Treść rozdziału
Firma LEGO chciała dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób dzieci są motywowane lub zniechęcane do zabawy. W 2021 r. przeprowadzono więc badanie wśród prawie 7 tys. rodziców i dzieci w wieku od 6 do 14 lat w siedmiu krajach, aby ustalić, czy stereotypy dotyczące płci wpływają na kreatywną zabawę.
Badanie wykazało, że dziewczynki są bardziej otwarte na łamanie schematów ról płciowych niż chłopcy, i że to rodzice kierują się stereotypami, uznając niektóre zawody za związane z konkretną płcią. Ponadto rodzice częściej zachęcają dziewczynki do zabawy w przebieranki (83% dziewczynek, 17% chłopców), tańce (81% dziewczynek, 19% chłopców) i pieczenia (80% dziewczynek, 20% chłopców), podczas gdy chłopcom sugerują programowanie komputerowe (71% chłopców, 29% dziewczynek) i uprawianie sportu (76% chłopców, 24% dziewczynek). W odpowiedzi na te wyniki firma LEGO zainicjowała kampanię „Ready for Girls”.
Dane zebrane podczas badania pozwoliły zespołowi LEGO przełamać pewne normy związane z płcią w swoich produktach. 11 października 2021 r., w Międzynarodowy Dzień Dziewczynki, firma LEGO ogłosiła nowy program zachęcający dziewczynki do wykazania się kreatywnością. „Get the World Ready for Me” to program zawierający 10-etapowy przewodnik, mający na celu zebranie informacji o tym, jak dziewczynki angażują się w zabawę klockami LEGO. Dzięki temu programowi firma LEGO rozpoczęła kampanię opowiadającą o tym, jak dziewczęta rozwijają wyobraźnię i kreatywność.
Kampania ta pozwoliła firmie LEGO znaleźć sposób na zachęcenie dziewcząt do zmiany panujących na całym świecie norm dotyczących płci (patrz Ilustracja 6.2).1