W Ramce Różne wcielenia pieniądza: od muszli do kryptowalut znajduje się omówienie tego, gdzie i w jaki sposób muszle porcelanki wykorzystywane były jako pieniądz towarowy. Dziś w tym celu nie używamy już muszli kauri, ale czy – twoim zdaniem – współcześnie możliwe jest wprowadzenie innych rodzajów pieniądza towarowego? Jaką rolę może odgrywać technologia w sposobie, w jaki definiujemy pieniądz?
Wyobraź sobie, że jesteś fryzjerem w świecie bez pieniędzy. Wyjaśnij, dlaczego w takich realiach niezwykle trudno byłoby ci pozyskiwać artykuły spożywcze, ubrania i mieszkanie.
Wskaż przyczyny, dla których twoim zdaniem Narodowy Bank Polski śledzi wartość agregatów pieniężnych M1, M2 i M3.
Całkowita wartość polskiej waluty w obiegu podzielona przez liczbę ludności znajdującej się na terenie Polski (przyjmijmy szacunkowo, że jest to ok. 38 mln osób) w marcu 2023 r. wynosiła ok. 9209 zł na osobę. To znacznie więcej niż większość z nas nosi przy sobie i trzyma w domu. Gdzie zatem jest cała ta gotówka?
Wyjaśnij różnicę pomiędzy sposobem, w jaki osoba fizyczna (np. ty) porządkuje swoje depozyty bankowe, kredyty i pożyczki, czyli prywatne aktywa i pasywa (zobowiązania), a podejściem stosowanym w bilansach banków.
Czy banki powinny utrzymywać 100% swoich depozytów jako rezerwy? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Wyjaśnij, jak wzrost stopy rezerw obowiązkowych wpłynie na proces kreacji pieniądza w systemie bankowym.
Jak myślisz, jakie decyzje amerykański Bank Rezerwy Federalnej (bank centralny) podjął w kwestii stopy rezerw obowiązkowych w okresie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2009?