Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

4.1 Sprawdź wiedzę

1.

c. Popyt pochodny to popyt na produkt wynikający z popytu na powiązany z nim inny produkt.

2.

a. Transakcja B2B (business-to-business) przeprowadzana jest między dwiema firmami lub innymi organizacjami.

3.

c. Zakupy na rynku B2B częściej wiążą się ze złożonymi negocjacjami dotyczącymi ceny, harmonogramów dostaw, specyfikacji technicznych itp., więc sprzedaż osobista odgrywa w tym wypadku kluczową rolę.

4.

c. Rynek B2B jest często skoncentrowany geograficznie na obszarach, gdzie istnieje większa dostępność zasobów, klientów i jednocześnie możliwość obniżenia kosztów działania.

5.

d. Zakup przez Jakuba płyt gipsowo-kartonowych w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą jest transakcją B2B, natomiast zakup baterii do czujnika dymu w jego domu jest transakcją B2C.

4.2 Sprawdź wiedzę

1.

c. Instytucje rządowe Stanów Zjednoczonych tworzą największy rynek B2B w tym kraju.

2.

a. Zakup rutynowy to zakup standardowego produktu od znanego wcześniej dostawcy.

3.

c. W przypadku zakupu zmodyfikowanego nabywca dokonuje zakupu podobnego do zrealizowanego wcześniej. Modyfikacji mogą podlegać niektóre elementy poprzedniego zamówienia lub realizowany jest zakup taki jak wcześniej, jednak u innego dostawcy.

4.

c. Inicjator to osoba w centrum zakupowym, która jako pierwsza sugeruje potrzebę nabycia nowego produktu.

5.

d. Nabywca to osoba, która ma w organizacji uprawnienia do wyboru dostawców oraz negocjowania i ustalania warunków zakupu.

4.3 Sprawdź wiedzę

1.

c. Cele i zadania, które firma chce realizować, wpływają na podjęcie decyzji o zakupie.

2.

a. Czynniki prawne, obejmujące przepisy, zasady i regulacje, których firma lub osoba fizyczna musi przestrzegać.

3.

d. Do czynników sytuacyjnych należy zaliczyć przypadek, gdy aktualna sytuacja finansowa organizacji ogranicza zakupy produktów do tych sprzedawanych w ramach kredytu kupieckiego.

4.

b. Czynniki ekonomiczne, które obejmują poziom popytu pierwotnego, perspektywy gospodarcze i koszt pieniądza (tj. stopy procentowe).

5.

d. Dostępność produktu warunkująca ciągłość procesu produkcyjnego przedsiębiorstwa VE.

4.4 Sprawdź wiedzę

1.

c. Celem specyfikacji produktu jest dostarczenie opisu i wymagań dotyczących produktu, jego komponentów, możliwości lub wydajności produktu albo też pracy, która ma zostać wykonana w celu jego stworzenia.

2.

d. Etap 5 procesu zakupowego B2B to zaproszenie wybranych sprzedawców do składania ofert.

3.

b. Na etapie 2: Określenie potrzeby. Centrum zakupowe będzie pracować nad określeniem parametrów tego, co należy kupić i opracuje zestawienie potrzebnych materiałów.

4.

d. Na etapie 7: Specyfikacja zamówienia nabywca B2B negocjuje warunki zamówienia, ustalając specyfikację techniczną, potrzebną ilość towaru, oczekiwany czas dostawy itp.

5.

a. Podobnie jak w przypadku zakupów klientów indywidualnych, pierwszy etap procesu zakupowego na rynku B2B ma miejsce wówczas, gdy ktoś zidentyfikuje problem dający się rozwiązać poprzez zakup.

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.