Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 omówić wyzwania związane z segmentacją rynków B2B,
- 2 omówić korzyści wynikające z segmentacji rynków B2B,
- 3 wyjaśnić metody segmentacji rynków B2B.
Wyzwania związane z segmentacją rynków B2B
Podobnie jak w przypadku rynku B2C, segmentacja rynku B2B koncentruje się na identyfikacji fragmentów rynku opartych na wspólnych cechach i różniących się od innych. Jednak segmentacja rynku B2B opiera się na innych kryteriach niż w przypadku rynku dóbr konsumpcyjnych, ponieważ motywacja, procesy decyzyjne i czynniki wpływające na nabywców B2B znacząco różnią się od tych, które prezentują klienci indywidualni (B2C). Przyjrzyjmy się więc bliżej wyzwaniom segmentacji rynków B2B.
-
Wyzwanie nr 1: Złożoność procesu decyzyjnego. Jak powiedziano w Rozdziale 4 Rynek B2B i zachowania nabywców instytucjonalnych, podejmowanie decyzji na rynkach B2B różni się znacznie od tych na rynkach B2C. Na rynku B2C konsument jest często jedynym decydentem zaangażowanym w dokonywanie zakupu. Inaczej jest na rynkach B2B, gdzie często mamy do czynienia z centrum zakupowym – grupą osób w organizacji, które wypracowują decyzję dotyczącą zakupów. Centra zakupowe składają się z wielu pracowników, którzy pełnią różnorodne funkcje, takie jak użytkownicy, inicjatorzy, strażnicy, decydenci i inni. Precyzyjne poznanie roli odgrywanej przez poszczególne osoby może być dużym wyzwaniem.18 Co więcej, sam proces decyzyjny jest zazwyczaj dłuższy i bardziej skomplikowany niż na rynku B2C.
- Wyzwanie nr 2: Zrozumienie potrzeb nabywców. Chociaż ten pogląd jest nieco kontrowersyjny, powszechnie uważa się, że nabywcy B2B działają bardziej racjonalnie niż klienci indywidualni. Konsumenci często kupują to, czego pragną, a ich decyzje są kształtowane pod wpływem emocji. W przypadku nabywców B2B decyzje zakupowe zazwyczaj wynikają z precyzyjnie określonych potrzeb i przeprowadzonych analiz, zwłaszcza w kwestii cen. Dlatego w ramach rynków B2B marketer musi wnikliwie zrozumieć czynniki determinujące te potrzeby. Nie zawsze jest to jednak łatwe, choćby ze względu na fakt, że potrzeby i oczekiwania członków centrum zakupowego mogą się między sobą różnić, albo też dlatego, że osoby te mogą komunikować swoje potrzeby w niejasny sposób.
-
Wyzwanie nr 3: Złożoność produktów. W transakcjach B2B bardziej złożony jest nie tylko proces decyzyjny, ale też same produkty. Na rynku B2C w przypadku zakupu produktów o dużej wartości, takich jak telewizory, wyboru zazwyczaj można dokonać na podstawie prostych kryteriów – wielkości ekranu, rozdzielczości i dostępnego budżetu. Tymczasem na rynku B2B nawet pozornie proste produkty często muszą być zintegrowane z innymi rozwiązaniami stosowanymi przez przedsiębiorstwo. Na przykład wdrożenie nowego systemu płacowego może wymagać integracji z systemem zarządzania zasobami ludzkimi firmy. Kolejnym aspektem związanym ze złożonością produktów B2B jest fakt, że wiele zakupów jest często dostosowywanych do szczegółowej specyfikacji przygotowanej przez centrum zakupowe nabywcy. Natomiast produkty na rynku B2C zazwyczaj są standaryzowane.19
Korzyści płynące z segmentacji rynków B2B
Segmentacja rynku to dobrze znane i od dawna stosowane narzędzie. Niemniej jednak wciąż nie ma zgody co do tego, jak ją skutecznie stosować na rynku B2B. Przyczyną jest złożoność i różnorodność możliwych rozwiązań. Jak bowiem określić cechy firmy, która siłą rzeczy jest pozbawiona osobowości innej niż osobowość prawna? Pomimo wyzwań związanych z segmentacją rynków B2B jest ona kluczowa dla sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa. Rozważmy teraz kilka z korzyści wynikających ze stosowania segmentacji.20
