Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax
Marketing - Podstawy

14.4 Public relations i jego rola w miksie promocyjnym

Marketing - Podstawy14.4 Public relations i jego rola w miksie promocyjnym

Cel dydaktyczny

Po przeczytaniu tego podrozdziału będziesz w stanie:

  • 1 zdefiniować pojęcie public relations i wskazać jego rolę w miksie promocyjnym,
  • 2 wymienić i scharakteryzować narzędzia public relations.

Definicja public relations

W dzisiejszym świecie, w którym informacje rozchodzą się błyskawicznie, utrzymanie pozytywnego wizerunku w oczach opinii publicznej jest niezwykle istotne. Z tego powodu public relations (PR) jest ważnym narzędziem w promocji. Public relations polega na kreowaniu i podtrzymywaniu pozytywnego wizerunku publicznego oraz nawiązywaniu dobrych relacji z przedstawicielami bliższego i dalszego otoczenia. Działania z zakresu public relations wykorzystują tzw. media zdobyte (ang. earned media), w których informacje o firmie, marce lub produktach publikowane są bez konieczności ponoszenia opłat. Efektem działań w obszarze public relations jest tzw. rozgłos (ang. publicity).

Public relations ma dwie istotne strony. Pierwsza jest postrzegana jako przyjemniejsza. Tutaj marketerzy mają okazję opowiadać o różnych pozytywnych działaniach organizacji, co przyczynia się do promowania wizerunku marki w przyjazny i sympatyczny sposób. Druga strona to zarządzanie kryzysowe. Podejmuje się je, gdy wystąpiły zdarzenia mogące negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy, marki lub produktu.

Przykładem sytuacji, w której konieczne było zarządzanie kryzysowe, jest wizerunkowa wpadka luksusowej marki Burberry. W 2018 r. świat obiegła wiadomość, że Burberry spaliła niesprzedane ubrania i akcesoria warte 130 mln zł. Zrobiła tak, by nie trafiły na wyprzedaż bądź też nie pojawiły się w nieautoryzowanych kanałach dystrybucji. Jest to ponoć stara i częsta praktyka wszystkich marek luksusowych. Czasy się jednak zmieniły. Konsumenci są dużo bardziej świadomi i oburzył ich nie tylko sam fakt spalenia ubrań i akcesoriów i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ale też zniszczenia wielu produktów zawierających skórę i futro. Firma dość szybko musiała nie tylko przeprosić za swoje biznesowe decyzje, ale także podjąć kroki, by w przyszłości takie sytuacje nie miały miejsca.8

Rola public relations w miksie promocyjnym

W związku z przesyceniem naszego otoczenia reklamą działania public relations zyskują na znaczeniu jako narzędzie do rozpowszechniania wiarygodnych informacji o firmie i jej produktach oraz pozyskiwania społecznego poparcia dla działań organizacji. Informacje przekazywane w ten sposób są uznawane za bardziej wiarygodne niż te zawarte w reklamach. Co więcej, PR pozwala na przekazywanie obszerniejszych, bardziej pogłębionych treści.

W wielu organizacjach działania z zakresu public relations często były postrzegane jako dodatek do marketingu, wykorzystywany głównie w sytuacjach kryzysowych. Jednak obecnie rola public relations jest istotniejsza niż kiedykolwiek, co spowodowane jest rosnącymi oczekiwaniami konsumentów względem marek. Zdaniem konsumentów marki powinny odzwierciedlać ich wartości i być gotowe na bojkot przez tych, którzy się z nimi nie zgadzają. Zgodnie z badaniem z 2017 r. aż 86% konsumentów uważa autentyczność za kluczowy czynnik przy wyborze firm i marek, które chcą wspierać.9 W ciągu kilku ostatnich lat opinia publiczna stała się bardziej świadoma i otwarcie krytykuje stosowanie w reklamach modyfikacji zdjęć z użyciem Photoshopa czy filtrów korekcyjnych. Wiele znanych osobistości publicznie wyrażało sprzeciw wobec retuszowania swoich zdjęć, zwracając uwagę na fałszywy przekaz kierowany do odbiorców. Wpisując się w oczekiwania opinii publicznej, firmy takie jak Dove i Victoria's Secret zrezygnowały lub ograniczyły retuszowanie zdjęć modeli, aby wyzwolić siebie i swoich klientów z nierealistycznych standardów piękna. Natomiast Norwegia wprowadziła wręcz zakaz retuszu.10

