Zadania
11.1 Wstęp do fizyki cząstek elementarnych
Jaka energia wyzwala się wskutek anihilacji spoczywającej pary elektron–pozyton? (Masy cząstek znajdziesz w Tabeli 11.1).
Jeżeli energia uwalnia się w procesie anihilacji pewnej porcji materii i takiej samej ilości antymaterii, to ile wynoszą masy tych porcji?
Kiedy elektron i pozyton pozostają w spoczynku w niewielkiej odległości od siebie, mogą ulec anihilacji wg reakcji: . Jakie są energie, pędy i częstotliwości każdego z fotonów wytworzonych w reakcji?
Ile wynosi całkowita energia kinetyczna unoszona przez cząstki wytworzone w poniższych procesach rozpadu (cząstka ulegająca rozpadowi jest w spoczynku)?
- ;
- ;
- ;
- .
11.2 Zasady zachowania w fizyce cząstek elementarnych
Który z poniższych rozpadów nie jest możliwy ze względu na niespełnienie zasady zachowania liczby leptonowej?
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Które z poniższych reakcji nie są możliwe ze względu na łamanie zasady zachowania dziwności?
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Spróbuj napisać po jednym przykładowym (i poprawnym ze względu na zachowanie liczb) procesie rozpadu następujących antycząstek:
- ;
- ;
- ;
- ;
- .
Wszystkie poniższe reakcje zachodzące pod wpływem oddziaływań silnych są zabronione. Określ, które zasady zachowania są niespełnione w przypadku każdej z nich.
- ;
- ;
- ;
- .
11.3 Kwarki
Na podstawie budowy kwarkowej neutronu pokaż, że jego ładunek wynosi .
Udowodnij, że właściwości wynikające z budowy kwarkowej kaonu dodatniego, podane w Tabeli 11.5, są zgodne ze znanymi dla tego mezonu cechami, jakimi są ładunek, spin i dziwność.
Mezony powstały z następujących kombinacji kwarków (indeks dolny oznacza kolor R, G, B, a AR oznacza kolor antyczerwony): , , .
- Określ ładunek i dziwność każdej kombinacji;
- Podaj przykład mezonów dla każdej z par kwark–antykwark zaproponowanych powyżej.
Pewien wynik eksperymentalny potwierdza istnienie cząstki o ładunku – wyizolowanego kwarka. Jaki to może być kwark? Dlaczego to odkrycie mogłoby być ważne?
Wyraź rozpady : (rozpad beta minus) oraz (rozpad beta plus) jako rozpady beta odpowiednich kwarków. Sprawdź, czy w rozpadach beta kwarków zachowane są ładunek, liczby leptonowe i liczba barionowa.
11.4 Akceleratory i detektory cząstek
Tor naładowanej cząstki jest zakrzywiany w magnesie wytwarzającym pole o indukcji do kształtu kołowego o promieniu . Ile wynosi pęd cząstki?
Wiązka protonów porusza się po okręgu o promieniu w polu magnesu o indukcji . Ile wynosi całkowita energia protonów?
Wyprowadź wzór na podstawie wiedzy o przyspieszeniu dośrodkowym (Ruch w dwóch i trzech wymiarach) i pędzie relatywistycznym (Teoria względności).
Załóż, że energia wiązki w symetrycznym zderzaczu elektronów i pozytonów wynosi . Jaką energię i masę spoczynkową mają cząstki powstające wskutek anihilacji pozytonów i elektronów w zderzaczu? Jaki mezon można byłoby otrzymać?
Przy maksymalnej energii wiązki w synchrotronie Tevatron w Laboratorium im. Enrico Fermiego położonym niedaleko Chicago protony poruszają się z prędkością bliską prędkości światła, ponieważ ich energia jest ok. razy większa od energii spoczynkowej.
- Ile czasu zajmuje protonom pełne okrążenie w synchrotronie, którego średnica wynosi ?
- Ile razy w ciągu sekundy protony przelatują przez miejsce ustawienia detektora (czyli jaka jest częstotliwość protonów w Tevatronie)?
Przyjmij, że bozon zarejestrowany w detektorze żyje przez . Jaką drogę pokona w detektorze, jeśli porusza się z prędkością ? (Zauważ, że podany czas jest dłuższy niż tablicowy czas życia bozonu , co może być spowodowane statystycznym charakterem rozpadu albo być wynikiem dylatacji czasu).
Ślad o jakiej długości pozostawia w komorze pęcherzykowej mezon poruszający się z prędkością , jeśli od momentu powstania w komorze żyje przez ? (Piony szybsze lub żyjące dłużej mogą opuścić detektor, zanim się rozpadną i zostaną zarejestrowane).
Akcelerator SLAC o długości wytwarza wiązkę elektronów o energii . Jeśli na całej długości tego akceleratora liniowego znajduje się sekcji przyspieszających, to jakie średnie napięcie musi panować między sąsiednimi sekcjami, aby elektrony mogły uzyskać docelową energię?