-
Zwiększona skuteczność kampanii. Kampania marketingowa skierowana do precyzyjnie określonej grupy odbiorców pozwala w większym stopniu zrealizować cele marketingowe. Wskazują na to m.in. dane uzyskane przez platformę do automatyzacji marketingu i usługi e-mail marketingu Mailchimp, która przeprowadziła analizę porównawczą kampanii skierowanych do konkretnych segmentów rynku i kampanii niesegmentowanych. Wykazała ona, że kampanie skierowane do określonych segmentów rynku przyniosły lepsze wyniki w wielu obszarach, uzyskując np. wyższy o 14,3% wskaźnik otwartych wiadomości e-mail.21
-
Większa lojalność i utrzymanie klientów. Podobnie jak to się dzieje na rynku B2C, segmentacja rynku B2B umożliwia marketerom lepsze zrozumienie, czego klienci szukają w produkcie. Im więcej marketerzy wiedzą o celach biznesowych i wyzwaniach swoich klientów, tym lepiej mogą zaspokoić ich potrzeby. To buduje zaufanie do marki i przyczynia się do lojalności klientów.22
- Wspomaganie rozwoju produktów. Korzystając z segmentacji rynku, firma może udoskonalić swoje produkty, aby lepiej odpowiadały na potrzeby klientów B2B. Przyjmijmy, że przedsiębiorstwo specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do zarządzania płacami. Po lepszym zidentyfikowaniu potrzeb rynku docelowego firma może dodać nowe funkcje i usprawnienia, które uczynią jej narzędzie bardziej atrakcyjnym dla tej grupy, generując nowe źródła dochodów, a nawet przyciągając przedstawicieli innego segmentu.
-
Wzrost zyskowności. Wprowadzenie strategii segmentacji rynku przyczynia się do realizacji trzech kluczowych celów. Po pierwsze, skierowanie właściwych przekazów do odpowiednich klientów B2B zwiększa konkurencyjność przedsiębiorstwa. Po drugie, umożliwia kształtowanie cen produktów w zależności od potrzeb i możliwości różnych obsługiwanych segmentów. Po trzecie wreszcie, pozwala ustalić optymalne ceny, które zapewnią, że oferty firmy będą cenowo konkurencyjne, co w efekcie przyciągnie nowych klientów i zwiększy rentowność.23 Segmentacja pomaga uniknąć wydatków na nieskuteczne działania marketingowe.
Metody segmentacji rynków B2B
W jaki sposób przeprowadzić segmentację rynków B2B? Podobnie jak w przypadku rynków B2C, istnieje kilka metod. Marketerzy mogą opierać się na następujących kryteriach: firmografii, technografii, potrzebach, wartościach i zachowaniach (zobacz Ilustrację 5.7). Poniżej przyjrzymy się dokładniej każdej z tych metod.
Segmentacja firmograficzna
Demografia odnosi się do cech ludzi, natomiast firmografia (ang. firmographic segmentation) dotyczy cech przedsiębiorstw. Segmentacja rynków B2B opiera się na grupach firm o wspólnych cechach. Istnieje pięć głównych kategorii firmograficznych:
- Branża. Prowadzenie działalności w określonej branży w znacznej mierze determinuje proces zakupowy nabywcy B2B, a zwłaszcza kryteria, na które zwraca on uwagę podczas zakupu. Przedsiębiorstwa kupujące ten sam produkt, ale działające w różnych branżach, mogą mieć różne wymagania co do jego jakości (np. szpital i huta będą miały inne wymagania co do jakości usługi sprzątania), inne oczekiwania dotyczące ceny produktu (przedsiębiorstwa działające w branżach, w których rentowność jest wyższa, mogą mieć mniejszą wrażliwość cenową) czy też oczekiwania dotyczące intensywnej współpracy w zakresie innowacji produktowych (przedsiębiorstwa z branż cechujących się wysoką innowacyjnością mogą być bardziej zainteresowane bliską współpracą z dostawcą) itd. Stąd też branża stanowi ważne kryterium segmentacji.
