Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

1.

Zmiany klimatu to cykliczne wzrosty i spadki średniej temperatury naszego globu spowodowane m.in. zmianami stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, cyrkulacją mas powietrza (przede wszystkim nad powierzchnią oceanów), aktywnością Słońca oraz wulkanów.

2.

Poza dążeniem ku neutralności emisyjnej firmy powinny już dziś brać uwagę przyszłe zagrożenia klimatyczne, takie jak: stopień narażenia na ekstremalne zjawiska pogodowe, (które mogą zniszczyć infrastukturę materialną przedsiębiorstwa), czy też powstrzymywać się przed inwestycjami w aktywa osierocone.

3.

Decydując się na przelot z Warszawy do Paryża miej świadomość, że ponosisz odpowiedzialność za emisję 160 kg CO2 do atmosfery. To znaczny ślad węglowy. Pamiętaj więc, aby w krótkie trasy wybierać się mniej emisyjnym środkiem transportu zbiorowego, takim jak np. pociąg.

4.

Konsumenci są najsilniejszym regulatorem w gospodarce. Gdy ich gusta i preferencje zakupowe się zmienią, przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do zmieniającego się popytu. Dlatego to właśnie konsumenci (gospodarstwa domowe) i ich wybory konsumenckie mogą przyspieszyć zieloną rewolucję.

5.

Odpowiedzialna konsumentka i odpowiedzialny konsument mogą zrobić naprawdę wiele, by chronić środowisko i tym samym ograniczyć negatywne skutki zmian klimatycznych. Podstawą są odpowiedzialne wybory konsumenckie i nawyki związane z codzienną rutyną: ogranicz do minimum swoje zużycie plastiku, wybieraj lokalne i sezonowe produkty żywnościowe, ogranicz spożycie mięsa, zamiast kąpieli w wannie wybierz szybki prysznic.

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 12 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.