Krótkookresowa krzywa podaży globalnej (SAS) opiera się na założeniu, że wraz ze wzrostem cen produktów finalnych ceny czynników wytwórczych pozostają stałe. W jaki sposób wzrost cen nakładów, np. energii, wpłynie na podaż globalną?
Jakie czynniki utrudniają ustalenie w modelu AD-AS równowagi przy wielkości produkcji równej poziomowi potencjalnemu?
Załóżmy, że polski parlament uchwala znaczącą reformę imigracyjną, która utrudnia obcokrajowcom uzyskiwanie pozwoleń na pracę. Użyj modelu AD-AS, aby wyjaśnić, w jaki sposób wpłynie to na polski PKB i poziom cen w równowadze.
Przyjmijmy, że obawy dotyczące rozmiarów deficytu budżetowego skłoniły rząd do obcięcia wszystkich funduszy na badania i rozwój na najbliższe dziesięć lat. Zakładając, że ma to wpływ na rozwój technologii, jak – zgodnie z modelem AD-AS – zmieni się PKB i poziom cen w równowadze?
W jaki sposób nagły i silny wzrost wartości akcji na giełdzie papierów wartościowych wpłynie na położenie krzywej AD? Jaki ma to wpływ na PKB i poziom cen w równowadze?
Załóżmy, że w Unii Europejskiej, która jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski i ważnym odbiorcą eksportu z naszego kraju, wybucha recesja. Użyj modelu AD-AS, aby określić prawdopodobny wpływ tej sytuacji na wielkość PKB i poziom cen w Polsce.
Pewien polityk twierdzi, że obniżki podatków wyprowadzą gospodarkę z recesji, w której rzeczywiście się ona znajduje. Czy możemy użyć modelu AD-AS, aby to potwierdzić?
Wielu analityków finansowych i ekonomistów z niecierpliwością czeka na komunikaty prasowe dotyczące cen nieruchomości i wskaźnika nastrojów konsumentów. Co się stanie po opublikowaniu informacji, że ceny mieszkań i domów oraz nastroje konsumentów spadają? A co by się stało, gdyby stosowny komunikat informował o wzroście cen nieruchomości i poprawie nastrojów konsumentów?
Jaki jest – zgodnie z modelem AD-AS – wpływ spadku liczebności siły roboczej na PKB i poziom cen?
Załóżmy, że po pięciu latach stagnacji gospodarka Unii Europejskiej wchodzi na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Jakie będą tego skutki dla bilansu handlowego, PKB i zatrudnienia w USA?
Załóżmy, że bank centralny (np. NBP) zaczyna zwiększać podaż pieniądza w coraz szybszym tempie. Jak wpłynie to na wartość PKB, bezrobocie i inflację?
Jeśli kondycja gospodarki sytuuje ją w neoklasycznym obszarze krzywej SAS, a popyt globalny spada, co najprawdopodobniej stanie się z poziomem realnego PKB?
Jeśli gospodarka działa w keynesowskim obszarze krzywej SAS, a popyt globalny spada, co najprawdopodobniej stanie się z poziomem realnego PKB?