Treść rozdziału
Lockdowny w trakcie pandemii COVID-19 wpłynęły na całą gospodarkę, ale gdy władze ograniczyły możliwość spożywania posiłków w lokalach, restauracje typu fast food ucierpiały szczególnie. McDonald's szybko dostosował się do nowych warunków, wprowadzając w życie nową koncepcję określaną mianem „3 D": nazwaną w ten sposób od angielskich określeń digital (pol. cyfrowy), delivery (pol. dostawa) i drive-through (pol. przejazdem).
Jeszcze przed pandemią McDonald's zajmował silną pozycję na polu innowacji cyfrowych i technologicznych. Na rynku polskim już w 2014 r. zainstalowano kioski do samodzielnego składania zamówień w restauracjach. W roku 2017 we współpracy pierwotnie z UberEats, a następnie także z Glovo i Pyszne.pl, uruchomiona została usługa McDelivery, umożliwiająca klientom zamówienie produktów z oferty restauracji z dostawą. W pierwszych dwóch latach od wprowadzenia usługi zrealizowano w ten sposób ponad 2 mln zamówień.
Po rozpoczęciu pandemii dodatkowo udostępniono klientom aplikację mobilną, która pod koniec lipca 2020 r. miała 3,5 mln aktywnych użytkowników, mogących dzięki niej szybciej poznać ofertę restauracji oraz aktualne akcje promocyjne.
W wielu miejscach na świecie sporo uwagi poświęcono także usłudze drive-through, która pozwala na zamawianie i szybki odbiór posiłku bez konieczności wysiadania z samochodu. Pasy przejazdowe zostały wyposażone w czytelne tablice prezentujące menu. Sam czas przejazdu przez pas przejazdowy do złożenia i odbioru zamówienia został skrócony do minimum. Pozwoliło to firmie na obsłużenie większej liczby klientów. W czasie pandemii wprowadzono także nowe rozwiązanie, jakim były okienka walk through do sprzedaży na wynos.
Wykorzystanie koncepcji 3 D pozwoliło firmie McDonald's przetrwać pandemię i utrzymać lojalność klientów.1