11.5 Model standardowy
Korzystając z zasady nieoznaczoności Heisenberga, określ zasięg oddziaływań słabych zachodzących z wymianą bozonu .
Użyj zasady nieoznaczoności Heisenberga do oszacowania zasięgu oddziaływania, w którym pośredniczy grawiton.
- W następującym rozpadzie uczestniczy oddziaływanie słabe: . Narysuj diagram Feynmana dla tego rozpadu;
- Następujące rozpraszanie leptonów zachodzi pod wpływem oddziaływania słabego: . Narysuj diagram Feynmana dla tego procesu rozpraszania.
Założywszy zachowanie pędu, oblicz, jaka jest energia każdego fotonu wytworzonego w procesie rozpadu obojętnego pionu, który początkowo spoczywa. Reakcja tego rozpadu jest następująca: .
Jaką długość fali de Broglie’a ma wiązka elektronów o energii wytwarzanych w akceleratorze liniowym SLAC? Długość ta daje pojęcie o tym, z jaką dokładnością wiązka może penetrować materię i czy np. może powiedzieć nam coś nt. budowy kwarkowej.
Podstawowym kanałem rozpadu pionów naładowanych ujemnie jest reakcja .
- Jaka energia uwalnia się w tym rozpadzie?
- Na podstawie zasad zachowania pędu i energii oblicz, jaką energię unoszą wszystkie produkty rozpadu przy założeniu, że pion rozpada się w spoczynku. Możesz przyjąć, że antyneutrino mionowe jest bezmasowe i, podobnie jak foton, ma energię .
Wyobraź sobie, że projektujesz eksperyment polegający na rozpadzie protonów. Jesteś w stanie zarejestrować wszystkich rozpadów protonu w prowizorycznym detektorze zbudowanym ze zbiornika wypełnionego wodą.
- Ile kilogramów wody potrzeba, aby zarejestrować jeden rozpad w ciągu miesiąca, przy założeniu, że czas życia protonu równa się ?
- Ile to metrów sześciennych wody?
- Jeżeli jednak czas życia protonu wynosi , to jak długo musiałbyś czekać na zarejestrowanie pojedynczego rozpadu, dysponując twoim detektorem?
11.6 Wielki Wybuch
Jeżeli prędkość ucieczki odległej galaktyki wynosi , to jaka jest odległość tej galaktyki od obserwatora na Ziemi?
Odległość pewnej galaktyki od Układu Słonecznego wynosi .
- Jaka jest prędkość jej ucieczki?
- Ile wynosi przesunięcie ku czerwieni światła emitowanego przez tę galaktykę i obserwowanego w Układzie Słonecznym (ile wynosi )?
W jakiej średniej odległości znajdują się galaktyki, które oddalają się od nas z prędkością równą prędkości światła?
Nasz Układ Słoneczny krąży wokół środka Drogi Mlecznej. Zakładając, że orbita ta jest kołowa i ma promień równy lat świetlnych, a prędkość na orbicie wynosi , oblicz, ile trwa jeden pełny obrót Układu Słonecznego wokół środka naszej Galaktyki? Zauważ, że jest to wynik bardzo przybliżony, ale daje dobre pojęcie o tym, jak długo trwa okrążenie Słońca i najbliższych nam gwiazd wokół środka Galaktyki.
- Jaka jest średnia prędkość ucieczki liczona względem Ziemi galaktyk na skraju znanego nam Wszechświata (odległych o blisko miliardów lat świetlnych)?
- Jakim ułamkiem prędkości światła jest ich prędkość ucieczki? Zauważ, że w przykładach mieliśmy już do czynienia z galaktykami o prędkościach ucieczki rzędu .
- Określ przybliżony wiek Wszechświata na podstawie wartości stałej Hubble’a . W tym celu oblicz, ile czasu zajmie pokonanie drogi równej z prędkością ;
- Jeśli w czasie ewolucji Wszechświata występowało przyspieszenie ekspansji, to czy prawdziwy aktualny wiek Wszechświata byłby większy, czy mniejszy od obliczonego? Wyjaśnij odpowiedź.
Gwiazdozbiór Andromedy jest najbliższą nam galaktyką, możemy ją z łatwością obserwować na niebie gołym okiem. Oszacuj jasność pozorną Andromedy względem Słońca, jeśli jej jasność absolutna jest razy większa od jasności absolutnej Słońca, a jej odległość to .
Udowodnij, że prędkość gwiazdy krążącej po kołowej orbicie wokół środka swojej galaktyki jest odwrotnie proporcjonalna do pierwiastka z odległości gwiazdy od środka galaktyki przy założeniu, że cała masa galaktyki skupia się w środku orbity. Możesz posłużyć się wiedzą zdobytą w poprzednich rozdziałach.