-
Lokalizacja. Jak mawiają przedstawiciele branży nieruchomości, najważniejsze są w niej trzy rzeczy: po pierwsze lokalizacja, po drugie lokalizacja i po trzecie lokalizacja. Tak jak w przypadku segmentacji geograficznej rynku B2C, marketer B2B może wybrać jako swój rynek docelowy firmy zlokalizowane w określonym mieście, województwie, kraju czy na kontynencie lub różnicować swoją ofertę dla przedsiębiorstw znajdujących się w różnych lokalizacjach. Zależy to od specyfiki danej gałęzi gospodarki. Przykładowo, przedsiębiorstwo zajmujące się cyberbezpieczeństwem może dostarczać różne rozwiązania dostosowane do wyzwań i zagrożeń występujących w różnych krajach i regionach.24 Lokalizacja w znacznym stopniu wpływa też na dystrybucję i promocję produktów.
- Wielkość. Czy twoja firma będzie kierować swoją ofertę do małych i średnich przedsiębiorstw, czy też do firm z listy Fortune 500? To ważne pytanie, bo potrzeby tych organizacji są odmienne. Wielkość przedsiębiorstwa jest zazwyczaj mierzona na podstawie osiąganych przychodów i liczby zatrudnionych pracowników. Wpływa ona m.in. na to, jak dużych zakupów firma dokonuje i jak liczne jest jej centrum zakupowe.
-
Struktura prawna. W firmografii struktura prawna oznacza status prawny organizacji. To, czy jest ona jednoosobową działalnością gospodarczą, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, korporacją czy organizacją non profit wpływa na jej proces zakupowy. Istotne jest również, czy firma jest niezależna, jest spółką dominującą czy spółką zależną innego przedsiębiorstwa.25 Na przykład może się zdarzyć, że spółki zależne nie prowadzą samodzielnej polityki zakupowej.
- Wyniki. Segmentacja klientów może się opierać na ich wynikach, takich jak udział w rynku, kwartalne lub roczne wyniki sprzedaży, wzrost lub strata (zarówno pod względem liczby pracowników, jak i przychodów). Będą one wpływać np. na wielkość zakupów lub wrażliwość cenową.
Segmentacja technograficzna
Segmentacja technograficzna (ang. technographic segmentation) opiera się na różnych technologiach sprzętowych i oprogramowaniu używanym przez klientów B2B. Pozwala marketerowi sklasyfikować potencjalnych klientów na podstawie posiadanych i użytkowanych technologii oraz zawęzić rynek do tych potencjalnych klientów, którzy chcą inwestować w określone rozwiązania technologiczne.26
Segmentacja na podstawie potrzeb
Pomyśl o tym, jaki jest sens oferowania produktu organizacji, która go nie potrzebuje? Segmentacja na podstawie potrzeb (ang. needs-based segmentation) to koncepcja mówiąca, że marketer powinien skoncentrować swoje zasoby na tych klientach, którzy potrzebują produktu i mają zdolność zakupienia go.
