Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 zdefiniować otoczenie marketingowe,
- 2 omówić elementy otoczenia marketingowego,
- 3 zidentyfikować i opisać czynniki wewnętrzne otoczenia marketingowego,
- 4 wymienić i opisać elementy mikro- i makrootoczenia.
Definicja otoczenia marketingowego
Organizacje nie działają w próżni. Nie są jednostkami samowystarczalnymi, zamkniętymi, ale raczej skomplikowanymi systemami, które wymagają interakcji zarówno pomiędzy wewnętrznymi podsystemami, jak i zewnętrznymi elementami otoczenia, aby przetrwać i prosperować. W tym podrozdziale będziemy analizować czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które napędzają działania marketingowe organizacji.
Otoczenie marketingowe (ang. marketing environment) składa się zarówno z czynników i sił zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które wpływają na decyzje organizacji dotyczące jej działań marketingowych. Czynniki wewnętrzne pozostają pod kontrolą organizacji, w przeciwieństwie do czynników zewnętrznych. Otoczenie marketingowe jest istotnym aspektem, który organizacje w swoich strategiach marketingowych muszą brać pod uwagę. Poniżej omówimy te kwestie bardziej szczegółowo.
Aby lepiej zrozumieć pojęcie czynników i sił wewnętrznych i zewnętrznych działających na przedsiębiorstwo, zrób eksperyment myślowy i wyobraź sobie, że twój organizm to organizacja. Twoje ciało składa się z wewnętrznych organów i układów, takich jak serce, płuca i układ trawienny. Te narządy i układy działają niezależnie od siebie, a jednocześnie współpracują ze sobą. Wszystko po to, by utrzymać ciało przy życiu i pozwolić ci osiągnąć twoje cele. Przedsiębiorstwo działa tak samo. Jego systemy to pracownicy i działy (takie jak dział marketingu, księgowości, zasobów ludzkich itp.). I podobnie jak w przypadku ludzkiego ciała te systemy funkcjonują z jednej strony niezależnie, z drugiej zaś we wzajemnych zależnościach.
Jednocześnie twój organizm jest wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Mogą to być czynniki fizyczne, takie jak np. temperatura lub hałas, otoczenie społeczne (rodzina, przyjaciele) itd. Te zewnętrzne czynniki mogą mieć pozytywny bądź negatywny wpływ na to, jak funkcjonuje twój organizm. To samo dotyczy działań marketingowych przedsiębiorstwa. Są one kształtowane pod wpływem czynników makro- i mikrootoczenia składających się na otoczenie zewnętrzne.
Elementy otoczenia marketingowego
Poniżej przeanalizujemy specyfikę firmy zarówno od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Otoczenie wewnętrzne to sfera kontrolowana przez firmę. Składa się z elementów związanych z jej strukturą (model 5M) i kulturą organizacyjną. Otoczenie zewnętrzne to środowisko pozostające poza kontrolą firmy, które jednak na nią wpływa i z którym często musi współdziałać, aby osiągnąć swoje cele. Jest podzielone na mikrootoczenie (klienci, konkurencja, dostawcy, pośrednicy rynkowi i inne podmioty rynkowe) i makrootoczenie, o którym będzie mowa w dalszej części podrozdziału. Elementy otoczenia marketingowego pokazano na poniższej Ilustracji 1.6.
Składowe otoczenia wewnętrznego
Z punktu widzenia marketingu wewnętrzne otoczenie odnosi się do składników wewnątrz organizacji, które kształtują jej strukturę i wpływają na strategię. Jego kluczowymi elementami są tzw. 5M marketingu oraz kultura organizacyjna.
Model 5M marketingu (czasem nazywany strukturą 5M) (ang. 5Ms of marketing) to zasoby organizacji, które należy wykorzystać, aby przedsiębiorstwo mogło odnieść sukces. Należą do nich: umysły, czas, maszyny, materiały i pieniądze.19 Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników.
-
Umysły (personel) (ang. minds): ten czynnik można uznać za najważniejszy, ponieważ to ludzie sprawiają, że pozostałe 5M może być efektywnie wykorzystywane, służąc osiąganiu przez organizację jej celów.20 Personel to zasób, który wnosi wartość dodaną poprzez swoją wiedzę, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie w działania organizacji.
- Minuty (czas) (ang. minutes): czas to ważny zasób, którym należy umieć efektywnie zarządzać. Jeśli reakcja firmy na oczekiwania rynku będzie spóźniona, klienci mogą być nieusatysfakcjonowani jej działaniami, a potencjalni nabywcy trafić do konkurencji.
