Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 wyjaśnić rolę marketingu w procesie planowania strategicznego,
- 2 omówić portfolio biznesowe i określić narzędzia do jego planowania,
- 3 wykonać analizę SWOT,
- 4 wymienić i opisać strategie marketingowe.
Rola marketingu w procesie planowania strategicznego
Aby lepiej zrozumieć znaczenie marketingu w procesie planowania strategicznego, wyobraź sobie, że jesteś właścicielem firmy wytwarzającej elektroniczne gadżety. Udało ci się pozyskać najlepszych inżynierów do ich projektowania i zapewnić komponenty od zaufanych, niezawodnych dostawców. Twój zakład jest wydajny i może produkować gadżety w opłacalny sposób. Wszystko to wygląda na fantastyczny biznes, prawda?
Cóż, jedyną rzeczą, którą pominęliśmy w tworzeniu tego przepisu na sukces, są klienci. A bez nich najlepsza na świecie kadra inżynierska i najnowocześniejszy zakład produkcyjny nie przyniosą przychodów i zysków. Musisz określić, kim są twoi klienci, jakie są ich potrzeby i pragnienia, w jaki sposób zamierzasz do nich dotrzeć i jak przekonasz ich do zakupu twoich gadżetów. Właśnie w tym miejscu marketing wkracza w proces planowania strategicznego, by odegrać w nim kluczową rolę.
Marketing w procesie planowania strategicznego pełni kilka podstawowych krytycznych funkcji:
- Po pierwsze, marketerzy pomagają zespołowi planowania strategicznego w realizacji filozofii marketingowej w całym procesie planowania strategicznego.
- Po drugie, marketerzy pomagają organizacji w gromadzeniu i analizowaniu informacji niezbędnych do badania bieżącej sytuacji (pierwszy krok w analizie luk).
-
Po trzecie, marketerzy są odpowiedzialni za identyfikację trendów w środowisku marketingowym i ocenę ich potencjalnego wpływu na przedsiębiorstwo.21
Definicja portfolio biznesowego
Jak wspomniano powyżej, wiele przedsiębiorstw oferuje pojedynczy produkt lub zarządza jedną jednostką biznesową. Jednak większe, bardziej złożone organizacje, takie jak Apple, Alphabet, General Electric, Meta i Microsoft, często mają w swojej strukturze wiele różnych jednostek biznesowych zwanych, jak już wcześniej wspomnieliśmy, strategicznymi jednostkami biznesowymi (SJB). Mimo że SJB podlegają bezpośrednio centrali spółki dominującej, zazwyczaj opracowują własne wizje, misje, cele i zadania, a ich planowanie strategiczne odbywa się niezależnie od innych SJB skupionych w danej organizacji.22 Wszystkie jednostki biznesowe funkcjonujące w ramach jednej korporacji tworzą jej portfolio biznesowe (portfel biznesowy) (ang. business portfolio), czyli kompletny zestaw linii produktów i jednostek biznesowych danej organizacji.
Aby lepiej zrozumieć, co właściwie oznacza pojęcie „portfel biznesowy”, spójrz na Ilustrację 2.5, która pokazuje ofertę produktów firmy Microsoft oraz sposób, w jaki poszczególne pozycje przyczyniają się do zwiększania jej przychodów.23
W roku finansowym 2021 Microsoft odnotował przychody w wysokości 168 mld dol., a każda z jego linii produktów (lub strategicznych jednostek biznesowych) przyczynia się do tych przychodów w różnym stopniu.24 Zestawienie to ułatwia zrozumienie, dlaczego każda z jednostek biznesowych działających pod szyldem Microsoftu realizuje różne plany strategiczne dostosowane do obsługiwanych przez nie rynków. Prawdopodobnie nie dałoby się skonstruować jednej nadrzędnej strategii marketingowej lub biznesowej dla wszystkich tych SJB, ponieważ rynki biur, gier, LinkedIn i innych SJB są bardzo zróżnicowane i potrzeba różnych strategii, aby dotrzeć do klientów na tych rynkach i zdobyć, a potem utrzymać ich lojalność.
