Zadania
8.1 Kondensatory i pojemność elektryczna
Jaki ładunek zgromadzi się na okładkach kondensatora o pojemności po przyłożeniu napięcia ?
Oblicz napięcie przyłożone do kondensatora o pojemności , na którego okładkach zgromadził się ładunek .
Jakie napięcie należy przyłożyć do kondensatora o pojemności , aby na okładkach zgromadził się ładunek ?
Jaką pojemność elektryczną musi mieć kondensator, aby przy napięciu na jego okładkach zgromadził się ładunek ?
Jaka jest pojemność elektryczna czaszy generatora Van de Graaffa, jeśli gromadzi się na niej ładunek przy napięciu ?
Okładki pustego kondensatora płaskiego o pojemności znajdują się w odległości od siebie. Jaka jest powierzchnia każdej z nich?
Okładki kondensatora próżniowego o pojemności mają powierzchnię . Ile wynosi odległość między nimi?
Układ równoległych płytek przewodzących ma pojemność elektryczną . Jaki ładunek należy do nich dodać, aby różnica potencjałów między nimi wzrosła o ?
Oblicz pojemność elektryczną Ziemi, zakładając, że jest ona przewodzącą kulą o promieniu .
Pojemność elektryczna kondensatora walcowego na jednostkę długości wynosi . Oblicz, jaki jest stosunek promieni cylindrycznych okładek.
Próżniowy kondensator płaski ma pojemność . Jaki ładunek musi uciec z jego okładek, aby napięcie pomiędzy nimi zmniejszyło się o ?
8.2 Łączenie szeregowe i równoległe kondensatorów
Kondensator o pojemności połączono szeregowo z kondensatorem o pojemności , a następnie do ich układu przyłożono napięcie .
- Jaki ładunek zgromadzi się na każdym z kondensatorów?
- Jakie jest napięcie na każdym z kondensatorów?
Trzy kondensatory o pojemnościach , i połączono równolegle. Następnie do układu przyłożono napięcie . Oblicz napięcie oraz ładunek na każdym z kondensatorów.
Potrzebujesz układu kondensatorów o pojemności , ale masz jedynie kondensatory o pojemności . Co najmniej ilu kondensatorów należy użyć, żeby osiągnąć pożądaną pojemność i jak należy je połączyć?
Jakie pojemności zastępcze można uzyskać z połączenia kondensatora o pojemności z kondensatorem o pojemności ?
Oblicz pojemność zastępczą układu kondensatorów przedstawionego poniżej.
Kondensator o pojemności naładowano tak, że napięcie na nim wynosiło . Następnie jego okładki połączono z okładkami nienaładowanego kondensatora o pojemności . Oblicz
- początkowy ładunek na kondensatorze o pojemności ;
- ładunek na każdym z kondensatorów po połączeniu;
- różnicę potencjałów na każdym z kondensatorów po połączeniu.
Kondensator o pojemności połączono szeregowo z kondensatorem o pojemności i do układu przyłożono napięcie . Następnie naładowane kondensatory odłączono od źródła prądu i połączono ze sobą okładkami o jednakowych znakach. Oblicz końcowe napięcie i ładunek na każdym z kondensatorów.
8.3 Energia zgromadzona w kondensatorze
Jaka energia zgromadzi się w kondensatorze o pojemności , jeśli różnica potencjałów między jego okładkami wynosi ?
Kondensator o ładunku podłączono do akumulatora o napięciu . Jaka energia zgromadzi się między okładkami?
Jaka energia gromadzi się w polu elektrycznym metalowej kuli o promieniu , utrzymywanej w potencjale ?
- Jaka energia zgromadzi się w kondensatorze o pojemności w defibrylatorze, jeśli napięcie na jego okładkach wynosi ?
- Oblicz ładunek na okładkach kondensatora.
Podczas operacji na otwartym sercu do defibrylacji wystarczy znacznie mniejsza energia, niż obliczona w poprzednim zadaniu.
- Jakie napięcie przyłożone jest w defibrylatorze do kondensatora o pojemności , w którym zgromadzono energię ?