- Maszyny (sprzęt) (ang. machinery): to urządzenia lub aktywa fizyczne wykorzystywane do przetwarzania materiałów na półprodukty lub produkty gotowe. Są istotnymi czynnikami wpływającymi na wydajność produkcji, co z kolei przekłada się na konkurencyjność i rentowność firmy.
- Materiały (produkcja) (ang. materials): mogą to być surowce naturalne lub półprodukty. Są kluczowym elementem w procesie produkcyjnym i wpływają na koszty produkcji oraz wydajność. Dostępność, koszty i efektywne zarządzanie materiałami mają istotny wpływ na rentowność przedsiębiorstw.
- Pieniądze (finanse) (ang. money): są wykorzystywane do pozyskiwania zasobów wymienionych wcześniej. Jeśli przedsiębiorstwo nie będzie w stanie spłacać bieżących zobowiązań, grozi mu upadłość.
Kultura organizacyjna (ang. organizational culture) to zbiór wspólnych wartości, postaw, oczekiwań, norm i praktyk, które kierują zachowaniami wszystkich pracowników w firmie. Możemy ją postrzegać jako sposób, w jaki ludzie działają w danej organizacji. Kultura organizacyjna może wspierać lub utrudniać rozwój organizacji. Dobra kultura obejmuje pozytywne cechy, które przekładają się na lepszą wydajność i zyski. Z kolei toksyczna kultura może zaszkodzić nawet najlepiej prosperującej organizacji.21
Przykładem przedsiębiorstwa dbającego o kulturę organizacyjną jest firma Zappos, która przywiązuje dużą wagę do zapewniania zadowolenia zarówno klientom, jak i pracownikom. Niedawno zmarły prezes firmy Tony Hsieh zakładał, że satysfakcja jednych i drugich doprowadzi do lepszych wyników rynkowych i skutecznie wdrożył zasady, które stały się trzonem kultury organizacyjnej. Należały do nich m.in.: kreatywność, pozytywny klimat rodzinny w firmie, skromność i pasja.22 Dbałość o kulturę organizacyjną została zauważona przez dziennikarzy i ekspertów, którzy wypowiadali się na ten temat w mediach, przyczyniając się do budowy pozytywnego wizerunku firmy.
Zastanówmy się teraz, co może się dziać w organizacji, gdy kultura jest niewłaściwa. Latem 2020 r. twórcy programu The Ellen DeGeneres Show zostali skrytykowani za tworzenie toksycznego środowiska pracy. Jedenaścioro pracowników publicznie wypowiedziało się na temat fatalnej kultury organizacyjnej, zgłaszając przypadki nadużyć seksualnych, zastraszania i rasizmu.23 Konsekwencją tych zarzutów były spadająca oglądalność i nieprzychylność widzów, a producenci i sama DeGeneres ostatecznie zdecydowali się zakończyć emisję telewizyjnego talk-show.
Jak kultura organizacyjna wpływa na marketing i jego rezultaty? Oto pięć konkretnych sposobów:
-
Strategie marketingowe, w tym strategie kształtowania wizerunku marki wywodzą się z głęboko zakorzenionych wartości i kultury organizacji, kształtując przekaz marketingowy. Jeżeli przekaz marketingowy nie jest spójny z kulturą organizacji, firma nie jest wiarygodna.24
-
Wyrazista kultura wzmacnia przekaz marketingowy, pozwalając potencjalnym klientom lepiej zrozumieć wartości twojego biznesu. Klienci, którzy rozumieją twoje przekonania i wartości, są znacznie bardziej skłonni do współpracy z tobą. Gdy wartości i przesłanie organizacji są klarowne i zbieżne z działaniami marketingowymi, klienci odbierają spójny obraz marki, co buduje zaufanie i lojalność. Co więcej, badania pokazują, że aż 86% nabywców jest gotowych zaakceptować wyższą cenę za pozytywne doświadczenia z obsługą klienta. Im droższy przedmiot, tym więcej są gotowi zapłacić. Na przykład klienci są skłonni wyłożyć do 13% więcej za korzystanie z usługi luksusowej lub mającej sprawiać im przyjemność, jeśli będą zachwyceni poziomem jej wykonania. W niektórych krajach (oraz w zależności od usługi) zapłacą nawet 18% więcej w zamian na wspaniałe doświadczenie klienta.25 Pomyśl znowu o kulturze w Zappos. Jednym z powodów, dla których firma zdobyła grono lojalnych klientów, jest polityka umożliwiająca pracownikom call center podejmowanie wszelkich koniecznych działań mających doprowadzić do tego, aby klient był usatysfakcjonowany. Nie korzystają oni z gotowych wzorców podczas rozmów, a ich czas nie jest limitowany.26