Analiza i projektowanie portfolio biznesowego
Istnieje wiele powodów, dla których organizacja w miarę swojego rozwoju tworzy oddzielne jednostki biznesowe lub linie produktów. Jeśli np. bieżąca linia produktów oferowana jest na rynku, który nie rośnie, firma może podjąć decyzję o rozszerzeniu oferowanej linii produktów lub wejść na nowe rynki. Alternatywnie organizacja może zdecydować się na rozszerzenie działalności o inne linie produktów, jeśli są ku temu sprzyjające okoliczności.
W skład przedsiębiorstwa Emerson Electric z siedzibą w St. Louis w stanie Missouri wchodzi pięć jednostek biznesowych: zasilanie sieciowe, zarządzanie procesami, automatyka przemysłowa, technologie klimatyczne oraz rozwiązania komercyjne i mieszkaniowe (tj. narzędzia i przechowywanie). Te jednostki biznesowe oferują produkty tak różnorodne, jak technologie komputerowe i oprogramowanie, produkty motoryzacyjne, systemy kontroli płynów, produkty materialne i usługi z zakresu ogrzewania i chłodzenia, systemy przechowywania i wreszcie urządzenia dla mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej oraz gastronomii.25 Jeśli weźmiemy pod uwagę tę różnorodność oferty, łatwo zrozumieć, dlaczego poszczególne strategiczne jednostki biznesowe mają odrębne strategie konkurowania na rynkach, na których operują.
Istnieje kilka narzędzi, które mogą pomóc w ustaleniu, jaki sposób działania jest zalecany, biorąc pod uwagę obecną sytuację organizacji, rynek i inne czynniki. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Macierz Boston Consulting Group (BCG)
Macierz BCG (ang. BCG matrix) to macierz opracowana przez Boston Consulting Group przydatna do analizy linii produktów lub strategicznych jednostek biznesu. Pomaga podejmować decyzje, w które z nich warto inwestować w przyszłości, a w przypadku których należy minimalizować dalsze inwestycje lub nawet z nich zrezygnować. Żadna firma nie ma przecież nieograniczonych środków. Macierz BCG jest użytecznym narzędziem przy ustalaniu, w jaki sposób w zarządzanym portfelu alokować pieniądze na marketing, badania i rozwój (B+R) itp.
Jak pokazuje Ilustracja 2.6, macierz BCG uwzględnia zarówno udział w rynku, jak i tempo jego wzrostu. Strategiczne jednostki biznesu (SJB) lub produkty, które mają duży udział w rynku o dużej stopie wzrostu, nazywane są gwiazdami i umieszczane w lewym górnym kwadrancie macierzy. Są to produkty najbardziej przyszłościowe dla organizacji.
Te SJB lub produkty, które mają niski udział w rynku o niskim wzroście, nazywane są psami lub kulami u nogi i są umieszczane w prawym dolnym kwadrancie macierzy. Są to główni kandydaci do zbycia lub wycofania ze sprzedaży, ponieważ mają stosunkowo niski potencjał wzrostu i chociaż firma ma w nich zamrożone znaczne środki, praktycznie nie przynoszą zysków. Ich sprzedaż może zapewnić kapitał niezbędny do inwestycji w produkty z kategorii „gwiazdy" lub „znaki zapytania".
Dojne krowy, umieszczone w lewym dolnym kwadrancie, to SJB lub produkty które mają duży udział w rynku o niskim wzroście. Są cenne dla firmy, ponieważ generują znaczne zyski, które mogą sfinansować inne inicjatywy strategiczne lub pojawiające się możliwości.
Te SJB lub produkty, które mają niski udział w rynku o wysokim wzroście, nazywane są znakami zapytania (czasami nazywanymi także problematycznymi dziećmi) i umieszczane w prawym górnym kwadrancie macierzy. Decyzje dotyczące tej kategorii produktów należą do najbardziej złożonych, ponieważ mogą wymagać analizy pierwotnej przyczyny, dla której znalazły się one w tej części macierzy. Rynek charakteryzuje silny wzrost, jednak z jakichś powodów organizacja nie była w stanie tego wykorzystać i zdobywać w nim udziału. Czy linia produktów potrzebuje większych inwestycji, aby przejść do kategorii „gwiazda”? Czy konkurencja na tym rynku jest tak silna, że dodatkowe finansowanie kampanii reklamowych lub innych działań marketingowych staje się bezzasadne? Czy produkt z kategorii „znak zapytania” funkcjonuje na rynku, który rośnie szybko, ale od niedawna, zatem nie można tu oczekiwać dużego udziału w rynku osiągniętego w krótkim czasie?