- Oblicz ładunek na okładkach kondensatora.
Kondensator o pojemności połączono ze źródłem prądu stałego. Jaka energia zgromadzi się w kondensatorze, jeśli do układu przyłożone zostanie napięcie ?
Dane są: akumulator oraz kondensatory o pojemnościach i .
- Oblicz ładunek i energię zgromadzone w układzie, jeśli kondensatory połączone są z akumulatorem szeregowo;
- Oblicz to samo dla kondensatorów połączonych równolegle.
Pewien fizyk niepokoi się, że między dwiema metalowymi półkami regału na książki o drewnianym szkielecie może wytworzyć się wysokie napięcie, jeśli na półkach, na przykład w wyniku tarcia, zgromadzą się ładunki elektrostatyczne.
- Jaka jest pojemność elektryczna pustych półek, jeśli mają one powierzchnię i znajdują się w odległości od siebie?
- Jakie napięcie wytworzy się między nimi, jeśli zgromadzi się na nich ładunek o przeciwnych znakach?
- Aby udowodnić, że napięcie to nie jest niebezpieczne, oblicz energię zgromadzoną między półkami;
- W rzeczywistości półki mają 100 razy mniejszą powierzchnię niż rozważane, hipotetyczne półki. Czy fizyk ma powody do niepokoju?
Kondensator płaski składa się z dwóch kwadratowych okładek o boku ustawionych równolegle w odległości od siebie. Przyłożono do niego napięcie . Bez odłączania napięcia okładki rozsunięto na odległość . Jaka energia zgromadzi się w kondensatorze przed rozsunięciem okładek i po nim? Dlaczego energia maleje, skoro przy rozsuwaniu okładek została wykonana praca?
Niech pojemność elektryczna kondensatora zmiennego będzie regulowana ręcznie w zakresie od do za pomocą pokrętła obracanego od do . Do kondensatora ustawionego na (co odpowiada pojemności ) przyłożono napięcie . Po naładowaniu kondensator odłączono od źródła prądu, a następnie pokrętło obrócono na . Jeśli tarcie pokrętła jest pomijalnie małe, to ile pracy wymaga obrócenie go z pozycji do pozycji ?
8.4 Kondensator z dielektrykiem
Udowodnij, że dla danego dielektryka maksymalna energia, jaka może się zgromadzić w kondensatorze płaskim, jest wprost proporcjonalna do objętości dielektryka.
Kondensator wypełniony próżnią wykonano z dwóch równoległych okładek oddalonych o od siebie. Powierzchnia wewnętrzna każdej z nich wynosi .
- Jaka jest pojemność elektryczna takiego kondensatora?
- Jaka będzie pojemność elektryczna, jeśli przestrzeń między okładkami zostanie wypełniona dielektrykiem o względnej przenikalności elektrycznej równej 6?
Kondensator wykonano z dwóch koncentrycznych sfer, z których jedna ma promień , a druga .
- Jaka jest pojemność elektryczna takiego układu przewodników?
- Jaka byłaby pojemność elektryczna, gdyby przestrzeń pomiędzy okładkami wypełniona została dielektrykiem o względnej przenikalności elektrycznej równej 6?
Kondensator płaski ma ładunek i pojemność elektryczną , kiedy wypełniony jest tylko powietrzem. Odległość między okładkami wynosi . Zachowując stały ładunek na okładkach, do kondensatora wsunięto dielektryk o względnej przenikalności elektrycznej w taki sposób, że wypełnił on całą przestrzeń pomiędzy okładkami. Załóż, że przenikalność elektryczna powietrza jest równa przenikalności elektrycznej próżni.
- Ile wynosi początkowa, a ile końcowa różnica potencjałów między okładkami kondensatora?
- Jakie pole elektryczne panuje w punkcie położonym wewnątrz kondensatora przed wsunięciem dielektryka i po jego wsunięciu?
Wewnętrzną powierzchnię niektórych błon komórkowych w organizmie człowieka pokrywa warstwa ładunków ujemnych. Niech gęstość powierzchniowa ładunku na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni błony komórkowej wynosi , grubość błony komórkowej , a względna przenikalność elektryczna błony komórkowej .