-
Kultura organizacyjna odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu i zatrzymywaniu pracowników. Kultura skoncentrowana na współpracy sprzyja efektywności, ponieważ zespół pracuje razem w dążeniu do osiągnięcia wspólnych celów, co przekłada się na skuteczność strategii marketingowych. Kultura, która promuje zaangażowanie i identyfikację pracowników z marką, może sprawić, że będą oni lepszymi ambasadorami firmy na zewnątrz. Zmotywowani pracownicy przekazują pozytywne wrażenia i emocje związane z firmą, co wpływa na reputację i postrzeganie marki. Biorąc to pod uwagę, wspomniany wcześniej Tony Hsieh postanowił stworzyć w Zappos bardziej przyjazne środowisko pracy. Wprowadził więc szereg służących temu rozwiązań, m.in. luźniejszy sposób ubierania się, strefy relaksu, zniżki na jedzenie i napoje. Jego zdaniem zmiany te przyczyniły się do poprawy atmosfery w pracy.27
- Kultura organizacyjna promująca świadomość potrzeb nabywców zachęca pracowników do lepszego rozumienia rynku i klientów. Skupienie się na obsłudze klienta i dostarczaniu mu dużej wartości jest kluczowe dla realizacji skutecznych strategii marketingowych.
- Kultura, która sprzyja innowacjom i kreatywności, może pobudzać pracowników do generowania nowych pomysłów, produktów i rozwiązań marketingowych, co jest istotne dla utrzymania konkurencyjności na rynku.
Elementy otoczenia zewnętrznego
W otoczeniu zewnętrznym marketingu występują dwa elementy: mikrootoczenie i makrootoczenie. Choć czynniki w tych obszarach nie są bezpośrednio kontrolowane przez marketera, wywierają wpływ na podejmowane przez niego decyzje. Na początek przyjrzymy się czynnikom mikrootoczenia, które pokazano na Ilustracji 1.7.
Mikrootoczenie składa się z pięciu kluczowych elementów.
- Dostawcy (ang. suppliers). To partnerzy, od których otrzymujemy części i produkty niezbędne dla naszego biznesu. Załóżmy, że twoja firma wytwarza kuchenki mikrofalowe. Niektórzy dostawcy mogą zaopatrywać je w transformatory, talerze obrotowe, pierścienie kontrolne, magnetrony itp. Gdy masz wybór dostawców komponentów, siła negocjacyjna każdego z nich jest stosunkowo słaba. Jeśli jednak dwie firmy dokonają fuzji, łącząc swoje potencjały, nowo powstałe przedsiębiorstwo zyska większą moc negocjacyjną i będzie mogło podnieść ceny.
- Pośrednicy rynkowi (ang. market intermediaries). Produkty są dystrybuowane przez detalistów, hurtowników i inne podmioty obsługujące kanały dystrybucji. Ich reputacja odgrywa istotną rolę w marketingu produktu, zarówno pozytywną, jak i negatywną, dlatego przedsiębiorstwa muszą stale wybierać i monitorować swoich pośredników rynkowych. Więcej o ich rolach powiemy w Rozdziale 17 Kanały dystrybucji, jednak już teraz przedstawimy kilka definicji i przykładów, które pomogą ci lepiej zrozumieć, jak działają niektóre podmioty w kanałach dystrybucji. Hurtownicy (ang. wholesalers), np. hurtownia materiałów budowlanych extraDACH czy hurtownia spożywcza Euro Cash & Carry, kupują duże ilości produktów, które potem sprzedają innym firmom, w tym także detalistom. Detaliści (ang. retailers) (tacy jak Biedronka czy Carrefour) sprzedają mniejsze ilości produktów klientom końcowym.
- Klienci (ang. customers). Są to nabywcy produktów danego przedsiębiorstwa. Mogą nimi być osoby fizyczne (klienci indywidualni) lub inne organizacje (klienci instytucjonalni), które dokonują zakupów, korzystają z usług lub zawierają umowy z daną firmą w zamian za zapłatę lub inne korzyści. Zrozumienie, kim są twoi klienci, pozwoli ci efektywnie dotrzeć do nich, czy to online, czy w sklepach detalicznych, na rynku krajowym czy wreszcie na rynkach międzynarodowych.