Po skategoryzowaniu poszczególnych SJB lub produktów w macierzy BCG uzyskasz jasną wizję sytuacji każdego z nich i będziesz w stanie określić, którym należy nadać priorytet, a których należy się pozbyć.
Aby lepiej zrozumieć ideę macierzy BCG, skonstruujmy uproszczoną macierz dla wybranych produktów firmy Apple (patrz Ilustracja 2.7). Ponieważ Apple ma w ofercie wiele produktów, w tej macierzy pokazujemy tylko cztery wybrane dostępne na rynku w 2021 r.
W tej przykładowej macierzy umieścimy iPhone'a firmy Apple w kategorii „gwiazda”. Powtórzmy, że produkty gwiazdy charakteryzują się stosunkowo wysokim udziałem w rozwijającym się rynku. iPhone to perła w koronie Apple. I mimo że firma zdywersyfikowała portfolio oferowanych produktów, to właśnie iPhone nadal odpowiada za 52% jej przychodów.26
Następnie umieścimy iPada i MacBooka w kategorii dojnych krów. Oba te produkty mają stosunkowo duży udział w rynku w porównaniu z konkurentami, jednak rynek tych produktów nie rośnie już znacząco.27 W pierwszym kwartale Apple iPad miał 31,5% udziału w światowym rynku tabletów (spadek z 38% w poprzednim kwartale), zaś MacBook nadal cieszy się popularnością, mając 15,3% udziału w rynku.28 Zarówno iPad, jak i MacBook to produkty o ugruntowanej pozycji, które w dalszym ciągu generują znaczne przychody dla Apple'a, a przy tym wymagają stosunkowo niewielkich dodatkowych inwestycji, aby pozostały rentowne.
Przejdźmy teraz do kategorii „znak zapytania”. Pamiętaj, że znaki zapytania mają niski udział w rynku o dużym wzroście, dlatego w tej kategorii umieścimy Apple TV. Rynek serwisów streamingowych w ostatnich latach rośnie.29 Udział w nim Apple TV wyniósł jednak zaledwie 5% w 2021 r., co plasuje go daleko za liderami takimi jak Amazon Prime Video czy Netflix. Apple TV ma potencjał, aby stać się tak wielkim hitem jak iPhone, jego udział rynku zwiększa się dynamicznie,30 jednak jest tu wiele niewiadomych. Firma Apple będzie musiała przeanalizować ofertę Apple TV w odniesieniu do propozycji konkurentów i zdecydować, czy nadal powinna inwestować w ten produkt.
Na koniec przejdźmy do ćwiartki macierzy, w której umieszczone są produkty psy. Do tej kategorii zaliczamy iPoda, ponieważ wzrost rynku, na którym jest on oferowany, znacznie spowolnił. Powodem jest fakt, że konsumenci do słuchania muzyki lub odsłuchiwania podcastów używają głównie telefonów. W rezultacie udział iPoda w rynku spadł i nie ma większego sensu, aby Apple kontynuował inwestycje w tę kategorię produktu.31 Apple w maju 2022 r. ogłosił, że zaprzestanie produkcji iPoda Touch, natomiast wprowadzony na rynek w 2007 roku model z ekranem dotykowym pozostanie w sprzedaży aż do wyczerpania zapasów.32
Sięgnij po więcej
Macierz BCG
Chcesz dowiedzieć się więcej o macierzy BCG? Obejrzyj krótki film: Rozwiąż to jak marketer.
