Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Grupa ludzi w różnym wieku z plecakami przemierza las ścieżką biegnącą wśród gęstych paproci i krzewów. Otaczają ich wysokie drzewa, których gałęzie są pokryte zielonym mchem.
Ilustracja 19.1 Marketing zrównoważony uwzględnia obecne potrzeby konsumentów, jednocześnie dążąc do wyeliminowania negatywnych skutków dla przyszłych pokoleń. (Źródło: „Hike” Loren Kerns/flickr, CC BY 2.0).

Według firmy Accenture organizacje zrównoważone to te, które inspirują swoich pracowników i partnerów do osiągania wyników finansowych, działań sprawiedliwych i zgodnych z wartościami społecznymi, co budzi zaufanie wszystkich interesariuszy. Głównym celem tych przedsiębiorstw jest osiągnięcie trwałego rozwoju, który nie tylko zaspokaja aktualne potrzeby społeczeństwa, lecz również chroni zdolność przyszłych pokoleń do zaspokajania własnych potrzeb.1

Koncepcja zrównoważonego rozwoju wymaga prowadzenia działalności gospodarczej w sposób, który nie powoduje szkodliwego wpływu na społeczeństwo i środowisko naturalne.2 W praktyce oznacza to podejście, które uwzględnia nie tylko krótkoterminowe korzyści ekonomiczne, ale także długoterminowe konsekwencje społeczne i środowiskowe.

Przykłady zrównoważonych działań wiążą się np. z inwestycjami w odnawialne źródła energii, promowaniem różnorodności i równości w miejscu pracy, udziałem w programach społecznych oraz transparentnym informowaniem o wpływie działalności firmy na środowisko i społeczeństwo. Organizacje, które konsekwentnie realizują cele zrównoważonego rozwoju, cieszą się większym uznaniem, lojalnością klientów i przewagą konkurencyjną.

Accenture wskazuje na to, że konsumenci, pracownicy i inni interesariusze oczekują od firm podniesienia standardów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Prawie 74% konsumentów uznaje etyczne praktyki za ważny czynnik decydujący o wyborze produktów danej firmy, a 65% pracowników wierzy, że przedsiębiorstwa powinny poprawiać sytuację swoich pracowników.3

„Barron's” corocznie publikuje listę 100 najbardziej zrównoważonych firm na świecie. Przykładowo w 2021 r. popularna sieć sklepów z akcesoriami kuchennymi Williams-Sonoma wyróżniła się tym, że 67% jej zarządu stanowiły kobiety.4 46% produktów tej firmy wspiera co najmniej jedną inicjatywę środowiskową i społeczną, przy czym firma dąży do zwiększenia tego odsetka do 75% do 2030 r.5 Poza tym Williams-Sonoma dołączyła do inicjatywy ONZ Global Compact i dostosowała swoje cele korporacyjne do celów zrównoważonego rozwoju ONZ.6

Aby dowiedzieć się więcej o podejmowanych działaniach, inicjatywach i planach Williams-Sonomy w zakresie zrównoważonego rozwoju, zapoznaj się z raportem z 2021 r., stroną internetową o odpowiedzialności korporacyjnej oraz stroną internetową poświęconą zrównoważonemu rozwojowi.

Williams-Sonoma to tylko jeden z przykładów firm realizujących cele zrównoważonego rozwoju. Podobne działania podejmują np. Microsoft, Apple i Mastercard.7 Także wiele małych lokalnych firm buduje swoją markę na trosce o zrównoważony rozwój. Przykładem jest firma so linen! produkująca lniane ubrania, pościel, zasłony i inne akcesoria. Na jej stronie znajdziesz deklaracje dotyczące zrównoważonej produkcji, składu wykorzystywanych przez firmę tkanin, szacunku dla pracy ludzkich rąk, współpracy z lokalnymi dostawcami oraz uczciwej polityki cenowej.8

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.