Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

2.1 Tworzenie planu strategii

Marketing - Podstawy2.1 Tworzenie planu strategii

Cel dydaktyczny

Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:

  • 1 wyjaśnić, czym jest proces planowania strategicznego i wymienić jego etapy,
  • 2 stworzyć skuteczną wizję i określić misję,
  • 3 opisać, co oznacza i jak jest definiowana wartość firmy,
  • 4 wykonać analizę luk,
  • 5 zapisać cele SMART,
  • 6 określić sposoby monitorowania postępu procesu tworzenia i realizacji planu strategicznego.

Planowanie strategiczne

Zacznijmy od uproszczonej definicji strategii, a następnie przejdźmy do dalszych etapów. Każdy trener piłki nożnej wie, że podręcznikowe schematy rozgrywania piłki trzeba przełożyć na plan gry z konkretnym przeciwnikiem. Nie jest to zadanie łatwe. Sztab trenerski powinien wziąć pod uwagę umiejętności i doświadczenie graczy swojego zespołu oraz drużyny przeciwnej. Następnie musi opracować takie zagrania, które jego zdaniem najlepiej zneutralizują mocne strony przeciwnika, jednocześnie do maksimum wykorzystując największe atuty własnych graczy.

Ten plan meczu piłkarskiego jest analogią do strategii (ang. strategy) firmy – planów, działań, celów i zadań, które określają, w jaki sposób będzie ona konkurować na wybranych rynkach, biorąc pod uwagę portfolio jej produktów. W marketingu portfolio (portfel) to zbiór lub lista wszystkich towarów i usług, które firma sprzedaje klientom.

Często dokonuje się rozróżnienia między strategią na poziomie korporacyjnym, strategią na poziomie biznesowym a strategią funkcjonalną, dlatego wszystkie trzy pokrótce tutaj zdefiniujemy. Strategia na poziomie korporacyjnym (ang. corporate-level strategy) obejmuje całą działalność złożonej organizacji, do której może należeć wiele przedsiębiorstw, oddziałów lub jednostek organizacyjnych (czasami nazywanych strategicznymi jednostkami biznesowymi (w skrócie SJB) lub SBU (ang. strategic business units). Strategie na poziomie korporacyjnym są formułowane i wdrażane przez wyższą kadrę kierowniczą. Z kolei strategia na poziomie biznesowym (ang. business-level strategy) to plan strategiczny stworzony dla pojedynczej firmy lub jednostki organizacyjnej. Plany te są zazwyczaj opracowywane przez kierownictwo średniego szczebla w celu wsparcia strategii na poziomie korporacyjnym. Strategie na poziomie korporacyjnym i biznesowym prowadzą do opracowania strategii funkcjonalnej (ang. functional strategy), która jest planem osiągnięcia celów na poziomie korporacyjnym i biznesowym w poszczególnych funkcjach przedsiębiorstwa, takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, marketing i produkcja.

Różne poziomy strategii realizowane w podmiotach o złożonej strukturze organizacyjnej to: strategia korporacyjna, strategia biznesowa i strategia funkcjonalna. Dwustronna strzałka oznacza dwukierunkową zależność między strategią korporacyjną a strategią biznesową oraz strategią biznesową a strategią funkcjonalną.
Ilustracja 2.2 Różne poziomy strategii realizowanych w podmiotach o złożonej strukturze organizacyjnej. (Źródło: Rice University, OpenStax, CC BY 4.0).

Wiele organizacji ma tylko jedną linię produktów (tzn. oferuje produkty powiązane ze sobą i zaspokajające podobne potrzeby) i koncentruje się na wybranym rynku, dlatego będą one potrzebować jedynie strategii na poziomie biznesowym. Jednak w przypadku większych organizacji, oferujących różnorodne produkty lub działających na różnych rynkach, może być potrzebne podzielenie na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu strategiczne jednostki biznesowe. Należy to zrobić w taki sposób, aby móc realizować strategię na poziomie korporacyjnym i jednocześnie połączyć strategie na poziomie biznesowym w spójną całość.

Weźmy dla przykładu przedsiębiorstwo Procter & Gamble. Wytwórca tak różnorodnych produktów, jak pieluchy, proszek Ariel i pasta do zębów Oral-B ma pięć strategicznych jednostek biznesowych wyróżnionych w oparciu o branżę, w której działają. A są to: produkty dla dzieci, kobiet i rodziny; produkty do pielęgnacji urody; produkty dla zdrowia i suplementy diety; produkty do golenia; pielęgnacja tkanin i produkty dla domu. Każda z tych SJB ma własnego dyrektora generalnego i funkcjonuje zasadniczo jako samodzielna jednostka w ramach korporacji.