W erze powszechnego dostępu do informacji i dzielenia się nimi firmy nie mogą pozwolić sobie na ignorowanie własnych błędów ani pomijanie okazji do promowania swoich sukcesów. Dla marketerów kluczowe jest bycie w pełni świadomym tego, jak wizerunek organizacji jest prezentowany publicznie. Istnieje szereg narzędzi, które mogą oni wykorzystywać do pozytywnego kształtowania tego wizerunku lub łagodzenia skutków kryzysu.

Relacje z prasą

Zarządzanie relacjami z prasą (ang. press relations) to proces budowania i utrzymywania pozytywnych stosunków z przedstawicielami mediów, takimi jak prasa, radio, telewizja i portale internetowe. Składa się na nie m.in. wysyłanie przez marketerów komunikatów prasowych i innych materiałów promujących pozytywny wizerunek marki, organizowanie konferencji prasowych, umieszczanie na stronie firmy informacji dla dziennikarzy. Chociaż relacjami z prasą zarządzają pracownicy firmy (lub zewnętrzna agencja), to media mają ostateczny wpływ na to, czy i w jaki sposób przedstawiane przez firmę informacje trafią do publiczności. Przykładem może być sytuacja, w której lokalny portal informacyjny relacjonuje działania charytatywne miejscowej piekarni. Zazwyczaj jest to efektem wysłania przez właściciela piekarni lub marketera informacji prasowej o nadchodzącym wydarzeniu. Decyzja o tym, czy historia zostanie uwzględniona w serwisie informacyjnym, zależy od portalu. Im silniejsze są relacje piekarni z lokalnymi mediami, tym większa szansa na uzyskanie wsparcia medialnego.

Sprawy publiczne

Kolejnym ważnym narzędziem public relations są tzw. sprawy publiczne (ang. public affairs), czyli wpływanie na politykę publiczną poprzez angażowanie się w kontakty z urzędnikami publicznymi i stowarzyszeniami branżowymi. Działania z zakresu spraw publicznych zazwyczaj prowadzone są przez organizacje non profit i agencje rządowe, niemniej jednak podmioty nastawione na zysk też bywają mocno zaangażowane w sprawy publiczne. Liderzy organizacji oraz marketerzy często dzielą się informacjami z ustawodawcami, aby pomóc decydentom w modyfikowaniu lub ustanawianiu nowych rozwiązań prawnych lub gospodarczych. Na przykład gdy Ikea czy Lidl planują otworzyć nowy sklep, ich przedstawiciele mogą kontaktować się z lokalnymi władzami, aby naświetlić pozytywny wpływ firmy na lokalną gospodarkę.

Lobbing

Działaniem bardzo zbliżonym do spraw publicznych jest lobbing (ang. lobbying), który obejmuje czynności wpływające na politykę publiczną i ustawodawstwo. Lobbing jest narzędziem wykorzystywanym przez organizacje do kształtowania legislacji na swoją korzyść. Stanowi ważny element systemu politycznego wielu krajów, w których korporacje i stowarzyszenia branżowe inwestują znaczne środki w oddziaływanie na decydentów. Lobbing budzi kontrowersje, ponieważ dynamicznie rozwijające się firmy dysponują znacznymi zasobami, co daje im możliwość kształtowania prawa i ustawodawstwa na swoją korzyść, ale w sposób sprzeczny z interesami indywidualnych osób lub dobra ogółu społeczeństwa.11

Wydarzenia

Organizacje coraz częściej angażują się w sponsorowanie lub organizowanie wydarzeń specjalnych, zwanych od ich angielskiej nazwy eventami, aby wyrazić wsparcie dla rozmaitych inicjatyw społecznych. Takie wydarzenia stanowią również platformę do promocji firmy, jej produktów lub marek. Firmy wykorzystują specjalne wydarzenia do demonstrowania, że wartości i idee są integralną częścią ich strategii biznesowej.

