Cel dydaktyczny
Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:
- 1 wyjaśnić wpływ globalizacji na handel hurtowy,
- 2 omówić złożoność wymogów regulacyjnych dotyczących handlu hurtowego,
- 3 wskazać wyzwania związane z ewolucją technologii.
Wpływ globalizacji na łańcuch dostaw
Globalizacja integruje światowe rynki od kilku dekad. Proces ten przynosi szereg korzyści, ale wiąże się również z zagrożeniami. Rosnąca dostępność produktów i transparentność rynku zwiększa wrażliwość cenową w każdym ogniwie łańcucha, co przekłada się na niższą lojalność nabywców, a tym samym na spadek stabilności łańcucha. Rośnie konieczność kompleksowej optymalizacji kosztów w łańcuchu oraz zarządzania ryzykiem dostaw.45 Wielu hurtowników dostrzegło potrzebę zrozumienia innych gospodarek, kultur i języków, aby stabilnie rozwijać się na rynkach globalnych, zarówno obsługując zagraniczne podmioty, jak i kupując za granicą.
Wymogi i złożoność przepisów
Wraz z postępem technologicznym i potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom, a także rozwijającą się globalną gospodarką, rosną wymagania regulacyjne. Co więcej, wymagania prawne dotyczące działalności hurtowej w poszczególnych krajach mogą być odmienne. Hurtownicy powinni rozumieć te wymogi, aby prowadzić działalność zgodnie z prawem. Dla przykładu, w Polsce hurtownicy potrzebują zezwolenia na dystrybucję alkoholu lub leków.46 Również używanie różnego rodzaju środków transportu może być związane z koniecznością uzyskania specjalnej licencji w poszczególnych krajach. Hurtownicy mogą także ponosić odpowiedzialność za utylizację odpadów i muszą być pewni, że sprzedawane towary są bezpieczne.47
Wejdź na stronę, aby się dowiedzieć, kiedy polscy przedsiębiorcy potrzebują koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Ochrona konsumentów
Motto Caveat emptor (łac. niech kupujący się strzeże), obowiązujące dawniej w transakcjach handlowych, sugerowało, że kupujący robi to na własne ryzyko. Jednak obecnie ogromne znaczenie mają przepisy chroniące konsumentów przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami sprzedawców. Ogólnie rzecz biorąc, przepisy dotyczące ochrony konsumentów zapobiegają nieetycznym lub niebezpiecznym praktykom biznesowym w całym kanale dystrybucji. Praktyki te obejmują fałszywe reklamy, oszustwa i wyłudzenia.48
W Unii Europejskiej kwestie bezpieczeństwa produktów reguluje Rozporządzenie 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów.49
Możliwość śledzenia produktu
W większości krajów wprowadzono możliwość identyfikacji wyrobu od etapu produkcji po jego sprzedaż finalnemu odbiorcy, co pozwala na szybkie reagowanie w sytuacji, gdy określona partia produktu nie spełnia wymagań. Przykładowo 6 stycznia 2022 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) ogłosił wycofanie z rynku ponad 50 tys. ton mielonej wołowiny.50 Dzięki identyfikowalności produktu konkretna partia mięsa została szybko zlokalizowana. Bez systemu identyfikowania produktów nie byłoby to możliwe.
Z kolei 29 grudnia 2023 r. Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności wskazujące na wysoki poziom akryloamidu w partii chipsów warzywnych. Firma odpowiedzialna za wprowadzenie produktu na rynek rozpoczęła proces informowania odbiorców i wycofywania towaru z obrotu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorowały cały ten proces.51
Sięgnij po więcej
Normy dotyczące identyfikowalności
Globalne Wytyczne Identyfikowalności GS1 (ang. Global Traceability Standard) określają minimalne wymagania niezbędne dla śledzenie każdego produktu na wszystkich etapach łańcucha dostaw. Przeczytaj więcej o standardach i zobacz, jak są stosowane.
Wyzwania związane z rozwojem technologii
Postęp i rozwój technologii przyniosły hurtownikom zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości. Na przykład identyfikowalność produktów staje się coraz łatwiejsza, podobnie jak proces składania zamówień. Zaawansowana technologia jest jednak droga i wymaga od użytkowników nabywania nowych umiejętności.
Sprawdź wiedzę
Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.
Co oznacza łacińskie sformułowanie caveat emptor?
- niech kupujący się strzeże
- niech producent się strzeże
- niech sprzedawca się strzeże
- ochrona konsumentów
Justyna przeczytała w wiadomościach, że Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce wycofał ze sprzedaży konkretną partię świeżych kurczaków z określonym terminem ważności. Justyna nie rozumie, skąd GIS wie z taką dokładnością, których kurczaków to dotyczy. Co pozwala na taką precyzję?
- zwiększona konkurencja
- handel elektroniczny
- caveat emptor
- identyfikowalność produktu
Która z poniższych cech NIE jest zaletą identyfikowalności produktu?
- ułatwia śledzenie podrabianych towarów.
- ułatwia śledzenie skażonej żywności.
- ułatwia pracę członkom kanałów dystrybucji.
- dzięki temu konsumenci wiedzą, skąd pochodzą produkty.
Który z poniższych punktów NIE jest trendem w sprzedaży hurtowej?
- zmniejszona liczba regulacji rządowych
- zwiększona konkurencja
- wzrost globalizacji
- wzrost postępu technologicznego
Które przepisy wymagają, aby sprzedawane towary były bezpieczne i zawierały jasne wskazówki?
- rozporządzenie 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów
- ustawa o żywności i lekach
- caveat emptor
- Better Business Bureau