Ma to sens, gdy weźmie się pod uwagę różnorodność rynków, które obsługuje Procter & Gamble. Konkurowanie na rynku produktów do pielęgnacji jamy ustnej znacznie różni się od rywalizacji na rynku produktów dla dzieci, dlatego też odrębne strategiczne jednostki biznesowe wymagają też osobnych planów strategicznych.

Etapy procesu planowania strategicznego

Propozycji podziału procesu planowania strategicznego na etapy jest prawie tyle, ile publikacji na ten temat. Na potrzeby niniejszego podręcznika będziemy używać pięcioetapowego procesu przedstawionego na Ilustracji 2.3.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych organizacji proces ten może przebiegać nieco inaczej w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu życia znajdują się produkty oferowane przez przedsiębiorstwo (o czym dowiemy się więcej w Rozdziale 9 Zarządzanie produktem i marką), dojrzałości branży, w której firma działa, nasilenia konkurencji na rynku i innych czynników.

Etapy procesu planowania strategicznego ułożone są poziomo w rzędzie i umieszczone na strzałkach skierowanych w prawo. Zaczynając od lewej strony, poszczególne kroki obejmują: określenie wizji, sformułowanie misji, przeprowadzenie analizy luk, ustalenie zadań i celów oraz monitorowanie postępu prac.
Ilustracja 2.3 Etapy procesu planowania strategicznego. (Źródło: Rice University, OpenStax, CC BY 4.0).

Wszystkie te elementy zostaną zdefiniowane szczegółowo w kolejnych sekcjach.

Etap pierwszy. Deklaracja wizji: Dokąd zmierza nasza organizacja?

Proces planowania strategicznego rozpoczyna się od sformułowania wizji (ang. vision statement). Jest to wybieganie myślami w przyszłość, które ma na celu stworzenie obrazu tego, co organizacja chce osiągnąć w dłuższej perspektywie. Deklaracje wizji powinny być zarówno inspirujące, jak i wyrażać aspiracje organizacji.

Przyjrzyjmy się kilku deklaracjom wizji firm, aby zobaczyć, jak brzmią:

  • Volvo: „Być dostawcą najbardziej pożądanych i skutecznych rozwiązań transportowych i infrastrukturalnych na świecie”3

  • Wedel: „Lotte Wedel jest wiodącym producentem słodyczy i przekąsek, sprzedającym innowacyjny i zyskowny asortyment, istotnie obecnym w regionie i opierającym się na silnej marce”4

  • CCC: „#1 modowa platforma omnichannel w CEE”5

Etap drugi. Misja firmy: Po co firma istnieje?

Teraz, gdy deklaracja wizji jest kompletna, nadszedł czas, aby zająć się deklaracją misji (ang. mission statement), która po prostu odpowiada na pytanie: „Po co firma istnieje?” Misja organizacji podsumowuje w jednym do kilku zdań, czym zajmuje się organizacja, komu służy i co odróżnia ją od konkurencji. Podczas gdy deklaracja wizji określa miejsce docelowe (tj. dokąd firma zmierza), deklaracja misji wskazuje, jak tam dotrzeć. Misja powinna być spójna z wartościami firmy. Aby podkreślić ten związek, firmy często publikują deklarację misji razem z opisem przyświecających im wartości.

Deklaracja misji ma dwa główne zadania. Po pierwsze dobrze napisana deklaracja misji pomaga pracownikom skupić się na celach firmy. Po drugie zachęca ich do odkrywania sposobów na zwiększenie produktywności w dążeniu do osiągnięcia wspomnianych celów. Deklaracje misji nie są jednak przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego. Potencjalni inwestorzy często również zapoznają się z misją przedsiębiorstwa, aby sprawdzić, czy ich wartości są zgodne z wartościami firmy. Misja firmy może także wpłynąć na zachowania zakupowe klientów. Oto kilka deklaracji misji znanych firm:

  • Volvo: „Tworzenie dobrobytu dzięki rozwiązaniom transportowym i infrastrukturalnym”6

  • Tesla: „Przyspieszenie globalnego procesu przechodzenia na zrównoważone źródła energii”7

