Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

4.1 Rynek business-to-business (B2B)

Marketing - Podstawy4.1 Rynek business-to-business (B2B)

Cel dydaktyczny

Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:

  • 1 zdefiniować rynek business-to-business (B2B),
  • 2 wskazać różnice między rynkiem B2B (ang. business-to-business) a rynkiem rynkiem B2C (ang. business-to-consumer).

Transakcja typu business-to-business (B2B) to transakcja przeprowadzona między podmiotami instytucjonalnymi. Odnosi się do przedsiębiorstw, które sprzedają produkty innym podmiotom instytucjonalnym, takim jak przedsiębiorstwa (w tym pośrednicy), instytucje administracji publicznej, jednostki budżetowe, stowarzyszenia, kościoły itp., a nie konsumentom indywidualnym. Transakcje te mogą obejmować wszystko, od surowców używanych w procesach produkcji po materiały biurowe i meble. Na rynku konsumentów indywidualnych zawierane są z kolei transakcje B2C (ang. business-to-consumer), które polegają na sprzedaży produktów konsumentom indywidualnym do ich użytku osobistego lub do wykorzystania przez ich gospodarstwa domowe.

Wiele firm obsługuje zarówno transakcje B2B, jak i B2C. Weźmy na przykład przedsiębiorstwo Office Depot. Przykładem transakcji B2C byłoby dokonanie przez ciebie zakupu długopisów, ryzy papieru do drukarki lub zeszytu do robienia notatek na zajęciach na twój prywatny użytek. Jeśli jednak te same produkty zostaną kupione przez kancelarię prawną lub firmę księgową, będzie to wówczas transakcja B2B.

Charakterystyka rynku B2B

Rynek B2B różni się od rynków B2C w kilku zasadniczych kwestiach (patrz Tabela 4.1). Przyjrzyjmy im się bliżej.

Rynek podmiot instytucjonalny – klient indywidualny (B2C)

Rynek podmiot instytucjonalny – podmiot instytucjonalny (B2B)

Decyzje zakupowe osób fizycznych lub gospodarstw domowych

Decyzje zakupowe podmiotów instytucjonalnych

Mniejsze zakupy/wielu kupujących

Większe zakupy/mniejsza liczba kupujących

Popyt bezpośredni

Popyt pochodny

Krótszy proces podejmowania decyzji zakupu

Dłuższy, bardziej złożony proces podejmowania decyzji o zakupie

Większa rola komunikacji masowej

Większa rola sprzedaży osobistej

Wielu klientów na całym świecie

Mniejsza liczba klientów, często skoncentrowanych geograficznie i dzielonych ze względu na koszt dotarcia, łatwość dostępu, zasoby

Tabela 4.1 Różnice między rynkami B2C i B2B
  • Specyfika decyzji zakupowych. Może się to wydać oczywiste, ale warto pamiętać, że nabywcy B2C zazwyczaj podejmują decyzje zakupowe dotyczące produktów nabywanych dla nich samych lub ich gospodarstw domowych, podczas gdy nabywcy B2B podejmują decyzje zakupowe w imieniu swoich firm, które służą konsumentom lub innym podmiotom. Jeśli klient idzie na zakupy spożywcze, kupuje bochenek chleba, litr mleka i paczkę jajek z przeznaczeniem dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego. Jeśli jednak transakcja dotyczy zakupu żywności, która ma być przygotowywana, a potem podana w szpitalu lub na na stołówce uniwerysteckiej, wielkość i złożoność tego zakupu jest już znacznie większa.
  • Mniej kupujących, większy wolumen zakupów. Kolejną różnicą między rynkami B2B i B2C jest wolumen sprzedaży i liczba kupujących. Na rynku B2B mamy do czynienia z mniejszą liczbą nabywców, którzy kupują jednak zazwyczaj znacznie więcej niż ci na rynku B2C. Na przykład gdy sieć księgarni Barnes & Noble sprzedaje podręczniki studentom, potencjalny rynek obejmuje setki tysięcy studentów na całym świecie. Studenci ci kupują jeden lub więcej podręczników na zajęcia w danym semestrze. Z kolei Barnes & Noble kupuje od wydawców setki tysięcy podręczników.
  • Popyt bezpośredni a popyt pochodny. Kolejna różnica między tymi dwoma rynkami polega na charakterze popytu na produkty. Rynki B2C są napędzane przez popyt bezpośredni, czyli popyt na produkty do celów bezpośredniej konsumpcji. Natomiast popyt na rynku B2B jest w większości przypadków podyktowany popytem na dobra konsumpcyjne na rynku B2C, co określa się mianem popytu pochodnego. Jeśli na przykład na rynku B2C wzrośnie popyt na lody, to na rynku B2B zwiększy się popyt na surowce i urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji lodów.
  • Dłuższy, bardziej złożony proces podejmowania decyzji o zakupie. Co do zasady im wyższa jest wartość produktu i im bardziej jest on złożony, tym dłużej trwa proces zakupu. Jako konsumenci na rynku B2C możemy nabyć komputer stacjonarny w stosunkowo krótkim czasie tuż po uświadomieniu sobie, że go potrzebujemy. Z kolei na rynku B2B szpital kupujący urządzenie do rezonansu magnetycznego (MRI) wydaje na ten cel miliony złotych, a cały cykl zakupu może trwać miesiące, a nawet lata. Nie tylko więcej osób będzie zaangażowanych w proces decyzyjny, ale szpital musi zwracać uwagę na wiele czynników, takich jak bezpieczeństwo, niezawodność i serwis sprzętu. Zazwyczaj potrzeba dużo czasu i wysiłku, aby sfinalizować transakcję zakupu tak drogiego produktu, jakim jest urządzenie do rezonansu magnetycznego. W dalszej części tego rozdziału szczegółowo przeanalizujemy etapy procesu zakupu na rynku B2B, który jest zazwyczaj dłuższy i bardziej złożony niż na rynku B2C, nie tylko ze względu na zaangażowanie wielu różnych decydentów, ale także dlatego, że decydenci ci przy dokonywaniu zakupów na dużą skalę, opiewających na duże kwoty, muszą wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników.
  • Większa rola sprzedaży osobistej. Podczas gdy na rynkach B2C dużą rolę odgrywa komunikacja z wykorzystaniem środków masowego przekazu, rynki B2B w większym stopniu wykorzystują sprzedaż osobistą. Zakupy B2B częściej wiążą się ze złożonymi negocjacjami dotyczącymi ceny, harmonogramów dostaw, specyfikacji technicznej produktów itp. Kupujący i sprzedający na rynku B2B muszą współpracować w celu zdefiniowania problemów i wdrożenia ich rozwiązań, koncentrują się więc na budowaniu długoterminowych relacji, a nie na jednorazowym zakupie. Dla przykładu, finalizacja transakcji zakupu 56 taktycznych samolotów transportowych Airbus C295MW zajęła rządowi Indii prawie cztery lata.2