Analiza SWOT
SWOT to akronim oznaczający mocne (ang. strengths) i słabe (ang. weaknesses) strony organizacji oraz szanse (ang. opportunities) i zagrożenia (ang. threats), które niesie jej otoczenie. Jest to analiza przydatna w opracowaniu strategii marketingowej. Cel analizy SWOT jest naprawdę bardzo prosty. Marketerzy chcą zidentyfikować mocne i słabe strony w środowisku wewnętrznym organizacji, a także szanse i zagrożenia istniejące w jej otoczeniu. Zwykle przedstawia się ją w formacie pokazanym na Ilustracji 2.8. Szablon analizy uzupełniają podpunkty z przykładami cech organizacji i jej środowiska zewnętrznego.
Analiza SWOT (ang. SWOT analysis) pomoże w wykorzystaniu mocnych stron i możliwości organizacji, a także uniknięciu (lub przynajmniej zminimalizowaniu) słabości i zagrożeń ograniczających szansę na sukces. Realistycznie rzecz biorąc, niektóre czynniki znajdują się pod kontrolą przedsiębiorstwa (tj. mocne i słabe strony), ale czynniki zewnętrzne (tj. szanse i zagrożenia) są w dużym stopniu od niej niezależne. Przeanalizujmy każdy z tych czterech czynników bardziej szczegółowo.
Mocne strony to cecha wewnętrzna organizacji, mogą nimi być patenty lub znaki towarowe posiadane przez firmę, które utrudniają konkurentom zdobywanie udziału w rynku. Mocną stroną może być również bardziej korzystna struktura kosztów niż ta, którą mają konkurenci, utalentowana, pełna innowacyjnych pomysłów kadra lub wysoka rozpoznawalność marki. Mocne strony to czynniki wewnętrzne sprzyjające sukcesowi rynkowemu. Pytania, które należy zadać podczas opracowywania tej sekcji, mogą brzmieć w sposób następujący: Co robisz dobrze? Z jakich unikalnych zasobów możesz skorzystać? Weźmy jako przykład firmę Starbucks. W sporządzonej dla niej analizie SWOT za jej mocne strony można uznać pozytywny wizerunek marki, dobre wyniki finansowe, znaczący wzrost liczby kawiarni i rozbudowany międzynarodowy łańcuch dostaw.33
Słabe strony również są czynnikami występującymi również w wewnętrznym środowisku firmy. Mogą to być trudności w dostępie do kapitału lub finansowania, przestarzała technologia, pozbawieni motywacji pracownicy, niska rozpoznawalność marki lub wysoki poziom zadłużenia przedsiębiorstwa. Wróćmy do Starbucksa. W analizie SWOT dla tej firmy słabe strony to przede wszystkim wysokie ceny w porównaniu z cenami konkurencji oraz łatwość imitowania oferowanych produktów.34
Przejdźmy teraz do czynników zewnętrznych wpływających na działania organizacji. Szanse to możliwości występujące w otoczeniu, które – jeśli zostaną wykorzystane – mogą przyczynić się do rozwoju organizacji. Szanse to na przykład pojawienie się nowego segmentu rynku, który oferuje większe zyski (np. producent przekąsek może wkroczyć do sektora zdrowej żywności), konkurenci mający problemy z jakością lub dostawami czy też zapowiedzi nowych regulacji prawnych mogących mieć korzystny wpływ na organizację. Wróćmy jeszcze raz do Starbucksa. W analizie SWOT za jego szanse można uznać dynamiczny rozwój rynków wschodzących, słabnącą pozycję najbliższych konkurentów oraz rosnącą konsumpcję mleka pochodzenia roślinnego.35
Wreszcie zagrożenia to wszystko, co znajduje się poza organizacją i może mieć negatywny wpływ na jej działalność. Takie czynniki mogą dotyczyć problemów z łańcuchem dostaw lub dostępem do wykwalifikowanych pracowników, zagrożenia ze strony nowych konkurentów wchodzących do branży lub zapowiedzi wprowadzenia przepisów, które mogłyby się negatywnie odbić na organizacij, np. podniesienia ceł na kupowane towary. W przypadku analizy SWOT dla firmy Starbucks jako zagrożenia można wymienić: silną konkurencję ze strony podmiotów oferujących produkty po niższych cenach, rosnącą inflację oraz wzrost cen ziaren kawy.36
Sięgnij po więcej
Analiza SWOT
Obejrzyj ten film, aby zobaczyć bardzo prosty przykład analizy SWOT.
