Treść rozdziału
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 określić źródła informacji marketingowej,
- 2 opisać różne typy informacji marketingowej.
Rodzaje źródeł informacji marketingowej
Wspomniane w pierwszej części tego rozdziału dane pochodzą z różnych źródeł. Skupimy się teraz na analizie potencjalnych źródeł informacji marketingowych i sposobie, w jaki można uzyskać do nich dostęp, aby zaspokoić potrzeby danej organizacji. Przykładowo zasoby online takie jak strony internetowe przedsiębiorstw, bazy danych czasopism i witryny e-commerce mogą stanowić cenne źródło informacji dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Przed ustaleniem ceny nowego produktu możliwe jest choćby sprawdzenie, po jakich cenach oferowane są podobne produkty na stronach internetowych konkurentów. Poniżej opisano wybrane źródła, które pozwalają na pozyskanie różnych typów informacji.
Typy informacji marketingowej
W tej sekcji zostaną omówione wewnętrzne i zewnętrzne źródła informacji marketingowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych o konkurencji. Wszystkie trzy typy informacji są niezbędne dla podejmowania decyzji umożliwiających zdobycie lub utrzymanie pozycji konkurencyjnej organizacji.
Wewnętrzne dane i bazy danych
Bardzo ważne dla podejmowania decyzji marketingowych są dane będące już w posiadaniu przedsiębiorstwa. Takie dane nazywamy danymi wewnętrznymi (ang. internal data). Pozwalają one prześledzić sytuację przedsiębiorstwa w przeszłości, pomagają zidentyfikować okoliczności, w których firma nie zrealizowała zamierzonych celów. Przykładowe dane wewnętrzne obejmują m.in. wskaźniki sprzedaży, skuteczności promocji, cen, informacje na temat wprowadzania produktów na rynek, badań i rozwoju oraz informacje dotyczące dystrybucji i stanów magazynowych produktu.
Przedsiębiorstwa, instytucje, organizacje non profit, a nawet partie polityczne wykorzystują wewnętrzne dane przechowywane w bazach danych do podejmowania zarówno bieżących, jak i strategicznych decyzji. Baza danych to zbiór powiązanych ze sobą informacji. Zwykle w organizacji istnieje więcej niż jeden taki zbiór. Na przykład na uczelni, na której obecnie studiujesz, istnieje baza obecnych studentów, w innej umieszczone są dane absolwentów, a w jeszcze innej dane wykładowców czy też pozostałych pracowników. Każda z nich zawiera informacje na temat konkretnej podgrupy osób. Baza danych aktualnych studentów będzie zawierała np. listę wszystkich osób uczęszczających na zajęcia w bieżącym semestrze, z dodatkowymi informacjami, takimi jak wszelkie wcześniejsze zapisy, uzyskane oceny, kierunek studiów, miasto rodzinne, imię, nazwisko studenta. Natomiast w bazie wykładowców znajdują się dane dotyczące wykładowców i prowadzonych przez nich zajęć.
Zewnętrzne dane i bazy danych
Dane zewnętrzne (ang. external data) to te pochodzące spoza organizacji. Przykładami danych zewnętrznych mogą być informacje uzyskane od klientów za pośrednictwem sondażu dotyczącego poziomu obsługi klienta przez naszą firmę lub recenzje na stronie internetowej konkurencji. W poprzedniej części mowa była o dużych zbiorach danych i ilości informacji, które są dostępne każdego dnia. Wiele z tych zbiorów również można uznać za dane zewnętrzne. Informacje o konkurencji i rynku są często pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych. Źródłami danych mogą być też wszelkie podmioty i osoby związane z firmą lub jej konkurencją bądź też innymi podmiotami z jej otoczenia, wzmianki w mediach społecznościowych, artykuły prasowe, publikacje w czasopismach i wiele innych. Głównym ograniczeniem gromadzenia danych zewnętrznych są kwestie finansowe. Nie wszystkie źródła informacji są bowiem bezpłatne, a czas poświęcony na zebranie informacji jest również cennym zasobem, w myśl zasady „czas to pieniądz”. Po zebraniu informacji zewnętrznych i udostępnieniu ich osobom w instytucji można je już uznać za dane wewnętrzne. Dane zewnętrzne wykorzystywane są m.in. w analizie konkurencji, o której mowa poniżej.
Analiza konkurencji
Analiza konkurencji (ang. competitive intelligence) to proces badawczy mający na celu zrozumienie i ocenę otoczenia konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Obejmuje ona gromadzenie, analizę i interpretację informacji dotyczących przedsięwzięć firm działających w tej samej branży. Kluczowym celem analizy konkurencji jest identyfikacja mocnych i słabych stron konkurentów, zrozumienie ich strategii biznesowych, a także ocena potencjalnych zagrożeń i szans dla badanego przedsiębiorstwa. W ramach tego procesu badawczego analizowane są m.in. struktura rynku, trendy branżowe, działania marketingowe (odnoszące się do narzędzi miksu marketingowego – produktu, ceny, promocji i dystrybucji), pozycja finansowa konkurencyjnych przedsiębiorstw oraz czynniki wpływające na lojalność klientów. Analiza konkurencyjna jest istotnym narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji strategicznych i kształtowanie skutecznych strategii biznesowych opartych na danych. Badania prowadzone w ramach analizy konkurencji mogą przybierać różne formy, a pozyskane w ich trakcie dane stają się częścią wewnętrznego zasobu informacji instytucji.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Wskaż źródło danych zewnętrznych
- raporty kasowe
- listy płac pracowników
- komentarze klientów wyrażone w badaniu na temat obsługi klienta
- treści na stronie internetowej przedsiębiorstwa
Producent odzieży sportowej chce ustalić cenę nowego produktu. Z jakich źródeł informacji powinien skorzystać?
- zestawienia cen produktów konkurencyjnych
- analizy kosztów zapasów
- artykułów naukowych
- internetowych serwisów informacyjnych
Które z wymienionych poniżej źródeł nie jest źródłem informacji marketingowej?
- artykuły naukowe
- posty w mediach społecznościowych
- wyniki eksperymentów
- system informacji marketingowej
Który z poniższych elementów byłby dobrym źródłem informacji o konkurencji?
- eksperymenty
- raporty sprzedaży produktów firmy
- odpowiedzi konsumentów udzielane w badaniu ankietowym na temat nowych produktów firmy
- strona internetowa konkurenta
Istotne dane, które już istnieją w bazach danych firmy, to ________
- big data
- dane wewnętrzne
- dane zewnętrzne
- dane konkurencyjne