Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 zidentyfikować zadania członków zespołu sprzedażowego,
- 2 opisać różnice między rolami członków zespołu sprzedażowego.
Zespół sprzedaży
W bardzo małych firmach za sprzedaż odpowiadać może jedna osoba, natomiast w tych większych, mających znaczną liczbę klientów, sprzedażą zajmuje się cały zespół sprzedaży (ang. sales team), który znajduje potencjalnych klientów, analizuje ich potrzeby, zapoznaje ich z ofertą firmy, rozwiewa wątpliwości i finalizuje transakcje. Część z tych zadań wykonywana jest w placówce firmy, część poza nią.
Przyjmujący zamówienia wewnątrz firmy
Przyjmujący zamówienia wewnątrz firmy (ang. inside order taker) to osoba, która rozmawia z klientem, gdy ten wchodzi do firmy, aby złożyć zamówienie, lub odpowiada na jego telefon czy też e-maile w celu przyjęcia zamówienia. Często przyjmujący zamówienia wewnątrz firmy odpowiadają też na pytania lub omawiają z klientem szczegóły zamówienia. Ich rola polega na byciu łącznikiem między klientem a firmą. Dbają o to, by klient zamawia produkt zgodny z jego oczekiwaniami. Takie osoby często są pracownikami działu obsługi klienta (inni pracownicy działu obsługi klienta zajmują się reklamacjami, problemami klienta, odpowiadają na pytania o charakterze ogólnym itp.). Kasjerzy i ekspedienci w sklepach detalicznych to również osoby przyjmujące zamówienia wewnątrz firmy.
Restauracje zazwyczaj raz w tygodniu uzupełniają zapasy. Gdy restaurator dzwoni do swojego dostawcy, aby zamówić więcej artykułów spożywczych i środków higienicznych, kontaktuje się z pracownikiem przyjmującym zamówienia wewnątrz firmy. W takim przypadku przyjmujący zamówienia upewni się, że zamówienie zostało poprawnie złożone i zwykle komunikuje się z klientem w sprawie produktów niedostępnych w magazynie lub jakichkolwiek zmian w typowym zamówieniu.
Reprezentanci handlowi
Reprezentant handlowy lub przedstawiciel handlowy (ang. sales representative) to osoba pozyskująca zamówienia (ang. order getter). W zakresie jej obowiązków znajdują się odwiedziny u klientów. Odpowiada ona za znajdowanie nowych klientów i przekonywanie ich do zakupu, a także za zwiększanie zamówień od obecnych klientów. Przedstawiciel handlowy zazwyczaj doskonale zna produkty swojej firmy i ma szeroką wiedzę o branży. Negocjuje z klientami warunki umowy, dba o pozytywny wizerunek firmy, przygotowuje dla klientów prezentacje, a często również oferty. Reprezentanci handlowi bywają postrzegani przez swoich klientów jako osoby zaufane, stanowiące dla nich wsparcie merytoryczne. Takie osoby zazwyczaj biorą aktywny udział w rozwiązywaniu problemów i odpowiadaniu na wyzwania klientów.
Reprezentant handlowy powinien umieć słuchać klienta i proponować rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron. Często proces budowania relacji jest długotrwały i zajmuje nawet rok, od pierwszego spotkania do dokonania transakcji.
Specjalista ds. kluczowych klientów
Kluczowi klienci to ci odpowiedzialni za znaczną część przychodów lub zysków firmy, w związku z czym chce ona zapewnić im szczególnie dobrą obsługę. Takim klientom przydzielany jest indywidualny opiekun zwany specjalistą ds. kluczowych klientów lub określany angielskim terminem key account manager, KAM. Odpowiada on za całokształt relacji z klientem i jest głównym pośrednikiem na linii kluczowy klient–firma.
Wsparcie sprzedaży
Wsparcie sprzedaży (ang. support personel) polega przede wszystkim na udzielaniu pomocy reprezentantom handlowym. Wsparcie sprzedaży obejmuje szereg strategicznych funkcji na różnych etapach procesu sprzedażowego, w tym identyfikację potencjalnych klientów, koordynację spotkań, przygotowywanie analiz, raportów i ofert, kształtowanie pozytywnego wizerunku marki, monitorowanie dostępności towarów oraz stanu zamówień, a także zapewnienie obsługi posprzedażowej.
Sprzedawca odpowiedzialny za współpracę z danym klientem często angażuje w proces innych specjalistów z organizacji, również tych niebędących pracownikami działu sprzedaży. Często są to pracownicy odpowiedzialni za finanse, inżynierię czy księgowość. Udzielają oni zarówno klientom jak i sprzedawcom wsparcia administracyjnego i technicznego. Wprowadzenie dodatkowych kompetentnych osób do zespołu sprzedażowego może skutkować lepszym dopasowaniem produktu i satysfakcjonującym wynikiem, czyli tym, że klient uzna firmę i jej produkty za atrakcyjne i dokona zakupu.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Praktyka polegająca na wykorzystywaniu centrów obsługi telefonicznej, w których pracownicy odbierają połączenia od klientów, przyjmując zamówienia i odpowiadając na zapytania, nazywa się ________
- marketingiem reakcyjnym klienta
- marketingiem partyzanckim
- marketingiem reaktywnym
- przyjmowaniem zamówień wewnątrz firmy
Thermomix stosuje system sprzedaży, w którym centrum obsługi telefonicznej umawia spotkania z potencjalnymi klientami, a specjaliści ds. sprzedaży chodzą na nie, aby zaprezentować dostępne produkty. Jest to przykład działań ________
- przyjmujących zamówienia wewnątrz firmy
- zespołu sprzedaży
- specjalistów technicznych
- marketingu wewnętrznego
Metalpol produkuje przemysłowe drzwi do wielu zastosowań komercyjnych. Specjalista ds. sprzedaży spotyka się z klientem, aby zaprezentować produkty, które klient chce kupić. Następnie drzwi są produkowane, a w firmie wyznaczana jest specjalna osoba, która ma zapewnić, że spełnią wymagania określone w zamówieniu. Tą osobą jest ________
- pozyskujący zamówienia
- przyjmujący zamówienia
- specjalista ds. wsparcia technicznego
- telemarketer
Polpharma wykorzystuje specjalistów ds. sprzedaży, którzy odwiedzają gabinety lekarskie, gdzie informują lekarzy o nowych lekach i ich zastosowaniach oraz zachęcają do przepisywania nowych medykamentów pacjentom. Sprzedawca tego rodzaju nazywany jest ________
- specjalistą technicznym
- przyjmującym zamówienia
- pozyskującym zamówienia
- reprezentantem handlowym
Osoby pracujące w firmie, które zajmują się umawianiem spotkań i sprawdzaniem poziomów zapasów, to:
- wsparcie sprzedaży
- handlowcy
- specjaliści techniczni
- pozyskujący zamówienia