W przygotowaniu analizy SWOT pomocne jest także porównanie jej elementów poprzez uszeregowanie mocnych i słabych stron (czynników wewnętrznych) pod względem ich relatywnego znaczenia dla budowy przewagi na rynku. Marketerzy mogą także klasyfikować zagrożenia i szanse (czynniki zewnętrzne) pod kątem ich znaczenia i prawdopodobieństwa wystąpienia.37
Strategia
Wcześniej w tym rozdziale wskazaliśmy na różnice między strategią na poziomie korporacyjnym, strategią na poziomie biznesowym i strategią funkcjonalną. Jeśli lubisz takie filmy jak jak „Other People’s Money” czy „Wall Street”, możesz utożsamiać strategię korporacyjną z wrogimi przejęciami czy fuzjami, ale nie oddaje to całości prawdy o tym, czym ona jest.
Sięgnij po więcej
Film „Moneyball”
Film „Moneyball” opowiada o menedżerze drużyny baseballu, który kompletuje jej skład, korzystając z analizy komputerowej szczegółowych statystyk sportowców, zbieranych podczas każdego meczu. To świetny przykład wykorzystania analityki do opracowania strategii. Obejrzyj fragment filmu, w którym możesz zobaczyć zastosowanie takiej analizy.
Penetracja rynku
Kiedy firma koncentruje się na zwiększaniu udziału w rynkach swojego dotychczasowego działania, stosuje tzw. strategię penetracji rynku (ang. market penetration strategy). Podejście to na ogół wiąże się ze znacznymi wydatkami na promocję i inne działania marketingowe, których celem jest wywarcie wpływu na wybór marki przez konsumentów i umocnienie jej reputacji.
W niektórych dojrzałych branżach (takich jak produkcja mydła i detergentów) strategia penetracji rynku jest stosowana przez wszystkich obecnych na nim graczy. Większość z nich jest zaangażowana w intensywną promocję a, co za tym idzie, nieustającą walkę o udział w rynku. Firmy obawiają się bowiem, że jeśli nie będą promować swoich produktów tak samo lub nawet bardziej intensywnie niż konkurenci, stracą posiadany udział w rynku.
Wyobrażenie o tym, jak zacięta jest konkurencja w przypadku strategii penetracji rynku, daje przykład firmy Procter & Gamble, która w 2020 r. wydała na reklamę 4,7 mld dol.38
Rozwój produktu
Jak zauważono powyżej, strategia penetracji rynku koncentruje się na istniejących produktach i istniejących rynkach. Z kolei strategia rozwoju produktu (ang. product development strategy) dotyczy tworzenia produktów nowych lub ulepszonych i sprzedaży ich na obecnym rynku w celu zwiększenia przychodów i w rezultacie zysków. Chociaż wydatki na promocję związane ze strategią penetracji rynku mogą być znaczne, często bledną w porównaniu z wydatkami związanymi z realizacją strategii rozwoju produktu. Dzieje się tak dlatego, że rozwój produktu na ogół wymaga znacznych inwestycji w działalność badawczo-rozwojową.39
Przemysł motoryzacyjny stanowi dobrą ilustrację strategii rozwoju produktu. Producenci samochodów zazwyczaj odświeżają swoje modele co kilka lat, aby zachęcić właścicieli samochodów do wymiany starych pojazdów i kupowania przeprojektowanych samochodów z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak hotspoty Wi-Fi oraz Apple CarPlay czy Android Auto.40 Jednocześnie wszyscy producenci wydają miliardy dolarów na rozwój nowych modeli pojazdów elektrycznych, aby osiągnąć ambitne cele w zakresie wycofywania silników benzynowych.
Kolejnym doskonałym przykładem strategii rozwoju produktu jest detergent do prania Tide. W ciągu ostatnich 40 lat w jego recepturze wprowadzono ponad 50 zmian mających na celu poprawę działania środka. Nazwa zawsze pozostawała ta sama, ale Tide miał „nową i ulepszoną” formułę wprowadzaną z każdą nową wersją produktu.41
Jeśli wątpisz w skuteczność tej strategii, przy następnej wizycie w supermarkecie spójrz, ile „nowych i ulepszonych” produktów znajduje się na półkach!