  • Wedel: „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach”8

Istnieją dwa rodzaje deklaracji misji: misja zorientowana na klienta oraz misja zorientowana na produkt. Jak jest różnica? Misja zorientowana na klienta definiuje firmę w kategoriach sposobu, w jaki zamierza ona dostarczać rozwiązania odpowiadające potrzebom klienta. Dla przykładu przyjrzyj się niektórym z deklaracji misji zorientowanych na klienta:

  • IKEA: „Oferowanie szerokiej gamy dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych produktów wyposażenia domu w cenach na tyle niskich, by jak najwięcej osób mogło sobie na nie pozwolić”9

  • CCC: „Moda dostępna dla każdego, wszędzie”10

Drugi rodzaj deklaracji misji to misja zorientowana na produkt. Ta skupia uwagę na samej ofercie, koncentruje się na wartościach firmy i wspólnych korzyściach. Spójrz teraz na kilka przykładów misji zorientowanych na produkt, aby zobaczyć różnicę między tymi dwoma podejściami:

  • NAGO: „Od modnego wzoru na tkaninie ważniejsze jest jej pochodzenie, sposób produkcji oraz warunki, w których – dzięki wytężonej pracy ludzkiej – została zmieniona w ostateczny produkt. W NAGO tworzymy kolekcje, dzięki którym będziesz nie tylko dobrze ubrana, ale też będziesz czuła się dobrze. Nasze ubrania są ekologiczne, produkowane w sposób świadomy i zrównoważony. Optymalizujemy zużycie materiałów, stawiamy na funkcjonalność produktów, a proces powstawania naszych kolekcji jest ściśle kontrolowany i przebiega w zgodzie z zasadami sprawiedliwego handlu. Wybieramy rozwiązania, które ograniczają szkody dla środowiska. Jednocześnie staramy się maksymalizować komfort naszych klientów i tworzyć dla nich możliwie najlepsze ubrania dostępne online”.11

  • Farma Świętokrzyska: „Przez codzienne wybory żywieniowe możemy zmieniać świat – wszystko zaczyna się od naszego talerza. Dostarczając na rynek lokalne, zdrowe, ekologiczne produkty, wyprodukowane z dbałością o glebę, wodę i powietrze, dbamy o Wasze zdrowie. Szerzymy też wiedzę o tym, co dla nas ważne: ekologia, natura i zdrowie”.12

Etap trzeci. Analiza luk

Mówiąc najprościej, analiza luk (ang. gap analysis) to wewnętrzna analiza organizacji mająca na celu identyfikację i przegląd wszelkich istniejących braków, które mogą ograniczyć jej zdolność do osiągnięcia celów. Innymi słowy, analiza luk pozwala określić, jakie czynniki w organizacji mogą powodować jej słabe wyniki i gdzie należy wprowadzić poprawki przed ustaleniem kierunku działania.

Analiza luk odpowiada na następujące pytania:

  • Gdzie teraz jesteśmy?
  • Dokąd zmierzamy?
  • Co nam przeszkadza w dotarciu do obranego celu?

Aby zrealizować analizę luk, należy wykonać cztery kroki. Oto one:

  • Krok 1: Ustal aktualny stan firmy, organizacji lub działu. Posłużmy się przykładem firmy, która chce znacząco zwiększyć udział w rynku swojej linii produktów. Dotychczasowy wzrost jest powolny i wynosi średnio zaledwie 5% rocznie.13

  • Krok 2: Wskaż, dokąd zmierzasz. Można to określić za pomocą różnych terminów – pożądanego stanu lub celu. Jest oczywiste, że musisz wziąć pod uwagę swój obecny stan (od kroku 1) i miejsce, w którym chcesz się znaleźć w rozsądnych ramach czasowych. Czy zamierzasz w ciągu pierwszego roku zwiększyć udział w rynku o 10%? A może twoim celem jest zwiększenie w ciągu pierwszych trzech lat udziału w rynku o 25%? Ponieważ plany strategiczne często obejmują trzy do pięciu lat, określenie pozycji, którą chcesz osiągnąć, również może być bardzo czasochłonne.14

  • Krok 3: Zidentyfikuj luki. Na tym etapie analizy luk udało ci się określić, gdzie twoja organizacja znajduje się obecnie, a gdzie chciałaby się znaleźć. Teraz nadszedł czas, aby ustalić, w jaki sposób zamierzasz pokonać tę drogę. Zastanów się, czy udział w rynku ucierpiał, ponieważ nowy konkurent wprowadził na rynek podobny, ale tańszy produkt? A może twoje ceny są zbyt wysokie, biorąc pod uwagę możliwości produkcyjne i koszty? Czy prowadzona w zeszłym roku kampania reklamowa straciła już swój początkowy blask, czy może, co gorsza, okazała się po prostu klapą?15

