Podsumowanie
15.1 Ruch harmoniczny
- Ruch periodyczny to powtarzające się drgania. Czas wykonania jednego pełnego drgnienia to okres , liczba drgań na jednostkę czasu definiuje zaś częstotliwość . Obie wielkości są związane relacją .
- Ruch harmoniczny jest ruchem drgającym układu, w którym siła zwrotna zmienia się wraz z przemieszczeniem i działa w kierunku do niego przeciwnym.
- Maksymalne przemieszczenie to amplituda . Dla oscylatora harmonicznego częstość kołowa , okres drgań i ich częstotliwość są odpowiednio określone wzorami , i , gdzie jest masą klocka a – współczynnikiem sprężystości sprężyny.
- W oscylatorze harmonicznym przemieszczenie jest funkcją czasu określoną wzorem .
- Prędkość jest wyrażona relacją gdzie .
- Przyspieszenie określa wzór , gdzie .
15.2 Energia w ruchu harmonicznym
- Najprostszy rodzaj drgań dotyczy układów, które można opisać prawem Hooke’a: , gdzie jest siłą zwrotną, jest przemieszczeniem z położenia równowagi lub deformacją, a jest współczynnikiem sprężystości układu.
- W układzie opisywanym prawem Hooke’a energia potencjalna ciała odkształconego sprężyście wynosi .
- Energia całkowita w oscylatorze harmonicznym jest stała w czasie i dzielona pomiędzy energię potencjalną sprężystości i energię kinetyczną:
- Wartość prędkości jako funkcję położenia dla oscylatora harmonicznego określa zależność:
15.3 Porównanie ruchu harmonicznego z ruchem jednostajnym po okręgu
- Rozważ dysk o promieniu poruszający się ze stałą prędkością kątową . Punkt na krawędzi dysku porusza się ze stałą prędkością styczną . Rzut promienia na oś opisuje wzór , gdzie jest przesunięciem fazowym. Z kolei składowa prędkości stycznej to .
15.4 Wahadła
- Ciało o masie zawieszone na nieważkiej nici o długości tworzy wahadło matematyczne, którego drgania są ruchem harmonicznym przy amplitudzie kąta nie przekraczającej . Okres drgań wahadła opisuje wzór , gdzie jest długością nici a – przyspieszeniem ziemskim.
- Okres drgań wahadła fizycznego można wyznaczyć ze wzoru , jeśli znamy moment bezwładności. Odległość pomiędzy osią obrotu a środkiem masy wynosi L.
- Okres drgań wahadła torsyjnego określa wzór , wymagana jest więc znajomość momentu bezwładności wahadła i momentu kierującego drutu.
15.5 Drgania tłumione
- W oscylatorach harmonicznych tłumionych działają siły niezachowawcze, które powodują dyssypację energii.
- Tłumienie krytyczne powoduje, że układ możliwie najszybciej, asymptotycznie wraca do położenia równowagi.
- Układ drgający z tłumieniem podkrytycznym wykonuje drgania wokół położenia równowagi.
- Układ z tłumieniem nadkrytycznym osiąga stan równowagi wolniej niż ten z tłumieniem krytycznym.
15.6 Drgania wymuszone
- Częstotliwość własna układu to częstotliwość, w której układ oscyluje swobodnie, o ile nie działa na niego siła wymuszająca ani siły oporu ośrodka.
- Rezonans w oscylatorze harmonicznym zachodzi pod wpływem periodycznej siły wymuszającej działającej z taką częstotliwością, jak częstotliwość rezonansowa układu. W tych warunkach obserwujemy drgania rezonansowe o dużej amplitudzie.
- Amplituda drgań wymuszonych w pobliżu rezonansu jest tym wyższa, im słabsze jest tłumienie. Wzrost tłumienia układu powoduje poszerzenie krzywej amplitudowej w odpowiedzi na częstotliwość siły wymuszającej.