Przykładem mogą być działania firmy IKEA, która jest znana ze swoich inicjatyw społecznych i zaangażowania w różnorodne projekty charytatywne. IKEA Polska podejmuje akcje na rzecz zrównoważonego rozwoju, wsparcia rodzin i dzieci, a także ochrony środowiska. Współpracuje ona z różnymi organizacjami pozarządowymi i fundacjami, organizując wydarzenia, które mają na celu nie tylko promowanie jej marki, ale także przynoszenie realnych korzyści społecznościom lokalnym.12

IKEA często wykorzystuje te wydarzenia do pokazania, jak jej wartości i cele biznesowe współgrają z potrzebami i oczekiwaniami społeczeństwa. Prowadzi np. różnorodne programy wspierające uchodźców. Te działania nie tylko świadczą o społecznej odpowiedzialności firmy, ale także pomagają w budowaniu jej pozytywnego wizerunku i relacji z konsumentami.

Media cyfrowe/marketing w mediach społecznościowych

Media społecznościowe i cyfrowe stały się ważnymi narzędziami marketerów, a wykorzystanie tych platform jest powszechne zarówno w public relations, jak i w reklamie. Największymi zaletami stosowania narzędzi cyfrowych w public relations i działaniach promocyjnych są: możliwość szybkiego dotarcia do szerszej publiczności, stosunkowo niskie koszty w porównaniu z innymi mediami oraz możliwość komunikacji w czasie rzeczywistym.

Jako przykład z naszego kraju można przytoczyć akcję „Zaadoptuj pszczołę” prowadzoną przez Greenpeace Polska. Ta kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół i promowanie działań na rzecz ochrony tych owadów. Używając mediów społecznościowych, Greenpeace zdołał przyciągnąć szeroką uwagę publiczną do tej sprawy, angażując ludzi w aktywne działania, takie jak symboliczna adopcja pszczół czy wspieranie lokalnych inicjatyw ekologicznych. Kampania wykorzystuje hasztagi i angażujące treści cyfrowe, aby zwiększyć świadomość ludzi i zachęcać ich do działań na rzecz ochrony pszczół i środowiska naturalnego.13

Sprawdź wiedzę

Nadszedł czas, aby sprawdzić zrozumienie pojęć omawianych w tym podrozdziale. Na końcu książki znajduje się klucz z odpowiedziami, który pomoże ci ocenić stopień przyswojenia materiału.

1.

Które z poniższych narzędzi promocji nie wiąże się z kosztami transferu komunikatu przez media?

  1. public relations
  2. reklama
  3. reklama telewizyjna
  4. wszystkie powyższe
2.

Które narzędzie obejmuje próby wpływania na politykę publiczną i prawodawstwo?

  1. relacje z prasą
  2. wydarzenia
  3. lobbing
  4. rozgłos
3.

Adam, dysponując ograniczonym budżetem na marketing swojego nowego przedsiębiorstwa, postanowił podnieść świadomość jego marki poprzez aktywne zaangażowanie w lokalną społeczność. Postawił na rozdawanie darmowej wody biegaczom uczestniczącym w lokalnym biegu na 5 km. Które z poniższych inicjatyw marketingowych reprezentuje to działanie?

  1. wydarzenia
  2. lobbing
  3. relacje z prasą
  4. sprawy publiczne
4.

Jako marketer odpowiadasz za tworzenie i utrzymywanie pozytywnych relacji z prasą. Jakie to narzędzie z zakresu public relations?

  1. lobbing
  2. rozgłos
  3. sprawy publiczne
  4. relacje z prasą
5.

Jako nowa właścicielka biznesu Zofia próbuje przekonać lokalnych decydentów do przyznania jej firmie ulgi podatkowej na pierwszy rok działalności. Organizuje więc publiczne spotkanie z urzędnikami, na którym prezentuje potencjalny wpływ ekonomiczny jej przedsiębiorstwa na lokalną społeczność, Jakie narzędzie z arsenału public relations stosuje Zofia?

  1. relacje z prasą
  2. sprawy publiczne
  3. lobbing
  4. wydarzenia
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/marketing-podstawy/pages/1-wprowadzenie
Cytowanie

© 25 paź 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.