W jaki sposób silniejsze euro wpłynie na następujące podmioty:
- brytyjskie przedsiębiorstwo eksportujące produkty do Niemiec,
- holenderskiego turystę odwiedzającego Chile,
- grecki bank kupujący kanadyjskie obligacje rządowe,
- francuską firmę eksportującą wyroby do Niemiec.
Załóżmy, że niepokoje polityczne w Egipcie powodują, iż spodziewana jest deprecjacja funta egipskiego. Jak wpłynie to na popyt na funta, jego podaż i kurs walutowy w porównaniu np. z dolarem amerykańskim?
Załóżmy, że stopy procentowe w USA spadają w porównaniu z resztą świata. Jak ta zmiana wpływa na popyt na dolary, ich podaż i kurs w porównaniu np. z euro?
Załóżmy, że stopa inflacji w Argentynie znacznie spadła w porównaniu do innych krajów. Co prawdopodobnie stanie się z popytem na peso argentyńskie, ich podażą i kursem walutowym peso w stosunku do dolara amerykańskiego?
W niniejszym rozdziale wyjaśniono, że „jeden z najbardziej destrukcyjnych ekonomicznie skutków wahań kursów walutowych może wystąpić w sektorze bankowym”, jeśli banki zaciągają pożyczki za granicą, aby udzielać pożyczek w kraju. Dlaczego jest mniej prawdopodobne, że będzie to problem dla amerykańskiego systemu bankowego?
Dynamicznie rozwijająca się gospodarka może przyciągać kapitał finansowy, który sprzyja dalszemu wzrostowi gospodarczemu. Jednak kapitał może równie łatwo odpłynąć z kraju, co doprowadzi do recesji. Czy kraj, którego gospodarka kwitnie, ponieważ państwo zdecydowało się stymulować konsumpcję, jest bardziej lub mniej narażony na ucieczkę kapitału niż ten, którego boom jest spowodowany wzrostem inwestycji?
W jaki sposób restrykcyjna polityka pieniężna wpływa na kurs walutowy, eksport netto, globalne popyt i podaż?
Bank centralny może spowodować, aby wartość waluty krajowej malała w nieskończoność, ale nie może sprawić, aby wartość waluty krajowej w nieskończoność rosła. Dlaczego?
Czy kraj, w którym import i eksport stanowią dużą część PKB, jest bardziej skłonny do przyjęcia płynnego, czy stałego (sztywnego) kursu walutowego?