Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Zbliżenie na łezki i okrągłe kryształy Swarovskiego zwisające z żyrandola.
Ilustracja 10.1 Sukces nowego produktu zależy przede wszystkim od skali wprowadzonych zmian, od pozycji konkurencyjnej produktów już oferowanych oraz od otwartości konsumentów na przyjęcie proponowanej nowości. Proces rozwoju nowego produktu jest wieloetapowy. (Źródło: „Chandelier” Drew Coffman/flickr, CC BY 2.0).

Swarovski, znana firma specjalizująca się w cięciu kryształów, kilka lat temu opracował kampanie dotyczące różnorodności i akceptacji, starając się tym samym dotrzeć do klientów na całym świecie. Jedna z takich kampanii została przeprowadzona w okresie świątecznym w Chinach i koncentrowała się na promocji kalendarza adwentowego, mimo że obchodzenie Adwentu jest tradycją krajów zachodnich. Kalendarz adwentowy polega na odliczaniu dni od 1 do 25 grudnia, czyli do dnia Bożego Narodzenia. Każdego dnia otwiera się jedno okienko kalendarza, za którym znajduje się mały cukierek lub zabawka. Firma Swarovski przeniosła tę koncepcję na zupełnie nowy poziom.

Kalendarz adwentowy Swarovskiego kosztował 458 dolarów i składał się z 25 przegródek z umieszczonymi w środku kryształkami. Cena mogła wydawać się wygórowana, ale rynek ją zaakceptował, a kalendarze szybko się wyprzedały. Równie entuzjastycznie została przyjęta przez rynek jego wersja cyfrowa, w której użytkownicy grali w interaktywne gry, zdobywali karty do gier, a następnie wymieniali się nimi z innymi osobami. Po zebraniu siedmiu unikalnych kart mogli zwrócić je do firmy Swarovski w zamian za prezent.

W dalszej części tego rozdziału poznamy mierniki służące do oceny sukcesu rynkowego nowych produktów, z których jednym z najważniejszych jest czas akceptacji nowości. Dla firmy Swarovski fakt, że oferowany kalendarz adwentowy sprzedał się tak szybko, jest świadectwem udanego wprowadzenia produktu na rynek.1

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.