Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Trzy osoby współpracują ze sobą przy dwóch laptopach. Na stole widoczne są również butelki z wodą i kubki.
Ilustracja 6.1 Badania marketingowe zapewniają przedsiębiorstwom wiedzę opartą na danych, która pozwala na zrozumienie klientów i dzięki temu opracowanie produktów odpowiadających potrzebom nabywców. (Źródło: modyfikacja pracy „Workshop: Biodiversity Data Mobilization - Day 3” by Maheva Bagard Laursen/GBIF/flickr, CC BY 2.0).

Firma LEGO chciała dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób dzieci są motywowane lub zniechęcane do zabawy. W 2021 r. przeprowadzono więc badanie wśród prawie 7 tys. rodziców i dzieci w wieku od 6 do 14 lat w siedmiu krajach, aby ustalić, czy stereotypy dotyczące płci wpływają na kreatywną zabawę.

Badanie wykazało, że dziewczynki są bardziej otwarte na łamanie schematów ról płciowych niż chłopcy, i że to rodzice kierują się stereotypami, uznając niektóre zawody za związane z konkretną płcią. Ponadto rodzice częściej zachęcają dziewczynki do zabawy w przebieranki (83% dziewczynek, 17% chłopców), tańce (81% dziewczynek, 19% chłopców) i pieczenia (80% dziewczynek, 20% chłopców), podczas gdy chłopcom sugerują programowanie komputerowe (71% chłopców, 29% dziewczynek) i uprawianie sportu (76% chłopców, 24% dziewczynek). W odpowiedzi na te wyniki firma LEGO zainicjowała kampanię „Ready for Girls”.

Dane zebrane podczas badania pozwoliły zespołowi LEGO przełamać pewne normy związane z płcią w swoich produktach. 11 października 2021 r., w Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, firma LEGO ogłosiła nowy program zachęcający dziewczynki do wykazania się kreatywnością. „Get the World Ready for Me” to program zawierający 10-etapowy przewodnik, mający na celu zebranie informacji o tym, jak dziewczynki angażują się w zabawę klockami LEGO. Dzięki temu programowi firma LEGO rozpoczęła kampanię opowiadającą o tym, jak dziewczęta rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Kampania ta pozwoliła firmie LEGO znaleźć sposób na zachęcenie dziewcząt do zmiany panujących na całym świecie norm dotyczących płci (patrz Ilustracja 6.2).1

Dwa promy kosmiczne zbudowane z klocków Lego. Przed promami znajdują się mini figurki astronautów obu płci.
Ilustracja 6.2 Dzięki wykorzystaniu badań marketingowych firma LEGO była w stanie uzyskać opartą na danych wiedzę na temat stereotypów związanych z płcią i uruchomić kampanię, która zachęcała dziewczęta do ich przełamywania. (Źródło: „LEGO Shuttle Expedition and City Spaceport Comparison” Adam Purves (S3ISOR)/flickr, CC BY 2.0).
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.