Treść rozdziału
Swarovski, znana firma specjalizująca się w cięciu kryształów, kilka lat temu opracował kampanie dotyczące różnorodności i akceptacji, starając się tym samym dotrzeć do klientów na całym świecie. Jedna z takich kampanii została przeprowadzona w okresie świątecznym w Chinach i koncentrowała się na promocji kalendarza adwentowego, mimo że obchodzenie Adwentu jest tradycją krajów zachodnich. Kalendarz adwentowy polega na odliczaniu dni od 1 do 25 grudnia, czyli do dnia Bożego Narodzenia. Każdego dnia otwiera się jedno okienko kalendarza, za którym znajduje się mały cukierek lub zabawka. Firma Swarovski przeniosła tę koncepcję na zupełnie nowy poziom.
Kalendarz adwentowy Swarovskiego kosztował 458 dolarów i składał się z 25 przegródek z umieszczonymi w środku kryształkami. Cena mogła wydawać się wygórowana, ale rynek ją zaakceptował, a kalendarze szybko się wyprzedały. Równie entuzjastycznie została przyjęta przez rynek jego wersja cyfrowa, w której użytkownicy grali w interaktywne gry, zdobywali karty do gier, a następnie wymieniali się nimi z innymi osobami. Po zebraniu siedmiu unikalnych kart mogli zwrócić je do firmy Swarovski w zamian za prezent.
W dalszej części tego rozdziału poznamy mierniki służące do oceny sukcesu rynkowego nowych produktów, z których jednym z najważniejszych jest czas akceptacji nowości. Dla firmy Swarovski fakt, że oferowany kalendarz adwentowy sprzedał się tak szybko, jest świadectwem udanego wprowadzenia produktu na rynek.1