Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Mikroekonomia – Podstawy

Ćwicz myślenie krytyczne

Mikroekonomia – PodstawyĆwicz myślenie krytyczne

13.

Przypomnij sobie ostatnio dokonany zakup. Jak opisałbyś swój sposób myślenia przed tą decyzją?

14.

Zasady polityki czasem są inne niż zasady ekonomii. W dyskusjach na temat ustalania budżetów agencji rządowych w USA istnieje strategia zwana „zamknięciem Pomnika Waszyngtona”. Kiedy dany podmiot staje przed niepożądaną perspektywą dotyczących go cięć budżetowych, może zdecydować się na zamknięcie dobrze rozpoznawalnej atrakcji, z której korzysta wiele osób (np. Pomnika Waszyngtona). Wyjaśnij w kategoriach malejącej użyteczności krańcowej, dlaczego strategia Pomnika Waszyngtona nie jest właściwa. Wskazówka: Jeśli naprawdę starasz się znaleźć jak najlepszą drogę postępowania przy cięciach budżetowych, to powinieneś ograniczać w swoim budżecie wydatki na pozycje o najwyższej użyteczności krańcowej czy raczej te o najniższej użyteczności krańcowej? Czy przywołana strategia redukuje wydatki na pozycje o najwyższej, czy najniższej użyteczności krańcowej?

15.

Efekt dochodowy zależy od elastyczności dochodowej popytu na każde kupowane dobro. Jeśli jedno z nabywanych dóbr ma ujemną elastyczność dochodową, czyli jest dobrem niższego rzędu, co można powiedzieć o elastyczności dochodowej drugiego kupowanego dobra?

Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/mikroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 12 wrz 2022 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.