Segmentacja na podstawie potrzeb dzieli klientów na segmenty według tego, czego potrzebują lub czego pragną. Czy produkt twojej firmy oferuje cechy lub korzyści, których poszukuje nabywca B2B? Czy produkt spełni potrzeby nabywcy (lub firmy)? To pytania, na które marketerzy powinni odpowiedzieć, gdy dokonują segmentacji rynku B2B na podstawie potrzeb. Theodore Levitt, ekonomista i profesor na Harvard Business School, powiedział: „Ludzie nie chcą kupować wiertarki o średnicy ćwierć cala; chcą wywiercić otwór o średnicy ćwierć cala”.27 Dlatego wielu marketerów zamiast dokonywać segmentacji rynku na podstawie firmografii, wybiera podział według tego, co jest cenione przez osoby podejmujące decyzje o zakupie produktu.
Segmentacja na podstawie wartości
Segmentacja oparta na wartości (ang. value-based segmentation) grupuje klientów według kryterium potencjalnej wartości, jaką mogą dostarczyć przedsiębiorstwu. Dzięki tej metodzie potencjalni klienci o podobnej wartości (lub wartości transakcji) są dzieleni na odrębne grupy, do których kieruje się odpowiednio zaplanowane działania marketingowe. Innymi słowy, jest to podejście podobne do strategii segmentacji opierającej się na zachowaniach konsumentów na rynkach B2C. Marketer analizuje wcześniejsze dane dotyczące zakupów, aby określić, ile firma kupuje, jak często to robi i jaką wartość mają jej transakcje. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie działań marketingowych do konkretnych potrzeb i oczekiwań poszczególnych segmentów klientów.28
Segmentacja behawioralna
Segmentacja behawioralna uwzględnia zachowania zakupowe klientów. Nie mówimy tutaj o skomplikowanych analizach czy jakichś tajnych operacjach. Może to być śledzenie, w jaki sposób klienci reagują na stronę internetową firmy, jakie treści przeglądają oraz czy otworzyli ostatnią wiadomość marketingową. Marketer dokonuje segmentacji klientów na podstawie ich interakcji z firmą i stara się ustalić, czy w miarę upływu czasu klienci w danym segmencie stają się bardziej zainteresowani, czy wręcz przeciwnie – wykazują mniejsze zainteresowanie firmą i jej produktami.29
Sięgnij po więcej
Znaczenia segmentacji
Aby uzyskać więcej informacji na temat znaczenia segmentacji na rynku B2B, zapoznaj się z filmem „Znaczenie segmentacji klientów”. Został on nakręcony przez firmę B2B Business International Market Research zajmującą się badaniami rynku i podkreśla znaczenie oraz wartość ciągłego dogłębnego poznawania swoich klientów.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Producent kontrolerów elektronicznych do urządzeń AGD dokonał segmentacji swoich klientów na podstawie wielkości ich przychodów i lokalizacji geograficznej. Jaką metodę segmentacji rynków B2B wykorzystuje ta firma?
- technograficzną
- behawioralną
- firmograficzną
- na podstawie potrzeb
Bartosz jest kierownikiem ds. marketingu w firmie, której produkt integruje się z systemami zarządzania relacjami z klientami (CRM), takimi jak Salesforce. W celu dokonania segmentacji rynku bada, które przedsiębiorstwa obecnie korzystają z Salesforce oraz jakie inne narzędzia są komplementarne lub konkurencyjne. Jaki rodzaj segmentacji wykorzystuje Bartosz?
- technograficzną
- na podstawie potrzeb
- behawioralną
- firmograficzną
Która forma segmentacji rynku B2B różnicuje klientów według ich wartości transakcyjnej?
- behawioralna
- firmograficzna
- na podstawie wartości
- na podstawie potrzeb
Która forma segmentacji rynku B2B dokonuje podziału klientów na podstawie zestawu cech takich jak branża, lokalizacja, wielkość, struktura prawna i wydajność?
- technograficzna
- psychograficzna
- firmograficzna
- behawioralna
Która strategia segmentacji rynku B2B dokonuje podziału klientów na grupy według poszukiwanych przez nich cech produktu?
- firmograficzna
- behawioralna
- technograficzna
- na podstawie potrzeb