Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 zdefiniować i opisać, czym jest miks marketingowy,
- 2 wymienić i wyjaśnić, czym jest 4P marketingu.
Definicja miksu marketingowego
Posiadanie świetnego produktu to tylko pierwszy krok do stworzenia zyskownego biznesu lub zbudowania odnoszącej sukcesy marki. Najlepszy na świecie produkt nie przełoży się na zyski, jeśli ludzie się o nim nie dowiedzą. Jak dotrzeć do klientów i pomóc im nawiązać więź z produktem? Drogą do tego celu jest zrozumienie i dokładne poznanie kompozycji marketingowej znanej jako marketing mix, miks marketingowy czy też mieszanka marketingowa. W dalszej części publikacji będziemy stosować termin miks marketingowy, który wydaje się bardziej poprawny językowo niż marketing mix.
Miks marketingowy to ogół działań, które firma podejmuje, aby skutecznie oddziaływać na rynek. Do opisu kompozycji marketingowej zazwyczaj stosujemy model 4P: produkt, cena, miejsce (dystrybucja) i promocja (zobacz Ilustrację 1.4). Przyjrzyjmy się tej koncepcji bliżej.
- Produkt (ang. product) to towar lub usługa oferowane przez firmę.
- Cena (ang. price) określa, ile konsument musi zapłacić za produkt.
- Miejsce (dystrybucja) (ang. place, distribution) to przestrzeń, w której klient może nabyć produkt.
- Promocja (ang. promotion) obejmuje reklamę, sprzedaż osobistą, promocję sprzedaży, marketing bezpośredni, public relations i inne działania komunikacyjne wykorzystywane przez firmę w celu dostarczenia obecnym i potencjalnym klientom informacji, zachęt i obietnic.
4P marketingu
Optymalne skonfigurowanie elementów kompozycji marketingowej jest kluczowe dla skutecznej strategii firmy. Do tej pory nasze rozważania dotyczące marketingu miały charakter raczej abstrakcyjny. Zamiast kontynuować teoretyczne wywody na temat kompozycji marketingowej i 4P marketingu, omówimy teraz te zagadnienia, posługując się przykładem konkretnego produktu. Tak więc zaczynamy!
Produkt
Wiemy już, że produkt to towar lub usługa, które firma oferuje swoim klientom. Spójrzmy zatem na taki, który wielu z was prawdopodobnie posiada, tj. plecak (zobacz Ilustrację 1.5).
W ramach pierwszego z 4P marketingu analiza koncentruje się na potrzebach konsumentów, którzy kupują plecaki i decydują o rodzaju i liczbie nabywanych egzemplarzy. Marketerzy badają np., jakie cechy plecaków są ważne dla konsumentów. Czy zależy im na kieszeni na butelkę z wodą, szerokich szelkach, odblaskowych elementach, wyściełanej kieszeni na laptop czy kieszeni z organizatorem? Zastanów się chwilę nad swoim plecakiem. Dlaczego ten konkretny produkt został przez ciebie wybrany? Jakie cechy sprawiły, że okazał się dla ciebie atrakcyjny?
Dysponując wiedzą z badań rynkowych, marketerzy starają się przewidzieć, jakie rodzaje plecaków różni konsumenci będą chcieli nabyć, i próbują dostosować swoją ofertę do tych oczekiwań. Na przykład mogą sprzedawać plecaki dla dzieci, kierować ofertę do młodzieży, szukającej plecaków z określonymi wzorami, mogą w końcu próbować zaoferować je dorosłym, zabierającym je na drogę do pracy lub na uczelnię. Marketerzy szacują, ilu spośród potencjalnych klientów zakupi plecaki w ciągu najbliższych kilku lat, a także ilu konkurentów będzie produkować plecaki, w jakiej liczbie i jakiego rodzaju.
Cena
Cena to kwota, jaką konsumenci płacą za produkt. Z jednej strony marketerzy muszą powiązać cenę z rzeczywistymi lub postrzeganymi korzyściami płynącymi z posiadania produktu, jednocześnie uwzględniając różne czynniki, takie jak koszty produkcji, sezonowość i rabaty dystrybutorów. Z drugiej zaś muszą mieć na uwadze ceny produktów konkurencyjnych.
Marketerzy próbują oszacować, ile konsumenci są skłonni zapłacić za plecak i – co być może nawet ważniejsze – czy firma może osiągnąć zysk, sprzedając plecak po tej cenie. Wycena produktów może być zarówno sztuką, jak i opierać się na rozwiązaniach proponowanych przez naukowców. W przypadku naszego przykładu z plecakiem firma chce ustalić dwie rzeczy:
- Jaka jest najniższa cena plecaka, przy której firma wciąż osiąga zyski?
- O ile firma może podnieść cenę plecaka, nie tracąc klientów?
Optymalna odpowiedź na powyższe pytania zwykle mieści się między „zbyt tanio” a „zbyt drogo” i wskazuje cenę najbardziej adekwatną.
Promocja
Promocja obejmuje reklamę, sprzedaż osobistą, promocję sprzedaży, marketing bezpośredni, public relations, udział w targach i wiele innych narzędzi. Działania promocyjne firmy powinny zwiększać świadomość produktu i wskazywać powody, dla których klienci powinni go nabyć. Pamiętaj, że celem każdej akcji promocyjnej jest dotarcie do odpowiednich klientów we właściwym czasie i miejscu.