  • Krok 4: Opracuj ulepszenia, aby wypełnić zdiagnozowane luki. Czas określić właściwy sposób działania, aby wypełnić lukę, mając jednak na uwadze koszt wdrożenia każdego rozwiązania.16 Wpaść na dobry pomysł jest stosunkowo łatwo. Większym wyzwaniem bywa zwykle jego realizacja. Skuteczna analiza luk nie tylko identyfikuje problemy (tj. luki właśnie), ale także określa w konkretny sposób, co musi się wydarzyć, aby przestały istnieć. Czy nowa kampania reklamowa zwiększy udział w rynku? Czy musimy zmienić agencję reklamową? A ile będzie kosztować ta nowa kampania? Czy istnieją rozwiązania mogące zmniejszyć koszty produkcji, co pozwoliłoby obniżyć ceny oferowanych klientom produktów?

Etap czwarty. Ustalenie celów i zadań

Mając już zdefiniowaną misję i wizję oraz wnioski wyciągnięte na podstawie analizy luk, możemy ustalić cele i zadania organizacji. Jeśli są one określone właściwie, wyznaczają kierunek i ostateczny stan, do którego dąży organizacja. Często cele sformułowane na tym etapie będą pokrywać się z celami rozważanymi w kroku 2 analizy luk. Może się jednak zdarzyć, że przeprowadzona analiza doprowadzi do postawienia organizacji innych celów.

Zanim jednak przejdziemy dalej, wprowadźmy rozróżnienie między celami i zadaniami. Obydwa terminy odnoszą się do pożądanych rezultatów, które organizacja chce osiągnąć, ale na tym podobieństwo się kończy. Cele (ang. goals) to zestawienia pożądanych wyników, rezultatów, których osiągnięcia oczekuje się w dłuższym okresie, zazwyczaj od trzech do pięciu lat. Cele nie opisują metod, które zostaną zastosowane do ich realizacji Na przykład cele biznesowe mogą obejmować zwiększenie przychodów lub udziału w rynku albo zmniejszenie śladu węglowego firmy.17

Z kolei zadania (ang. objectives) wiążą się z działaniami, które należy podjąć, aby osiągnąć zamierzony cel. Zadania zazwyczaj mają krótszy horyzont czasowy niż cele (często rok lub krócej).18 Na przykład gdyby twoim celem było zwiększenie udziału w rynku, to zadanie brzmiałoby np. tak: „Otwarcie dwóch nowych kawiarni do końca bieżącego roku”.19

Cele i zadania organizacji określają kluczowe działania, które pozwalają jej realizować wybraną strategię. Jednakże aby były skuteczne, cele i zadania powinny być SMART – konkretne (ang. specific), mierzalne (ang. measurable), osiągalne (ang. achievable), istotne (ang. relevant) i określone w czasie (ang. time-bound) – jak pokazano na poniżej Ilustracji 2.4.