  • Koncentracja geograficzna. Rynek B2C skupia miliony potencjalnych klientów rozproszonych po całym regionie, kraju, a nawet świecie. Z kolei rynek B2B jest bardziej skoncentrowany. Funkcjonuje na nim znacznie mniej klientów, często skoncentrowanych geograficznie w obszarach o dużej dostępności potrzebnych im do funkcjonowania zasobów, co zapewnia zazwyczaj niższe koszty działania. Doskonałym tego przykładem jest kalifornijska Dolina Krzemowa, gdzie swoje siedziby ma wiele przedsiębiorstw z branży technologicznej.

Sprawdź wiedzę

Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.

1.

Popyt na smartfony i podobne urządzenia stworzył zapotrzebowanie na produkty uzupełniające, takie jak szklane ekrany dotykowe czy mikroprocesory. Jest to przykład popytu ________

  1. bezpośredniego
  2. nieregularnego
  3. pochodnego
  4. ujemnego
2.

Marek, specjalista ds. zakupów w firmie elektronicznej, składa zamówienie u dostawcy na diody, które mają być wykorzystane w procesie produkcyjnym. Jest to przykład transakcji na rynku ________

  1. B2B
  2. B2C
  3. B2G
  4. C2C
3.

Krzysztof jest sprzedawcą w firmie produkującej urządzenia elektrochirurgiczne. Odwiedza szpitale w swoim regionie sprzedaży, aby zaprezentować potencjalnym nabywcom korzyści płynące z użytkowania sprzętu jego firmy. Jaką różnicę między rynkami B2B i B2C ilustruje ten przykład?

  1. dłuższe, bardziej złożone cykle podejmowania decyzji zakupowych
  2. bardziej restrykcyjne standardy dotyczące produktów
  3. większą rolę sprzedaży osobistej
  4. większe znaczenie marketingu masowego
4.

Wiele światowych firm z branży zaawansowanych technologii ma siedziby w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, w tym ponad 30 z listy Fortune 1000. Jaką różnicę między rynkami B2B i B2C to ilustruje?

  1. większe znaczenie sprzedaży osobistej
  2. popyt pochodny kontra popyt bezpośredni
  3. mniejszą liczbę klientów, często skoncentrowanych geograficznie
  4. większe zakupy / mniejszą liczbę kupujących niż na rynku B2C
5.

Jakub prowadzi firmę remontową. Udaje się do sklepu z materiałami budowlanymi, aby kupić dużą ilość płyt gipsowo-kartonowych do kolejnego projektu remontowego. Będąc tam, kupuje również baterie do czujnika dymu w swoim domu. W tym scenariuszu zakup płyt gipsowo-kartonowych jest zakupem ________, a za zakup baterii to zakup ________

  1. B2C, B2B
  2. B2B, B2G
  3. B2C, B2G
  4. B2B, B2C
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.