Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 porównać różne rodzaje marketingu,
- 2 wyjaśnić, czym różni się marketing społeczny od innych jego rodzajów.
Marketing zorientowany na konsumenta
Marketing zorientowany na konsumenta (ang. consumer-oriented marketing) jest skoncentrowany na potrzebach klienta. Produkt jest zaprojektowany w celu rozwiązania problemu klienta, dystrybuowany w wygodny dla niego sposób i promowany jako rozwiązanie jego potrzeb. Strategia marketingowa zorientowana na konsumenta wymaga szeroko zakrojonych badań marketingowych w celu zrozumienia potrzeb konsumenta. Bezpośredni kontakt z klientami i aktywne słuchanie ich opinii są kluczowe dla skutecznej realizacji tej strategii, co przekłada się na budowanie trwałych relacji z nabywcami oraz pozytywnego wizerunku marki. Zappos jest znana ze strategii marketingowej zorientowanej na klienta. Firma kładzie nacisk na obsługę klienta, dlatego zorganizowała duży zespół, który dokłada starań, aby rozwiązać wszelkie problemy, jakie konsument może napotkać w związku z zamówieniem.
Sięgnij po więcej
Praktyczny wymiar marketingu zorientowanego na konsumenta
Wiele firm wykorzystuje w swoich działaniach podejście marketingu zorientowanego na konsumenta. Przeczytaj o praktycznych przykładach w firmach jak takich Starbucks, Patagonia, Zappos, Amazon i Nordstrom.
Aby dokładniej poznać podejście do klienta firmy Zappos, przeczytaj artykuł w „Entrepreneur”. Przedstawia on dziewięć kroków pozwalających zapewnić klientom wyjątkową obsługę.
Marketing wartości dla klienta
Marketing wartości dla klienta (ang. customer-value marketing) ma na celu zapewnienie klientowi maksymalnej użyteczności w porównaniu z tym, co oferuje konkurencja. Klienci dokonują z firmą wymiany wartości podczas zakupu produktu, zastanawiając się, czy poniesione koszty są adekwatne do korzyści, jakie przyniesie transakcja. Warto zauważyć, że istnieje różnica między wartością dla klienta a niską ceną. Nie wszystkie produkty o wysokiej wartości dla klienta są tanie. Wyższa cena produktu może być świadomym wyborem firmy, mającym na celu przyciągnięcie określonej grupy docelowej. Decyzja o wyższej cenie może wynikać z oferowania unikalnych cech, wyższej jakości czy ekskluzywności, co przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku marki i przyciągania konkretnego segmentu rynku. W rezultacie cena staje się elementem strategii, który współkształtuje odbiór produktu przez klientów. Na przykład firma Tiffany & Co. stworzyła luksusową markę wokół wartości swojej biżuterii dla klientów.
Marketing społeczny
Marketing społeczny (ang. societal marketing) wykazuje duże podobieństwo do omawianych w tym rozdziale działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Strategia marketingu społecznego nie tylko realizuje zobowiązania z zakresu odpowiedzialności społecznej, lecz także skutecznie odpowiada na potrzeby klientów, przy czym nie chodzi tu o zaspokojenie ich krótkookresowych preferencji, ale o ich długookresowy dobrobyt. Aby marketing można było nazwać społecznym, musi zawierać elementy wywierania wpływu na konsumentów, tak aby podjęli działania społecznie korzystne, np. zaczęli oszczędzać wodę albo korzystać z produktów z recyklingu.
Firma Athleta, będąca częścią grupy Gap, specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości odzieży sportowej dla kobiet, kierując swoją ofertę głównie do aktywnych klientek. W ramach kampanii „Power of She” Athleta akcentuje różnorodność kobiet, promując ich siłę i indywidualność. Co istotne, około 70% oferowanej przez firmę odzieży powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu, co podkreśla troskę firmy o środowisko. Poprzez te inicjatywy Athleta nie tylko dostarcza wysokiej jakości produkty, ale również wyraża swoje wartości związane z równością i zrównoważonym rozwojem.30
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Co jest punktem wyjścia dla marketingu zorientowanego na konsumenta?
- potrzeby klientów
- zyski firmy
- wielkość sprzedaży
- interesariusze
Która z poniższych metod umieszcza długookresowe dobro klienta w centrum działań marketingowych?
- marketing zorientowany na konsumenta
- marketing wartości dla klienta
- marketing społeczny
- marketing misji