Cele SMART są konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie.
Ilustracja 2.4 Cele SMART. (Źródło: Rice University, OpenStax, CC BY 4.0).
  • Po pierwsze, skuteczne cele powinny być konkretne (ang. specific) – w celach SMART znajduje się litera „S”. Powinny one być jasne i łatwe do zrozumienia. Konkretny cel odpowiada na pytanie: „Co należy osiągnąć?”. Aby to zilustrować, wyobraź sobie, że chcesz poprawić swoją średnią ocen. „Poprawię moją średnią ocen” rzeczywiście jest celem. Tyle że zbyt niejasnym, aby okazał się pomocny. „Poprawię moją obecną średnią ocen z matematyki i fizyki" – ten jest już bardziej konkretny.
  • Po drugie, skuteczne cele powinny być mierzalne (ang. measurable) – w celach SMART oznaczone literą „M”. Konkret to dobry początek, ale ilościowe określenie celu ułatwia śledzenie postępów i sprawdzanie, kiedy cel zostanie osiągnięty. Twój pierwotny cel, jakim jest poprawa średniej ocen, nie jest mierzalny. Po czym poznasz, że twój cel został osiągnięty? Gdy zwiększysz średnią o 0,01, 0,02, 0,5 lub nawet o cały stopień? Wyznaczając sobie cel poprawy średniej ocen z 3,8 do 4,5, sprawiasz, że jest on łatwo mierzalny – wystarczy spojrzeć na swoje oceny na koniec semestru!
  • Po trzecie, skuteczne cele powinny być osiągalne (ang. attainable). W rzeczywistości istnieją pewne rozbieżności co do nazwy tego trzeciego elementu. Niektórzy eksperci ds. marketingu forsują używanie słowa „ambitne”; inni sugerują „realistyczne” lub „wykonalne”. My pozostaniemy przy sformułowaniu „osiągalne”, ponieważ chociaż cele powinny być ambitne, wyznaczanie takich, które nie są w zasięgu możliwości, jest działaniem rodzącym frustrację. Jeśli semestr zbliża się do końca, a ty ledwo zaliczasz bieżące zajęcia, to cel podniesienia średniej ocen wydaje się nieosiągalny.
  • Po czwarte, skuteczne cele powinny być istotne (ang. relevant). Po raz kolejny istnieje pewna różnica zdań co do nazwy tego elementu. W niektórych podręcznikach lub artykułach możesz zobaczyć określenie „realistyczny”. My użyjemy jednak słowa „istotny”, ponieważ cel powinien być ważnym krokiem naprzód. W kontekście realizacji planu strategicznego twoje cele muszą być istotne. Wracając do naszej analogii ze średnią ocen: jeśli twoja średnia ocen wynosi 3,8 i chcesz ją podnieść do 4,5, to jest to istotna zmiana twoich rezultatów.
  • Wreszcie, skuteczne cele powinny być określone w czasie (ang. time-bound). Każdy cel powinien mieć zakreślone ramy czasowe, w których ma zostać osiągnięty. Bez terminu nie ma wystarczającej motywacji. Posiadanie celu z konkretną datą jego realizacji (np. końcem semestru) pozwala się skupić i nad tym pracować, a ponadto zapobiega przedkładaniu bieżących zadań ponad cele długoterminowe.

Etap piąty. Monitorowanie postępów

Jeśli postanowisz oszczędzać pieniądze z każdej wypłaty, aby kupić sobie nowy samochód, prawdopodobnie regularnie będziesz sprawdzać stan konta oszczędnościowego, by zobaczyć, jakie robisz postępy na drodze do swojego celu. To samo dotyczy procesu planowania strategicznego. Aby cele i zadania były skuteczne zrealizowane, marketerzy muszą je stale monitorować, by określić, czy przedsiębiorstwo podąża właściwą drogą oraz czy wymagane jest wprowadzanie zmian w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności.

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie pulpitu (dashboardu) marketingowego. Podobnie jak deska rozdzielcza w samochodzie, która informuje, ile mamy paliwa w zbiorniku czy jak szybko jedziemy, pulpit marketingowy (ang. marketing dashboard) prezentuje ważne wskaźniki marketingowe i kluczowe wskaźniki efektywności (KPI; omówione w dalszej części tego rozdziału) w postaci łatwych do zrozumienia pomiarów.20 Dzięki temu marketerzy mogą obserwować postępy, są świadomi potencjalnych problemów i są w stanie im przeciwdziałać, zanim staną się one poważne.

Sprawdź wiedzę

Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.

1.

Które z poniższych określa powód, dla którego firma istnieje?

  1. deklaracja wizji
  2. deklaracja misji
  3. analiza luk
  4. cele i zadania
2.

Która z poniższych strategii ma zastosowanie dla całej organizacji, jeśli składa się ona z wielu działów lub jednostek operacyjnych?

  1. strategia funkcjonalna
  2. strategia jednostki biznesowej
  3. strategia korporacyjna
  4. strategia biznesowa
3.

Jakie określenie odpowiada planowaniu, działaniu, celom i zadaniom, które wskazują, w jaki sposób przedsiębiorstwo będzie konkurować na wybranych rynkach?

  1. deklaracja misji
  2. deklaracja wizji
  3. analiza luk
  4. strategia
4.

Które z poniższych najlepiej opisuje analizę luk?

  1. stwierdzenie będące odpowiedzią na pytanie: „W jakim kierunku zmierza nasz biznes?”
  2. wewnętrzna analiza firmy mająca na celu identyfikację istniejących deficytów, które mogą utrudniać jej zdolność do osiągania celów
  3. stwierdzenie będące odpowiedzią na pytanie, dlaczego firma istnieje
  4. plan strategiczny stworzony dla pojedynczej firmy lub jednostki operacyjnej
5.

Co oznacza „R” w „Celach SMART”?

  1. relatywny
  2. racjonalny
  3. wymagany
  4. istotny
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.