- Konkurenci (ang. competitors). Podmioty, które działają w tym samym sektorze lub branży i konkurują ze sobą o zdobycie udziału w rynku, klientów, zysków i innych korzyści. Mogą to być inne organizacje lub podmioty, które oferują podobne produkty i aspirują do zdobycia tych samych klientów. Znajomość swoich konkurentów i wiedza o tym, co oferują lub czego nie oferują, pozwala znaleźć niszę na rynku. Jeśli chcesz być tam, gdzie konkurencji jeszcze nie ma, postaraj się, aby twoja oferta była unikalna.
-
Inne podmioty rynkowe. Również inne podmioty mogą mieć wpływ na zdolność organizacji do osiągania jej celów lub interesować się jej działalnością. Należą do nich m.in. instytucje finansowe, media, rząd, organizacje obywatelskie, społeczności i instytucje lokalne. Mogą one pomóc organizacji zdobyć fundusze, wpływać na jej wizerunek, współpracować z organizacją bądź wręcz przeciwnie, starać się utrudnić jej działanie.28
Elementy makrootoczenia
Oczywiście marketerzy nie mogą ignorować tego, co dzieje się w otoczeniu zewnętrznym. Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez firmy do oceny otoczenia zewnętrznego, w którym działają, jest analiza PESTLE (ang. PESTLE analysis) lub PESTEL (ang. PESTEL analysis). PESTLE to akronim odnoszący się do czynników politycznych, ekonomicznych, społecznych, technologicznych, prawnych i ekologicznych. Te aspekty stanowią kompleksowe spojrzenie na otoczenie biznesowe, które pomaga marketerom analizować je z różnych perspektyw.29 Analiza PESTLE pomaga organizacjom zrozumieć otoczenie, w którym funkcjonują, identyfikować szanse i zagrożenia, dostosowywać strategie i podejmować właściwe decyzje biznesowe. Dzięki lepszej znajomości i zrozumieniu makrootoczenia (ang. macroenvironment) marketerzy mogą skuteczniej antycypować potencjalne zmiany, minimalizować zidentyfikowane ryzyka i wykorzystywać nadarzające się okazje biznesowe (zobacz Ilustrację 1.8).
Przyjrzyjmy się tym czynnikom bliżej:
- Czynniki polityczne (ang. political factors) – wiążą się ze sposobem, w jaki rząd i inne podmioty polityczne wpływają na ekonomię, jakie dobra dostarczają obywatelom, jakie tworzą warunki do działalności biznesowej. W tej kategorii znajdują się m.in. polityka fiskalna, ograniczenia i restrykcje dotyczące środowiska naturalnego i handlu (np. cła), oraz stabilność polityczna. Przykładem wpływu otoczenia politycznego na działalność przedsiębiorstw była chociażby zbrojna agresja Rosji na Ukrainę, która przybrała pełnoskalowy wymiar w lutym 2022 r. Wojna skłoniła wiele firm do wycofania się z rynku rosyjskiego z uwagi na ryzyko dla pracowników, aktywów i reputacji samych przedsiębiorstw. Inny przykład stanowi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit) w 2020 r. Niepewność dotycząca warunków działania na tym rynku i zmiany w regulacjach po Brexicie skłoniły niektóre firmy z państw UE do zrewidowania swoich strategii i wycofania się z rynku brytyjskiego.
-
Czynniki ekonomiczne (ang. economic factors) – są kluczowymi determinantami działalności biznesowej i mają ogromny wpływ na perspektywy rozwoju firmy na rynku. Obejmują szeroki zakres aspektów związanych z gospodarką i finansami. Wśród czynników ekonomicznych pierwszoplanowe miejsca zajmują: stopa inflacji, stopy procentowe, kursy wymiany walut, podatki, cykl koniunktury gospodarczej itp. Czynniki ekonomiczne oddziałują np. na kształtowanie się cen; mogą nawet wpłynąć na krzywą popytu i podaży danego produktu. Wyższa inflacja sprawia, że konsumenci mają mniejszą siłę nabywczą, co skutkuje niższym popytem i dochodami. W 2022 r. konsumenci doświadczyli zarówno niedoborów produktów, jak i wzrostu cen, co głównie przypisuje się pandemii COVID-19, wojnie Rosji z Ukrainą oraz ograniczonej dostępności niektórych surowców, takich jak kukurydza, olej słonecznikowy i pszenica.30
-
