Termin „pokusa nadużycia” opisuje tendencję podmiotów ekonomicznych do bardziej ryzykownych zachowań, o ile ich konsekwencje są postrzegane jako mniej dokuczliwe lub groźne (badania wykazały, że np. obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa i instalacja poduszek powietrznych w samochodach zwiększające bezpieczeństwo w czasie ewentualnej kolizji lub wypadku wpłynęły na wzrost średniej prędkości, z jaką auta się przemieszczają). W jaki sposób koncepcja pokusy nadużycia odnosi się do ubezpieczenia depozytów i innych regulacji bankowych?
Wyjaśnij, co by się stało, gdyby banki zostały poinformowane, że muszą zwiększyć swoją stopę rezerwy obowiązkowej o jeden punkt procentowy, z 9 do 10% wartości depozytów. Jakie byłyby ich opcje pozyskania niezbędnej do wypełnienia tych limitów gotówki?
Dobrze znany model ekonomiczny zwany krzywą Phillipsa (omówiony w Rozdziale 7 Model keynesowski) opisuje krótkookresowy wybór typu „coś za coś” pomiędzy inflacją a bezrobociem. Wykorzystując pojęcia ekspansywnej i restrykcyjnej polityki pieniężnej, wyjaśnij, dlaczego w krótkim okresie, gdy jedna z tych zmiennych (np. bezrobocie) spada, to druga (np. inflacja) zazwyczaj rośnie.
W jaki sposób polityka pieniężna oparta na precyzyjnie zdefiniowanych regułach różni się od dyskrecjonalnej polityki pieniężnej (tj. polityki pieniężnej, w ramach której takie reguły nie funkcjonują)? Jakie argumenty przemawiają za każdą z tych strategii?
Czy banki centralne powinny koncentrować się przede wszystkim na ograniczaniu bezrobocia, czy inflacji? Uzasadnij swoją odpowiedź.