Rozwój rynku
Strategia rozwoju rynku (ang. market development strategy) polega na poszukiwaniu nowych segmentów rynku i zastosowań dla produktów firmy. Strategia ta może obejmować wprowadzenie istniejących produktów na nowe rynki lub inne obszary geograficzne. W ten sposób firma stara się wykorzystać siłę marki, którą rozwinęła na istniejących rynkach, i znaleźć nowe, na których będzie mogła konkurować.
Facebook jest doskonałym przykładem zastosowania strategii rozwoju rynku. Firma zaczynała jako mała platforma umożliwiająca studentom Uniwersytetu Harvarda porównywanie zdjęć. Popularność platformy sprawiła, że rozprzestrzeniła się ona na inne kampusy uniwersyteckie i w końcu Facebook umożliwił dołączenie do grona użytkowników osobom niebędącym studentami. Wygląda na to, że strategia się sprawdziła – Facebook jest obecnie największą siecią społecznościową na świecie, z której w 2023 r. korzysta ponad 3 mld użytkowników!42
Dywersyfikacja
Strategia dywersyfikacji produktu (ang. product diversification strategy) to kolejny rodzaj działań, które przedsiębiorstwa mogą wykorzystać do poprawy rentowności i zwiększenia sprzedaży nowych produktów. Strategię tę można zastosować zarówno na poziomie biznesowym, jak i korporacyjnym. Na poziomie biznesowym marketerzy wkroczyliby z nowymi produktami do nowego segmentu rynku.43 Weźmy na przykład Apple. Firma wypuściła na rynek rewolucyjnego iPhone'a w 2007 r., ale na tym nie poprzestała. Od tego czasu rozszerzyła swoją ofertę o tablety i inne produkty technologiczne.44 Na poziomie korporacyjnym rozważmy restaurację serwującą dania na miejscu, która rozszerza działalność o catering korporacyjny i być może flotę food trucków – oba biznesy wykraczają poza zakres bieżącej działalności.
Istnieją cztery rodzaje strategii dywersyfikacji, jak to pokazano na Ilustracji 2.9.
Przyjrzyjmy się każdej z tych strategii nieco bardziej szczegółowo.
Koncepcja dywersyfikacji koncentrycznej, zwanej też czasem ześrodkowaną (ang. concentric diversification) opiera się na dodaniu podobnych produktów do oferowanego portfolio,45 tak aby trafić z ofertą do grup wcześniej nią nie zainteresowanych. Czytając ten rozdział, weź pod uwagę wydawców książek, takich jak PWN, Wydawnictwo Czarne lub Świat Książki. W swoich zasobach mają oni setki, a może tysiące dzieł różnych autorów. Wydawcy ci będą publikować książki w formie drukowanej, e-booki i audiobooki. Mogą nawet sprzedać prawa do niektórych tytułów na potrzeby adaptacji filmowych i telewizyjnych, zyskując dodatkowe źródła przychodów generowane przez jeden produkt.46
Z kolei koncepcja dywersyfikacji horyzontalnej (poziomej) (ang. horizontal diversification) oznacza udostępnianie obecnym klientom nowych, być może nawet niepowiązanych ze sobą produktów, dzięki czemu można pozyskać większą bazę nabywców.47 Weźmy dla przykładu firmę wytwarzającą produkty do higieny jamy ustnej, takie jak szczoteczki do zębów i nić dentystyczną. W celu zwiększenia sprzedaży dotychczasowym klientom firma może podjąć decyzję o wprowadzeniu na rynek linii irygatorów do jamy ustnej lub wybielaczy do zębów. Produkty te w firmie są nowością, ale nadal są skierowane do tej samej grupy klientów co wcześniejsza oferta.
