Podsumowanie
8.1 Atom wodoru
- Elektron w atomie wodoru może być opisany przez jego funkcję falową, gęstość prawdopodobieństwa, całkowitą energię i orbitalny moment pędu.
- Stan atomu wodoru jest określony przez jego liczby kwantowe (pomijając spin).
- W przeciwieństwie do modelu atomu wodoru Bohra model Schrödingera daje przewidywania oparte na stwierdzeniach dotyczących prawdopodobieństwa.
- Liczby kwantowe atomu wodoru mogą być użyte do obliczania ważnych informacji dotyczących atomów.
8.2 Orbitalny magnetyczny moment dipolowy elektronu
- Atom wodoru ma właściwości magnetyczne, ponieważ ruch elektronu odpowiada przepływowi prądu w zamkniętej pętli.
- Poziomy energetyczne atomu wodoru, związane z orbitalnym momentem pędu, są rozszczepiane przez zewnętrzne pole magnetyczne, ponieważ orbitalny moment magnetyczny oddziałuje z zewnętrznym polem magnetycznym.
- Liczby kwantowe elektronu w atomie wodoru mogą być wykorzystane do obliczenia wielkości i orientacji orbitalnego dipolowego momentu magnetycznego atomu.
8.3 Spin elektronu
- Stan elektronu w atomie wodoru może być wyrażony przez pięć liczb kwantowych (, , , , ).
- Liczba kwantowa spinowego momentu pędu elektronu . Magnetyczna spinowa liczba kwantowa wynosi lub (spin w górę lub w dół).
- Struktury subtelne i nadsubtelne widma wodoru są wyjaśnione przez oddziaływania magnetyczne wewnątrz atomu.
8.4 Zakaz Pauliego i układ okresowy pierwiastków
- Zakaz Pauliego stwierdza, że żadne dwa elektrony w atomie nie mogą mieć tego samego zestawu liczb kwantowych.
- Struktura układu okresowego pierwiastków może być wyjaśniona przez całkowitą energię, orbitalny moment pędu i spin elektronów w atomie.
- Stan atomu może być wyrażony przez podanie jego konfiguracji elektronowej, która opisuje sposób zapełnienia przez elektrony powłok i podpowłok atomowych.
8.5 Widma atomowe i promieniowanie rentgenowskie
- Promieniowanie jest pochłaniane i emitowane przy przejściach elektronów pomiędzy poziomami energetycznymi atomów (przejściach atomowych).
- Liczby kwantowe mogą być wykorzystane do oszacowania energii, częstotliwości i długości fali fotonu wytwarzanego podczas przejść atomowych.
- Fluorescencja atomowa pojawia się, gdy elektron w atomie jest wzbudzony o kilka poziomów powyżej poziomu stanu podstawowego przez absorpcję wysokoenergetycznych ultrafioletowych (UV) fotonów.
- Fotony rentgenowskie wytwarzane są, gdy wolne miejsce w wewnętrznej powłoce atomu zostaje wypełnione przez elektron z zewnętrznej powłoki atomu.
- Częstotliwość promieniowania rentgenowskiego jest związana z liczba atomową atomu.
8.6 Lasery
- Światło lasera jest spójne (koherentne, czyli monochromatyczne i „powiązane fazowo”).
- Światło lasera jest wytwarzane przez uzyskanie inwersji obsadzeń i następującą wymuszoną emisję elektronów w ośrodku (stałym, ciekłym, gazowym).
- W odtwarzaczach CD i Blu-Ray używa się laserów do odczytywania cyfrowych informacji przechowywanych na dyskach.