Przejdź do treściPrzejdź do informacji o dostępnościMenu skrótów klawiszowych
Logo OpenStax

1.

Dopóki przebywasz w kasynie, żetony pasują do definicji pieniądza, bo służą jako środek wymiany, jednostka rozrachunkowa i środek przechowywania wartości. Ale przestają nim być w momencie, w którym wyjdziesz z tego przybytku hazardu. Do pewnego stopnia jest to cecha charakterystyczna wszystkich rodzajów pieniądza symbolicznego, który przestaje pełnić swoją funkcję w momencie, gdy opuszczasz kraj, którego władze gwarantują danej walucie status prawnego środka płatniczego. Trudno przecież zapłacić w polskim sklepie brazylijskimi realami lub tureckimi lirami, choć zazwyczaj można to zrobić za pomocą wspólnej waluty – euro.

2.

Jest wiele takich dóbr, które traktowane są jako lokata kapitału, czyli służą przechowywaniu wartości. Do najpopularniejszych należą nieruchomości (domy, mieszkania lub ziemia), dzieła sztuki, rzadkie znaczki pocztowe lub numizmaty, alkohole, a nawet autografy sławnych ludzi.

3.

Najpewniej wykorzystujesz elementy agregatu pieniężnego M1, czyli gotówkę albo środki z ROR-u (gdy płacisz kartą debetową). Jeśli w centrum handlowym znajduje się oddział twojego banku (albo po prostu dysponujesz w telefonie aplikacją umożliwiającą dostęp do zdeponowanych środków), istnieje również możliwość, że płatność wykorzystała część środków z konta oszczędnościowego, czyli element agregatu pieniężnego M2, które zostały przelane na ROR. Jeśli posługujesz się kartą kredytową, tak naprawdę robisz użytek z M1 – chociaż jest to M1 na koncie firmy wydającej karty kredytowe, które zwrócisz później, gdy nadejdzie termin spłaty tych zobowiązań.

4.
  1. Ani w M1, ani w M2
  2. Gotówka w kieszeniach obywateli jest częścią M1, a więc również M2.
  3. Środki na takich rachunkach są częścią M1, czyli także M2.
  4. Wyłącznie M2
5.

Aktywa banku obejmują gotówkę przechowywaną w ich skarbcach, ale także środki pieniężne, które bank utrzymuje na rachunkach w banku centralnym (zwane rezerwami), pożyczki udzielane klientom oraz obligacje.

6.
  1. Kredytobiorca, który przestał terminowo spłacać kredyt, ma najprawdopodobniej mniejsze szanse na jego całkowitą spłatę, w związku z czym cena tego instrumentu będzie maleć.
  2. Jeśli stopy procentowe wzrosły, to kredyt zaciągnięty w czasie relatywnie niższych stóp procentowych wygląda mniej atrakcyjnie, więc zapłacisz za niego mniej.
  3. Jeśli kredytobiorcą jest firma w bardzo dobrej kondycji finansowej, prawdopodobnie będzie w stanie bez problemu spłacić swoje zobowiązanie, stąd cena tego instrumentu finansowego może być wyższa.
  4. Jeśli stopy procentowe w gospodarce spadły, to kredyt jest wart więcej.
Cytowanie i udostępnianie

Ten podręcznik nie może być wykorzystywany do trenowania sztucznej inteligencji ani do przetwarzania przez systemy sztucznej inteligencji bez zgody OpenStax lub OpenStax Poland.

Chcesz zacytować, udostępnić albo zmodyfikować treść tej książki? Została ona wydana na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) , która wymaga od Ciebie uznania autorstwa OpenStax.

Cytowanie i udostępnienia
  • Jeśli rozpowszechniasz tę książkę w formie drukowanej, umieść na każdej jej kartce informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/makroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
  • Jeśli rozpowszechniasz całą książkę lub jej fragment w formacie cyfrowym, na każdym widoku strony umieść informację:
    Treści dostępne za darmo na https://openstax.org/books/makroekonomia-podstawy/pages/1-wprowadzenie-do-rozdzialu
Cytowanie

© 9 sty 2024 OpenStax. Treść książki została wytworzona przez OpenStax na licencji Uznanie autorstwa (CC BY) . Nazwa OpenStax, logo OpenStax, okładki OpenStax, nazwa OpenStax CNX oraz OpenStax CNX logo nie podlegają licencji Creative Commons i wykorzystanie ich jest dozwolone wyłącznie na mocy uprzedniego pisemnego upoważnienia przez Rice University.