Podsumowanie
10.1 Własności jądra atomowego
- Jądro atomowe składa się z protonów i neutronów.
- Liczba protonów w jądrze określa jego liczbę atomową . Liczba neutronów w jądrze określa liczbę neutronową . Całkowita liczba nukleonów w jądrze to liczba masowa .
- Jądra atomowe o tej samej liczbie atomowej , ale o różnych liczbach neutronowych , to izotopy tego samego pierwiastka.
- Masa molowa pierwiastka jest zdefiniowana jako średnia ważona mas molowych jego izotopów.
10.2 Energia wiązania jądra
- Defekt masy jądra jest różnicą między sumą mas wszystkich tworzących jądro nukleonów a masą jądra.
- Energia wiązania () jądra jest równa ilości energii uwalnianej przy tworzeniu jądra, czyli wartości defektu masy pomnożonej przez prędkość światła podniesioną do kwadratu.
- Wykres energii wiązania na nukleon () w zależności od liczby atomowej wskazuje, że przy podziale lub łączeniu jąder wyzwalana jest ogromna ilość energii.
- Energia wiązania nukleonu w jądrze jest wielkością analogiczną do energii jonizacji atomu.
10.3 Rozpad promieniotwórczy
- W rozpadzie substancji promieniotwórczej, jeśli stała rozpadu jest duża, to okres połowicznego rozpadu jest krótki (i na odwrót).
- Prawo rozpadu promieniotwórczego pozwala wykorzystać właściwości substancji promieniotwórczych do szacowania wieku substancji.
- Radioaktywny węgiel ma te same własności chemiczne co stabilny izotop węgla, więc włącza się w ekosferę i ostatecznie staje się częścią każdego żywego organizmu. Porównując zawartość 14C w przedmiocie z normalną zawartością w żywej tkance, możemy określić wiek przedmiotu.
10.4 Procesy rozpadu
- Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania jądrowego: alfa (α), beta (β) i gamma (γ).
- Rozpad α reprezentujemy symbolicznie poprzez zapis . Istnieją dwa rodzaje rozpadu β: jądro emituje elektron (β–) lub pozyton (β+) (do rozpadów β należy też proces wychwytu elektronu, w którym jądro pochłania elektron). Rozpad γ jest reprezentowany symbolicznie równaniem .
- Gdy ciężkie jądro rozpada się, tworząc jądro lżejsze, jądro potomne może stać się jądrem pierwotnym w kolejnym procesie rozpadu itd.; w ten sposób powstaje szereg promieniotwórczy.
10.5 Rozszczepienie jądra atomowego
- Rozszczepienie jest procesem, w którym suma mas powstałych jąder atomowych jest mniejsza niż łączna masa substratów reakcji.
- Bilans energetyczny reakcji rozszczepienia można zrozumieć na podstawie wykresu energii wiązania na nukleon.
- Produkcja izotopów rozszczepialnych przez przemianę jądrową nazywa się powielaniem (ang. breeding), a reaktory przeznaczone do tego celu są nazywane reaktorami powielającymi.
10.6 Fuzja jądrowa
- Synteza (fuzja) jądrowa jest reakcją, w której dwa jądra łączą się i tworzą większe jądro; w czasie fuzji dwóch lekkich jąder i tworzenia jądra o średniej masie uwalniania jest energia.
- Ilość energii wytwarzaną w reakcji syntezy jądrowej oznaczamy symbolem .
- Syntezą jądrową jest m.in. reakcja pomiędzy jądrami deuteru i trytu, zachodząca w bombie wodorowej. Synteza jądrowa wyjaśnia również produkcję energii we wnętrzu Słońca, proces nukleosyntezy i powstawanie ciężkich pierwiastków.
10.7 Skutki biologiczne i zastosowania medyczne promieniowania jądrowego
- Techniki jądrowe są używane w medycynie do umiejscawiania i badania chorych tkanek za pomocą specjalnych leków nazywanych radiofarmaceutykami. Znaczniki radioaktywne są używane do identyfikacji komórek nowotworowych w kościach, guzów mózgu i choroby Alzheimera oraz do monitorowania funkcji narządów ciała, takich jak przepływ krwi, czynność mięśnia sercowego i wychwyt jodu w tarczycy.
- Skutki biologiczne promieniowania jonizującego wynikają z dwóch mechanizmów oddziaływania na komórki: zaburzenia rozmnażania komórek i niszczenia funkcji komórki.
- Typowe źródła promieniowania oddziałującego na ludzi obejmują: emisję przez Ziemię, w której promieniują izotopy uranu, toru i potasu; naturalne promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gleby, materiałów budowlanych oraz sztuczne źródła używane w medycznych i stomatologicznych badaniach diagnostycznych.
- Biologiczne skutki promieniowania jądrowego wyrażane są za pomocą wielu różnych wielkości fizycznych i wielu różnych jednostek.