Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Mikroekonomia – Podstawy

Ćwicz myślenie krytyczne

Mikroekonomia – PodstawyĆwicz myślenie krytyczne

25.

ALCOA nie ma już monopolu tak silnego jak kiedyś. Jak sądzisz, w jaki sposób doszło do osłabienia barier wejścia chroniących rynek, na którym działa to przedsiębiorstwo?

26.

Dlaczego leki generyczne są znacznie tańsze niż markowe?

27.

Przez wiele lat amerykański Departament Sprawiedliwości próbował rozbić duże firmy, takie jak IBM, Microsoft, a ostatnio Google, argumentując, że ich duże udziały w rynku w zasadzie czynią je monopolistami. Czy na globalnym rynku, na którym firmy amerykańskie konkurują z przedsiębiorstwami z innych krajów, ta polityka miałaby taki sam sens jak w kontekście wewnętrznym?

28.

Prawna ochrona własności intelektualnej ma na celu promowanie innowacji, ale niektórzy ekonomiści, np. Milton Friedman, twierdzili, że takie prawa nie są potrzebne. W Stanach Zjednoczonych nie ma ochrony własności intelektualnej przepisów kulinarnych ani projektów ubrań. Wziąwszy pod uwagę kondycję tych dwóch branż i mając na uwadze dyskusję na temat nieefektywności monopoli, czy możesz podać powody, dla których prawo własności intelektualnej może w niektórych sytuacjach zmniejszać innowacyjność?

29.

Wyobraź sobie, że zarządzasz małym przedsiębiorstwem i myślisz o wejściu na zmonopolizowany rynek. Monopolista posługuje się dość wysoką ceną, a z twoich obliczeń wynika, że możesz osiągnąć niezły zysk, pobierając 10% mniej niż on. Zanim zdecydujesz się na ten krok i rzucisz mu wyzwanie, jakie możliwe reakcje monopolisty musisz wziąć pod uwagę?

30.

O ile zmniejszą się zyski monopolistyczne w długim okresie w związku z wejściem na rynek nowych podmiotów?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 12 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.