Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

Fotografie dwóch baniek. Bański posiadają żywe kolory, od różu do ciemnoniebieskiego, które występują na całej powierzchni bańki.
Ilustracja 3.1 Bańki mydlane mają postać sfer o bardzo cienkich ściankach, utworzonych przez przezroczystą ciecz. Obserwowane kolory nie są wynikiem zafarbowania ani zabarwienia cieczy, ale efektem interferencji światła, podczas której wzmacniane są fale o długościach zależnych od grubości błonki.

Interferencja (czyli nakładanie się lub superpozycja fal) jest zjawiskiem, w którym najbardziej ujawnia się falowa natura światła. Cechy fal są łatwe do zaobserwowania, gdy światło oddziałuje z obiektami, których rozmiar jest porównywalny z długością jego fali. Zjawisko interferencji obserwujemy dla wszystkich rodzajów fal, np. fal powstających na wodzie lub światła słonecznego.

Jeśli kiedykolwiek widzieliście mieniące się różnymi kolorami bańki mydlane w świetle słonecznym i zastanawialiście się, w jaki sposób woda z mydłem może wytworzyć kolor czerwony, niebieski czy zielony, to zetknęliście się z jednym ze zjawisk, które może być wytłumaczone tylko falową naturą światła (patrz Ilustracja 3.1). Podobnie jest w przypadku kolorów obserwowanych na plamie benzyny rozlanej na wodzie lub kolorowych refleksów obserwowanych na powierzchni płyt CD lub DVD. Te i inne interesujące zjawiska optyczne nie mogą być w pełni wyjaśnione w ramach optyki geometrycznej. W takich przypadkach światło oddziałuje z przedmiotami, przejawiając w sposób szczególny swoją falową naturę. Dział optyki, który opisuje zachowanie się światła wskazujące na jego naturę falową, nazywamy optyką falową (czasami również optyką fizyczną). Właśnie takie właściwości światła będą omawiane w tym rozdziale.

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-3/pages/1-wstep
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/fizyka-dla-szk%C3%B3%C5%82-wy%C5%BCszych-tom-3/pages/1-wstep
Cytowanie

© 21 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.