert pracy na platformach rekrutacyjnych, takich jak Pracuj.pl, Jooble, Indeed czy LinkedIn. Firmy zajmujące się rekrutacją kadr kierowniczych również odgrywają istotną rolę w wyszukiwaniu i dobieraniu odpowiednich kandydatów na dane stanowiska.
Szkolenie członków zespołu sprzedażowego
Jak już wspomnieliśmy, szkolenie zespołu sprzedażowego stanowi istotne zadanie dla większości firm. Wiele organizacji wdraża wielopoziomowe programy szkoleniowe i inwestuje znaczne zasoby czasu oraz innych środków, aby zapewnić swoim przedstawicielom aktualną wiedzę. Zakres szkoleń obejmuje strategie sprzedażowe, techniki sprzedaży, informacje o sprzedawanych produktach, charakterystykę branż, w których przedsiębiorstwo działa, oraz ogólną wiedzę o samej firmie.
Najskuteczniejsze programy szkoleniowe łączą zajęcia teoretyczne z praktycznymi treningami w terenie. Firmy zwykle mają własne programy szkoleniowe. Nowo zatrudnieni pracownicy często przechodzą kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne szkolenia, zanim zostaną przydzieleni do obsługi własnych klientów. Jednak szkolenie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla nowo zatrudnionych. Większość firm stosuje ciągłe programy szkoleniowe dla swoich sprzedawców. Szkolenia dla obecnych pracowników często dotyczą procedur w firmie, aktualnych informacji o produktach oraz rozwoju umiejętności sprzedażowych. Najlepsze zespoły sprzedażowe regularnie uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez kierownictwo firmy oraz innych doświadczonych specjalistów ds. sprzedaży.8
Systemy wynagrodzeń przedstawicieli handlowych
System wynagradzania pracowników sprzedaży jest zwykle ukierunkowany na zapewnienie uczciwej zapłaty oraz na stymulowanie i motywowanie do osiągania lepszych wyników. Wiele organizacji stosuje połączenie różnych metod wynagrodzenia, aby zaspokoić zarówno indywidualne cele przedstawicieli handlowych, jak i ogólne cele organizacji.
Prowizja
Wykorzystanie systemu wynagradzania opartego wyłącznie na prowizjach zapewnia motywację i bodziec do efektywnej sprzedaży. Doświadczeni przedstawiciele handlowi często preferują system z wyższą prowizją lub oparty całkowicie na prowizjach. Mając bowiem pewność swoich umiejętności sprzedażowych, chcą dzięki nim zmaksymalizować własne dochody.
Zaletami systemu wynagradzania wyłącznie prowizyjnego są ograniczone koszty utrzymania sił sprzedaży, gdyż wynagrodzenia wypłacane są tylko w przypadku zrealizowania sprzedaży. Taka struktura stanowi silną zachętę i motywację dla przedstawiciela handlowego do aktywnego dążenia do sprzedaży.
Do wad tego systemu należy ryzyko wypalenia zawodowego wśród przedstawicieli handlowych oraz możliwość stosowania przez nich agresywnych technik sprzedaży dla osiągnięcia swoich celów. W przypadku stosowania systemu prowizyjnego należy z dużą ostrożnością podchodzić do dawania sprzedawcom swobody decyzji dotyczących rabatów udzielanych klientom. Z jednej strony sprzedawcy znają swoich klientów i ich możliwości finansowe, więc powinni móc podejmować takie decyzje. Z drugiej jednak obniżenie ceny to najłatwiejsza technika służąca zwiększeniu sprzedaży. Sprzedawcy mogą jej nadużywać, aby poprawić swoje wyniki, a przez to także swoje prowizje.
Stałe wynagrodzenie
Organizacja, która postrzega swoją siłę sprzedaży jako zaufanych doradców klienta, często stosuje system wynagradzania oparty na stałej pensji. Zapewnia on stabilność zespołu sprzedażowego i zachęca przedstawicieli handlowych do poświęcania znacznej ilości czasu na współpracę z klientami i potencjalnymi nabywcami.