Czynniki społeczno-kulturowe (ang. socio-cultural factors) – obejmują szeroką gamę elementów, takich jak normy i oczekiwania kulturowe, trendy i style życia, edukacja, świadomość zdrowotna, wzrost lub spadek liczby ludności, struktura wiekowa populacji, a nawet postawy wobec kariery. Czynniki te mogą znacząco wpłynąć na strategie marketingowe firm. Przykładowo rosnąca świadomość społeczna na temat zrównoważonego rozwoju może skłonić przedsiębiorstwa do wytwarzania ekologicznych produktów i wdrażania praktyk przyjaznych dla środowiska. Jeden z tych czynników – struktura wiekowa – mocno wpływa na marketing. Baby boomersi (osoby urodzone między rokiem 1946 a 1964 – więcej w Podrozdziale 3.2 Wybrane czynniki wpływające na zachowania nabywcze konsumentów) stanowią około jednej czwartej populacji USA. To głównie z powodu starzenia się i przechodzenia tej grupy na emeryturę w Stanach Zjednoczonych powstały aktywne społeczności dla dorosłych, takie jak Del Webb i inne.31
-
Czynniki technologiczne (ang. technological factors) – wpływają w sposób istotny na prowadzenie biznesu. Do czynników technologicznych zaliczamy innowacje i postęp technologiczny, a także tempo tych zmian. Szybki postęp technologiczny może przeobrażać produkty i procesy operacyjne, tworząc nowe możliwości i wyzwania. Wykorzystanie sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), innowacji, automatyzacji, cyfryzacji i analizy danych jest kluczowe dla konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstw, umożliwiając lepsze zrozumienie klientów, optymalizację działań i szybszą adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. Spójrzmy, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji pozwolił udoskonalić oferty dla klientów. Wykorzystując to rozwiązanie, firma Google stworzyła aplikację, która umożliwia wirtualną przymiarkę przez osobę o określonych cechach (odcień skóry, rozmiar, figura itp.) ubrań kupowanych w wybranych sklepach internetowych w USA.32
- Czynniki prawne (ang. legal factors) – dostosowywanie się do przepisów prawnych i monitorowanie zmian w regulacjach jest decydujące dla minimalizowania ryzyka prawno-finansowego i zachowania zgodności działania z obowiązującymi przepisami. Czynniki prawne to przede wszystkim regulacje rządowe, prawa pracownicze, prawa konsumenckie, prawo dotyczące własności intelektualnej, normy bezpieczeństwa, prawo konkurencji czy prawo normujące handel zagraniczny. Przykład wpływu na decyzje firmy czynników prawnych i ekonomicznych stanowi kazus Tesli. Pod koniec 2021 r. ogłosiła ona przeniesienie swojej siedziby z Kalifornii do Teksasu (podobnie jak Hewlett Packard Enterprise i Oracle), jako powód podając niższe w tym drugim stanie stawki podatkowe oraz mniejszą liczbę regulacji, co ułatwia przedsiębiorstwom prowadzenie działalności.
- Czynniki środowiskowe (ang. environmental factors) – w ramach analizy PESTLE czynniki środowiskowe odnoszą się do zmiennych wpływających na otoczenie fizyczne, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie, położenie geograficzne, ograniczona dostępność surowców i rosnące zaniepokojenie wpływem działalności firm na środowisko, zwłaszcza emisjami dwutlenku węgla. Dlatego konieczne jest zrównoważone zarządzanie i integrowanie tych czynników w strategiach i decyzjach, aby chronić środowisko i zapewnić naszym społeczeństwom lepszą przyszłość.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Najlepszym sposobem oceny, w jakim stopniu łańcuch dostaw dodaje wartości naszej strategii marketingowej, jest zrozumienie następującej składowej 5M:
- materiały
- pieniądze
- maszyny
- czas
________ to sprzedawcy zewnętrzni, tacy jak detaliści, hurtownicy i inni pośrednicy w łańcuchu dystrybucji.
- dostawcy
- pośrednicy rynkowi
- partnerzy
- klienci
Jeśli chcesz wypełnić lukę na rynku, musisz dokładnie przeanalizować________, aby zobaczyć, co już jest na nim dostępne.
- konkurencję
- klientów
- opinię publiczną
- pośredników
Który z obszarów makrootoczenia ma największy wpływ na tworzenie innowacji?
- ekonomiczny
- technologiczny
- polityczny i prawny
- społeczny i kulturowy
Chcesz skierować swoje działania marketingowe na bardziej wyselekcjonowany rynek, uwzględniając nie tylko dane demograficzne. Rozważasz segmentację ze względu na postawy i zainteresowania ludzi. Które czynniki makrootoczenia najprawdopodobniej będą podstawą twoich decyzji?
- czynniki ekonomiczne
- czynniki naturalne
- czynniki polityczne i prawne
- czynniki społeczne