Wyjaśnij różnicę między prawami własności a prawem do swobodnego zawierania umów. Dlaczego mają one znaczenie dla wzrostu gospodarczego?
Czy – poza wartością produkcji wytworzonej przeciętnie w jednostce czasu (np. przez godzinę) – istnieją inne sposoby mierzenia produktywności?
Weźmy dwa kraje: Koreę Południową i Stany Zjednoczone. Gospodarka Korei Południowej rośnie w tempie 4% rocznie, a Stanów Zjednoczonych w tempie 1% rocznie. Dla uproszczenia załóżmy, że oba państwa startują z tego samego fikcyjnego poziomu dochodów równego 10 000 dol. Jakie będą dochody Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej za 20 lat? O ile razy wzrośnie dochód każdego kraju w ciągu 20 lat?
Co, zgodnie z podejściem ilościowym, w największym stopniu wpływa na tempo wzrostu gospodarczego? Co jest ważniejsze: czynniki wzrostu czy sposób, w jaki ze sobą współdziałają?
Jakiego rodzaju polityki może wdrożyć państwo o gospodarce wolnorynkowej, aby stymulować wzrost gospodarczy?
Wymień obszary, w których polityka państwa może wpłynąć na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego.
Postaraj się wskazać przykład pomagający zrozumieć, dlaczego po okresie szybkiego wzrostu kraj o niskich dochodach, który nie dogonił kraju o wysokich dochodach, może czuć się biedny.
Oceń, czy opisane poniżej sytuacje prowadzą do intensyfikacji kapitału. Uzasadnij swoją odpowiedź.
- Osłabienie skłonności do inwestowania w przedsiębiorstwach funkcjonujących w ramach nieefektywnej gospodarki.
- Wzrost skali handlu międzynarodowego.
- Rosnąca popularność kształcenia ustawicznego, finansowanego zarówno przez przedsiębiorstwa w ramach szkoleń zawodowych, jak i podejmowanego przez osoby dorosłe na własny koszt.
Czy potrafisz objaśnić, dlaczego intensyfikacja kapitału może prowadzić do malejącej produktywności krańcowej? A czy postęp technologiczny również może przekładać się na spadek produktu krańcowego? Odpowiedź uzasadnij.
Dlaczego tempo wzrostu produktywności czynników produkcji w gospodarkach o wysokim dochodzie nie zmniejsza się, choć powinno tak się dziać, zgodnie z prawem malejących przychodów krańcowych? Czy oznacza to, że w najbogatszych gospodarkach prawo to nie działa? Uzasadnij swoją odpowiedź.