Cel dydaktyczny
- opisywać, jak funkcje sinus i cosinus odnoszą się do ruchu ciała po okręgu;
- wyjaśniać związek pomiędzy ruchem harmonicznym a ruchem po okręgu.
Jednym ze sposobów na opisanie ruchu harmonicznego jest analiza jednostajnego ruchu po okręgu zgodnie z Ilustracją 15.17. Marker (drewniany kołek) przymocowano do tarczy, która obraca się ze stałą częstością kątową. Ilustracja 15.18 pokazuje ten dysk z markerem w rzucie bocznym. Umieszczenie lampy nad tarczą powoduje, że marker tworzy cień. Położenie cienia w punkcie oznacza, że pozycja markera jest najniższa lub najwyższa. Dla dysku o promieniu obracającego się ze stałą prędkością kątową, cień oscyluje między położeniami i . Wyobraźmy sobie klocek na sprężynie umieszczony tak, jak pokazano na Ilustracji 15.18.
Jeśli dysk obraca się z odpowiednią częstością kątową, to cień przesuwa się tak samo jak klocek. Położenie cienia możemy opisać równaniem:
Przypomnijmy, że klocek przymocowany do sprężyny nie porusza się ze stałą prędkością. Z jaką częstością kątową musi się obracać koło, aby cień zawsze padał na klocek? Tę wartość częstości kątowej opisano zależnością razy częstotliwość drgań .
Ilustracja 15.19 przedstawia podstawowe zależności pomiędzy jednostajnym ruchem po okręgu a ruchem harmonicznym. Kołek leży na obwodzie dysku w odległości od środka dysku. Oś określa linia położona równolegle do podłoża i przecinająca dysk na pół. Oś (niepokazana) jest określona przez linię prostopadłą do podłoża, która dzieli tarczę na lewą i prawą część. Środkiem dysku jest punkt . Rzuty położenia kołka na oś wyznaczają położenie cienia, który porusza się ruchem harmonicznym analogicznie jak klocek na sprężynie. Rysunek przedstawia migawkę z ruchu, kiedy cień przemieszcza się w lewo z prędkością . Prędkość styczna kołka na okręgu jest równa klocka na sprężynie. Składowa prędkości kołka jest równa prędkości klocka na sprężynie.
Za pomocą Ilustracji 15.19 możemy przeanalizować prędkość cienia tworzonego przez kołek, który porusza się po okręgu z prędkością . Cień przemieszcza się z prędkością równą horyzontalnej składowej prędkości kołka:
Wynika z tego, że przyspieszenie wynosi:
Sprawdź, czy rozumiesz 15.2
Jak stwierdzić, czy ciało porusza się ruchem jednostajnym po okręgu? Opisz, w jaki sposób można wykazać ruch harmoniczny tego ciała.