Dywersyfikacja wertykalna (pionowa) (ang. vertical diversification) ma miejsce wtedy, gdy firma rozszerza swoją działalność o kolejne szczeble procesu produkcyjnego lub dystrybucji.48 Przykładem takiej sytuacji jest świadczenie przez Allegro usługi One Box,49 czyli dostarczania produktów sprzedawanych za pośrednictwem tej platformy.
Wreszcie, stosując dywersyfikację konglomeratową (ang. conglomerate diversification), przedsiębiorstwo idzie o krok dalej niż w przypadku dywersyfikacji horyzontalnej. Dywersyfikacja konglomeratowa polega bowiem na opracowywaniu i dodawaniu nowych produktów, które są w znacznym stopniu niepowiązane z już oferowanym portfolio i branżą dotychczasowego działania.50 Szukając przykładu dywersyfikacji konglomeratowej, rozważmy przykład General Electric. Przedsiębiorstwo to zaczynało jako firma oświetleniowa, ale z biegiem lat rozszerzało swoją działalność na urządzenia medyczne, sprzęt gospodarstwa domowego, silniki lotnicze, usługi finansowe i nie tylko. Te działania w pełni odzwierciedlają idee takiego rodzaju dywersyfikacji.
Aby pomóc ci lepiej zrozumieć omówione powyżej strategie, rozważmy każdą z nich z perspektywy jednej firmy – Harley-Davidson. Gdyby firma ta przyjęła strategię penetracji rynku, skupiłaby się na sprzedaży większej liczby motocykli Harley-Davidson w USA. Gdyby postawiła na strategię rozwoju produktu, rozpoczęłaby sprzedaż na rynku amerykańskim nowego produktu, jakim jest odzież motocyklowa dla dzieci pod swoją marką. Harley-Davidson realizuje obecnie strategię rozwoju rynku, planując opracowanie nowego motocykla, który będzie produkowany i sprzedawany w Chinach. Strategia dywersyfikacji Harley-Davidson może obejmować sprzedaż po raz pierwszy w Chinach nowych produktów, takich jak dziecięca odzież motocyklowa.
Sięgnij po więcej
Strategia błękitnego oceanu
Dowiedz się o strategii tworzenia rynku zwanej „strategią błękitnego oceanu”: czytając studium przypadku z „Harvard Business Review”, w którym opisano strategię cyrku Cirque du Soleil.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Marek przygotowuje analizę SWOT dla swojego klubu fitness. Jednym z czynników, które zidentyfikował, jest to, że klub jest jedynym obiektem w okolicy oferującym zajęcia z aerobiku w wodzie. Do której grupy czynników należy to zaliczyć?
- mocna strona
- słaba strona
- szansa
- zagrożenie
Jakie kluczowe wskaźniki wykorzystywane są w macierzy BCG, aby pokazać względną atrakcyjność różnych ofert?
- udział produktu w rynku i tempo wzrostu rynku
- wielkość rynku i udział w rynku
- udział produktów psów i dojnych krów w oferowanym portfolio produktów
- potencjał produktów z kategorii „psy”, aby mogły stać się produktami gwiazdami
General Electric ma portfel jednostek biznesowych operujących w wielu różnych, niepowiązanych ze sobą branżach. Jedna z jego strategicznych jednostek biznesowych (SJB) ma wysoki udział w rynku w branży o niskim wzroście. Jak można scharakteryzować tę jednostkę SJB w kategoriach macierzy BCG?
- gwiazda
- pies
- dojna krowa
- znak zapytania
Tomek zrobił analizę SWOT dla swojej wegańskiej restauracji zlokalizowanej w małym miasteczku uniwersyteckim. Do niedawna na rynku wegańskich restauracji działał tylko jeden konkurent, ale jego restauracja została niedawno tymczasowo zamknięta z powodu naruszenia przepisów sanitarnych. Jak można scharakteryzować to wydarzenie w kontekście analizy SWOT?
- mocna strona
- słaba strona
- szansa
- zagrożenie
Która strategia polega na tworzeniu nowych lub ulepszonych produktów w celu zastąpienia już istniejących, co ma na celu poprawę pozycji konkurencyjnej firmy i poziomu jej sprzedaży?
- rozwój rynku
- dywersyfikacja
- dywersyfikacja horyzontalna
- rozwój produktu