Takie rozwiązanie stosowane jest też często w wypadku nowo zatrudnionych pracowników. Przez kilka miesięcy, podczas nauki i zdobywania doświadczenia, otrzymują oni stałe wynagrodzenie. Następnie, po zdobyciu przez nich wiedzy o produkcie, wypracowaniu bazy potencjalnych klientów i zyskaniu zaufania ze strony doświadczonych członków zespołu, można przejść na system wynagradzania prowizyjnego.
Zaletą systemu wynagradzania opartego wyłącznie na pensji jest to, że daje organizacji kontrolę nad wydatkami i jest łatwy w zarządzaniu. Jednak ma on również swoje wady. Jedną z głównych jest brak motywacji do aktywnej sprzedaży. Inną – fakt, że w przypadku spadku wielkości sprzedaży koszty utrzymania zespołu sprzedaży pozostają niezmienione.
Stałe wynagrodzenie i prowizja
Wiele organizacji wykorzystuje kombinację wynagrodzenia stałego i prowizji. Dzięki temu podejściu można skutecznie zarządzać zespołem sprzedażowym, jednocześnie oferując mu motywujące bodźce do sprzedaży.
Główną zaletą takiego systemu wynagrodzeń jest zapewnienie przedstawicielom handlowym pewnego stopnia stabilności finansowej przy jednoczesnym istnieniu zachęt do aktywnej sprzedaży. Jednak dla organizacji wadą jest złożoność zarządzania takim systemem i mniejsza przewidywalność kosztów związanych ze sprzedażą.
Stałe wynagrodzenie i indywidualna premia
Jeszcze inną formą wynagrodzenia jest pensja podstawowa oraz indywidualne premie za osiągnięcie wyznaczonych celów i zadań. Zaletami tego systemu są kontrola nad kosztami sprzedaży oraz motywowanie sprzedawców. Główną wadą – konieczność administrowania systemem wynagrodzeń tak, aby upewnić się, że premie są wystarczająco wysokie, by stanowić faktyczny bodziec motywacyjny.
Stałe wynagrodzenie, prowizja i indywidualna premia
To najbardziej skomplikowany system wynagradzania, gdyż integruje wszystkie elementy: stałą pensję, prowizję od sprzedaży oraz premię za osiągnięcie określonych celów. Dla pracownika korzyścią jest bezpieczeństwo finansowe zapewniane przez pensję podstawową, wzbogacone o motywację płynącą z prowizji i premii. Taki system oferuje podwójny poziom bodźców i motywacji, co sprzyja zaangażowaniu sprzedawców i ich aktywnej pracy nad realizacją zadań sprzedażowych. Do wad tego systemu należy zaliczyć jego złożoność.
Nadzór i ocena zespołu sprzedażowego
Większość sprzedawców charakteryzuje się wysoką samomotywacją, jednakże i oni wymagają nadzoru, który powinien obejmować monitorowanie i ocenę efektywności działań sprzedażowych. Za ustalanie celów, nadzór i ocenę stopnia ich realizacji odpowiadają menedżerowie ds. sprzedaży. Do nadzoru i oceny stosuje się różnorodne metody.
Ocena ilościowa (ang. quantitative assessments) wykorzystuje mierzalne wskaźniki, które ze swojej natury powinny być obiektywne.
Na przykład firma może oceniać swoich sprzedawców na podstawie liczby pozyskanych kontaktów w określonym miesiącu, liczby spotkań z klientami potencjalnymi oraz obecnymi.
Innym istotnym elementem oceny jest analiza aspektów behawioralnych. Jest ona zazwyczaj subiektywna, aczkolwiek może być niezwykle użyteczna w określeniu działań, które zapewnią efektywność sprzedaży. Przykładowo menedżer ds. sprzedaży może spędzić dzień z przedstawicielem handlowym, obserwując, jak radzi on sobie z codziennymi zadaniami, komunikacją z klientami, odpowiadaniem na pytania i prowadzeniem działań posprzedażowych.