Wróćmy do naszego przykładu z plecakiem. Marketerzy powinni zdecydować, jakie rodzaje strategii promocyjnych zastosować, aby poinformować potencjalnych klientów o plecakach firmy. Czy należy skorzystać z reklam telewizyjnych, aby uświadomić klientom istnienie plecaka? Jeśli tak, warto emitować reklamy podczas programów, które oglądają docelowi odbiorcy. Jeśli np. plecaki są dla dzieci, próbuje się je zachęcić do przekonywania rodziców do ich zakupu, zaś najbardziej opłacalnym sposobem dotarcia do grupy docelowej mogą być kreskówki. Należy przy tym uwzględnić kwestie etyczne związane z kierowaniem promocji do dzieci, o czym jest mowa w Podrozdziale 14.6 Problemy etyczne związane z reklamą i public relations. Jeśli plecaki mają być noszone do pracy lub szkoły, prawdopodobnie marketerzy zdecydują się na promocję w programach i filmach skierowanych do młodzieży.
Sięgnij po więcej
Netflix, JanSport i Stranger Things
Przykładem promocji w świecie rzeczywistym jest niedawne partnerstwo marki Netflix i JanSport, przedsiębiorstwa produkującego plecaki. Te dwie firmy wspólnie pracowały nad plecakiem marki Stranger Things wprowadzonym do sprzedaży wraz z premierą czwartego sezonu Stranger Things w 2022 roku. W ramach tej współpracy powstało pięć modeli plecaków inspirowanych Hawkinsem, na których pojawiły się różne motywy kojarzone ze Stranger Things. Więcej informacji o tej promocji plecaków znajdziesz tutaj.
Marketerzy mogą zdecydować się na publikację reklam drukowanych w czasopismach. Większość magazynów ma swoją charakterystyczną grupę docelową (płeć, wiek, zainteresowania itp.), warto więc wybrać taki, którego odbiorcy będą zainteresowani zakupem plecaków.18 Podrozdział 14.6 Problemy etyczne związane z reklamą i public relations.
A co z reklamą internetową? Reklama internetowa (ang. internet advertising) (czasami nazywana też reklamą online lub cyfrową) to działalność promocyjna, w której przedsiębiorstwo do przekazywania swoich komunikatów marketingowych wykorzystuje internet. Jeśli producent wybierze tę drogę, musi zdecydować, jakie rodzaje reklamy internetowej zastosuje. Marketing w wyszukiwarkach internetowych? E-mail marketing? Reklamy w mediach społecznościowych, na przykład na TikToku? A może inne?
Wymienione wyżej sposoby promowania plecaka to tylko kilka z wielu możliwości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Rozdziale 13 Zintegrowana komunikacja marketingowa.
Miejsce (dystrybucja)
Rozważania dotyczące miejsca skupiają się na tym, jak i gdzie dostarczyć produkt jego najbardziej prawdopodobnemu konsumentowi. Plecak, z którego obecnie korzystasz, mógł zostać przez ciebie kupiony w dużej galerii handlowej, sklepie internetowym, lokalnym sklepie z artykułami biurowymi lub w punkcie handlowym na uczelni. Badania rynku pozwalają marketerom ustalić, gdzie potencjalnie mogą się znajdować klienci i w jaki sposób dotrzeć do nich z ofertą plecaków.
Podczas analizy miejsca (dystrybucji) w miksie marketingowym należy zwrócić uwagę, że odnosi się ona nie do lokalizacji samej firmy, lecz raczej do lokalizacji klientów lub potencjalnych nabywców. Miejsce (dystrybucja) koncentruje się na dostarczeniu plecaków z ich obecnej lokalizacji, np. z magazynu, do miejsca, gdzie znajdują się klienci.
Należy pamiętać, że w ramach miksu marketingowego kosztem dla firmy jest zazwyczaj wytworzenie produktu, jego dystrybucja, promocja i utrzymanie. Źródłem przychodu zaś – cena. Oczywiście każdy element mieszanki marketingowej (produkt, cena, dystrybucja, promocja) może wpływać na koszty i zyski firmy w różny sposób, w zależności od zastosowanej strategii i sytuacji rynkowej.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Który z poniższych elementów NIE jest uznawany za jeden z 4P miksu marketingowego?
- produkt
- cena
- miejsce (dystrybucja)
- pozycjonowanie
Który z elementów 4P mieszanki marketingowej koncentruje się na ustaleniu, jaką kwotę konsumenci są gotowi zapłacić za produkt?
- produkt
- cena
- miejsce (dystrybucja)
- promocja
Który z elementów 4P miksu marketingowego koncentruje się na tym, gdzie i w jaki sposób trafić z produktem do klienta, który jest potencjalnie najbardziej zainteresowany jego nabyciem?
- produkt
- cena
- miejsce (dystrybucja)
- promocja
Jan, marketingowiec przedsiębiorstwa produkującego napoje bezalkoholowe, dba o to, aby produkty jego firmy były dostępne w wielu miejscach – automatach, sklepach ogólnospożywczych, restauracjach i supermarketach. Do którego elementu 4P odnoszą się działania Jana?
- produktu
- ceny
- promocji
- miejsca (dystrybucji)
Jesteś marketerem próbującym określić, które targi warto uwzględnić w swoim miksie marketingowym. Który element 4P mógłby rozwiązać tę kwestię?
- produkt
- cena
- miejsce (dystrybucja)
- promocja