Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Mikroekonomia – Podstawy

Ćwicz myślenie krytyczne

Mikroekonomia – PodstawyĆwicz myślenie krytyczne

30.

Znalezienie partnera życiowego to skomplikowany proces, który może zająć wiele lat. Niełatwo myśleć o tym procesie jak o części bardzo złożonego rynku z popytem i podażą partnerów. Spróbuj się jednak zastanowić, jak mógłby działać taki rynek, jakie byłyby jego najważniejsze cechy, np. koszty znalezienia partnera. Czy uważasz, że ten hipotetyczny rynek spełnia założenia konkurencji doskonałej?

31.

Czy możesz wymienić pięć przykładów realnie istniejących rynków doskonale konkurencyjnych? A jeśli nie – dlaczego ?

32.

Twoja firma działa na doskonale konkurencyjnym rynku. Powiedziano ci, że reklama może pomóc w zwiększeniu sprzedaży w krótkim okresie. Czy stworzyłbyś agresywną kampanię reklamową dla swojego produktu?

33.

Skoro przedsiębiorstwo doskonale konkurencyjne może sprzedawać tyle, ile chce po cenie rynkowej, dlaczego nie może zwiększyć swoich zysków, sprzedając bardzo dużą liczbę swoich produktów?

34.

Wiele przedsiębiorstw co roku składa wniosek o upadłość, ale nadal działają. Dlaczego to robią, zamiast całkowicie wstrzymać działalność?

35.

Dlaczego zyski przedsiębiorstw w gałęzi doskonale konkurencyjnej mają tendencję do zanikania w długim okresie?

36.

Dlaczego straty przedsiębiorstw w gałęzi doskonale konkurencyjnej mają tendencję do zanikania w długim okresie?

37.

Zakładając, że na rynku papierosów panuje konkurencja doskonała, co w tym przypadku oznacza efektywność alokacyjna i produkcyjna? Jakie zjawiska nie mieszczą się w tych pojęciach w kontekście tego konkretnego rynku?

38.

Uzasadniając to, dlaczego doskonała konkurencja charakteryzuje się efektywnością alokacyjną, przyjmujemy, że cena, którą ludzie są gotowi zapłacić za dany produkt, reprezentuje korzyści dla społeczeństwa, a koszt krańcowy ponoszony przez przedsiębiorstwo w związku z produkcją tego dobra reprezentuje koszty dla społeczeństwa. Czy umiesz znaleźć jakieś koszty społeczne lub inne elementy, które nie są uwzględnione w koszcie krańcowym ponoszonym przez przedsiębiorstwo? Czy umiesz znaleźć jakiekolwiek korzyści społeczne, które nie są uwzględnione w cenie danego dobra?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 12 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.