- Oblicz natężenie pola elektrycznego w ścianie komórkowej pomiędzy warstwami ładunku;
- Oblicz różnicę potencjałów po obu stronach błony. Po której stronie potencjał jest wyższy?
- Objętość typowej komórki w organizmie człowieka wynosi . Oszacuj całkowitą energię zgromadzoną w polu elektrycznym w komórce tej wielkości, zakładając, że komórka ma kształt kuli. (Wskazówka: Oblicz objętość ściany komórkowej).
Kondensator płaski z powietrzem między okładkami podłączono do akumulatora i naładowano. Następnie akumulator odłączono, a cały zgromadzony ładunek pozostał na okładkach.
- Pomiar woltomierzem wskazuje, że napięcie na kondensatorze wynosi . Po wsunięciu dielektryka w taki sposób, aby wypełniał on całą przestrzeń między okładkami, odczyt na woltomierzu spadł do . Jaka jest względna przenikalność elektryczna dielektryka? Załóż, że przenikalność elektryczna powietrza jest równa przenikalności elektrycznej próżni;
- Jakie będzie wskazanie na woltomierzu, jeśli dielektryk zostanie wysunięty częściowo, tak aby zajmował jedynie objętości między okładkami?
8.5 Mikroskopowy model dielektryka
Dwie płaskie okładki z równymi co do wartości, przeciwnymi ładunkami rozdziela dielektryk o grubości i względnej przenikalności elektrycznej równej . Jeśli pole elektryczne w dielektryku wynosi , to jaka jest
- gęstość ładunku na okładkach kondensatora;
- gęstość ładunku indukowanego na powierzchniach dielektryka?
Pole powierzchni okładek kondensatora płaskiego wypełnionego teflonem wynosi , a odległość między nimi . Kondensator podłączono do akumulatora o napięciu . Oblicz
- ładunek swobodny na okładkach kondensatora;
- pole elektryczne w dielektryku;
- ładunek indukowany na powierzchniach dielektryka.
Oblicz pojemność kondensatora płaskiego, którego okładki mają powierzchnię i rozdzielone są warstwą teflonu o grubości .
- Jaka jest pojemność kondensatora płaskiego, którego okładki mają powierzchnię i rozdzielone są warstwą gumy neoprenowej o grubości ?
- Jaki ładunek gromadzi się na kondensatorze po przyłożeniu napięcia ?
Na dwóch równoległych płytkach zgromadzone są równe co do wartości ładunki o przeciwnych znakach. Kiedy przestrzeń między nimi wypełniona jest próżnią, pole elektryczne wynosi . Kiedy znajduje się tam dielektryk, wynosi ono .
- Jaka jest gęstość powierzchniowa ładunku na każdej z powierzchni dielektryka?
- Ile wynosi jego względna przenikalność elektryczna?
Dielektryk, który ma zostać wykorzystany w kondensatorze płaskim, ma względną przenikalność elektryczną i wytrzymałość dielektryczną . Kondensator musi mieć pojemność elektryczną i wytrzymywać różnicę potencjałów . Jakie jest minimalne pole powierzchni okładek kondensatora?
Po przyłożeniu napięcia do kondensatora o pojemności wypełnionego powietrzem energia zgromadzona między okładkami wynosi . Bez odłączania napięcia do kondensatora wsunięto płytkę dielektryka, która całkowicie wypełniła przestrzeń między okładkami. W wyniku tej operacji zgromadzona energia wzrosła do .
- Jaka jest różnica potencjałów między okładkami kondensatora?
- Jaka jest względna przenikalność elektryczna dielektryka?
Kondensator płaski ma okładki w kształcie kwadratu o boku oddalone od siebie o . Przestrzeń między nimi całkowicie wypełniają dwie kwadratowe płytki dielektryczne o boku i grubości każda. Jedna z płytek zbudowana jest ze szkła borokrzemowego, a druga z polistyrenu. Oblicz, ile energii elektrycznej może zgromadzić się w kondensatorze, jeśli różnica potencjałów między okładkami wynosi .