Wskaźniki oceny wyników sprzedaży
Menedżerowie ds. sprzedaży wykorzystują liczne wskaźniki do oceny efektywności sił sprzedaży. Te wskaźniki powinny być spójne z ogólnymi celami organizacji oraz specyficznymi zadaniami działu sprzedaży. W sytuacji idealnej menedżerowie ds. sprzedaży używają tych wskaźników do dostarczania przedstawicielom handlowym klarownie zdefiniowanych celów, do których powinni dążyć.
Wskaźniki sprzedażowe
Wskaźniki sprzedażowe obejmują dane służące do mierzenia indywidualnej wydajności sprzedawców, zespołu jako całości oraz wyników sprzedażowych firmy w określonym czasie. Menedżerowie ds. sprzedaży używają tych danych do identyfikowania obszarów, które funkcjonują dobrze, oraz tych, które wymagają poprawy.
Pierwszą grupę wskaźników stanowią te mające na celu ocenę skuteczności i efektywności działań sprzedażowych. Należą do nich np.:
-
skuteczność procesu sprzedaży – jaki procent szans sprzedażowych (leadów) trafiających do handlowców zamienia się w klientów,9
-
sprzedaż na metodę pozyskania – jaka sprzedaż została wygenerowana w danym okresie przy wykorzystaniu określonych metod lub kanałów sprzedażowych,10
- KPI odnoszące się do sprzedaży omówione w Podrozdziale 2.4 Wskaźniki w planie marketingowym.
Czas jest kluczowy w nawiązywaniu kontaktu z potencjalnymi klientami, którzy już wykazali zainteresowanie produktem. Wskaźniki dotyczące czasu reakcji na kontakt (ang. lead response time) oceniają szybkość reakcji sił sprzedaży na wygenerowane kontakty. Większość programów sprzedażowych dąży do określenia optymalnego czasu reakcji. Przykładowe wskaźniki obejmują:
- czas potrzebny na kontakt z nowym klientem (ang. time to contact a new lead),
- czas reakcji na zapytanie klienta (ang. time to respond to a customer question),
- czas potrzebny na przygotowanie prezentacji dla nowego potencjalnego klienta (ang. time to prepare a new prospect presentation),
- czas potrzebny na opracowanie oferty (ang. time to create a proposal).
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Marek jest menedżerem ds. sprzedaży w ogólnopolskiej sieci sprzedaży. Odpowiada za zachodni region Polski. Obecnie dokonuje audytu liczby punktów sprzedażowych i szacuje potrzebną liczebność zespołu sprzedażowego. Jakie zadanie realizuje Marek?
- ustalanie celów sprzedażowych
- analizę terytorium
- szacowanie liczby potrzebnych przedstawicieli handlowych
- tworzenie opisów stanowisk pracy
Jednym z zadań Amelii w Fundacji Ceteris Paribus jest wyszukiwanie potencjalnych nowych klientów. 20% swojego czasu pracy musi poświęcić na ich zdobywanie. Jakiego typu cel realizuje Amelia?
- obsługa istniejących klientów
- zwiększanie zysków
- podnoszenie satysfakcji klientów
- pozyskiwanie nowych klientów
Wolters Kluwer Polska opracowuje dwudniową sesję szkoleniową dla wszystkich przedstawicieli handlowych. Podczas tego spotkania będą oni uczyć się o nowych produktach i ich zastosowaniach. Którego elementu zarządzania siłą sprzedaży jest to przykład?
- wynagradzania
- szkolenia
- rekrutacji
- ewaluacji
Jan od 15 lat pracuje w firmie z branży FMCG. Jego wynagrodzenie wynika z osiągniętej przezeń wielkości sprzedaży. Jakiego typu wynagrodzenie najprawdopodobniej otrzymuje Jan?
- pensję
- premię
- prowizję
- pensję i prowizję
Agnieszka dba o to, aby na każde zapytanie klienta odpowiedzieć najpóźniej w ciągu dwóch dni. Na jakiej podstawie najprawdopodobniej oceniana jest Agnieszka?
- czasu reakcji na zapytanie klienta
- procentu czasu poświęconego na generowanie kontaktów
- czasu potrzebnego na opracowanie oferty
- procentu czasu pracy w systemie CRM